REKLAMA

Biznes włącza sie do walki z koronawirusem

2020-03-17 15:50
publikacja
2020-03-17 15:50
Bankier.pl

Światowe i polskie firmy włączają się do walki z pandemią koronawirusa. Przelewają pieniądze, rozpoczynają produkcję maseczek, przekazują niezbędne materiały i  zachęcają do pozostania w domu. Pomagają również sami właściciele firm oraz lokalni liderzy.

Koronawirus - firmy włączają się do walki / Bankier.pl

W Polsce do akcji wspierania rządu i pracowników ochrony zdrowia dołączyły m.in. Agata Meble, 4F, Grupa Lotos, Żabka, Fundacja Lotto, PGE czy KGHM. Na świecie środki przekazują światowi giganci m.in. Google, Facebook i Dell. Do akcji dołączył też założyciel Alibaby, Jacka Ma, który obiecał przekazać 2 mln maseczek dla Europy.

Facebook

Facebook przekazał 20 mln dolarów na cele związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii oraz utworzył zbiórkę z celem 10 mln dolarów. Suma zebranych już datków wynosi 15 096 660 zł. 

Firma wraz z m.in. Twitterem, Googlem, Redditem czy LinkedIn walczy z plagą fałszywych wiadomości - tzw. fake newsów, które w ostatnim czasie zalewają sieć. Przypominamy, że potwierdzone informacje odnośnie do sytuacji w kraju przedstawiane są na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

4F

- Podjęliśmy działania w Polsce i poza granicami żeby wesprzeć służbę zdrowia. Dostaliśmy zapytanie z największego polskiego szpitala zakaźnego MSWiA o 300 par gogli, które z ogromną przyjemnością i odpowiedzialnością dostarczamy do szpitala za darmo. Chcemy zrobić więcej, 20% obrotu ze sprzedaży w sklepie internetowym będziemy przekazywać na zakup środków medycznych i wyposażenia – mówi Igor Klaja, prezes firmy 4F.

Dodatkowo 4F udostępni bezpłatne treningi online z ambasadorami marki na swojej stronie internetowej. Tym samym wspiera kampanię „Zostań w domu”.

Założyciel Alibaby - Jack Ma 

Jack Ma zobowiązał się do przekazania 2 mln maseczek dla Europejczyków żeby pomóc w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem z Wuhan. Pierwsza część, czyli 500 tys. maseczek, wylądowała już w Liege w Belgii. Zostanie przekazana służbom medycznym we Włoszech, gdzie sytuacja jest najbardziej poważna. 

Założyciel Alibaby wysłał również pierwszą paczkę masek ochronnych oraz testów na koronawirusa do Stanów Zjednoczonych. Planuje również pomóc mieszkańcom Afryki w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią SARS-CoV-2. Na początku marca br. Jack Ma przekazał pieniądze na zakup miliona masek dla Japończyków

Agata Meble

Firma była jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które zadeklarowały wsparcie służby zdrowia w walce z koronawirusem. Salony Agata przekazały 1 mln zł na zakup niezbędnych materiałów m.in. maseczek czy rękawiczek jednorazowych oraz innego sprzętu medycznego do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii. Firma Agata podjęła decyzję po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

Dell

Wytwórca komputerów firma Dell przeznaczy przynajmniej 4 mln dolarów na wsparcie państw w walce z koronawirusem. Część środków przeznaczona będzie na pomoc w budowaniu infrastruktury technologicznej w Chinach. Pieniądze zostaną przekazane również krajom, które są na pierwszej linii w zwalczaniu choroby. 

Polska Grupa Energetyczna

- Zarząd PGE zdecydował o przekazaniu darowizny w kwocie 5 mln zł na wsparcie działań podejmowanych przez administrację rządową w walce z koronawirusem. Jednocześnie koncentrujemy działania na bezpieczeństwie naszych pracowników, co jest gwarancją stabilnych i niezakłóconych dostaw energii elektrycznej i ciepła do polskich domów, szpitali, instytucji i firm – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. 

PGE pomaga w obsłudze infolinii NFZ, która obiera tysiące rozmów każdego dnia. 50 pracowników Polskiej Grupy Energetycznej będzie zdalnie odsługiwać część połączeń, przeczytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie firmy

Dior i Louis Vuitton kończą ze perfumami

Grupa ekskluzywnych marek LVMH wstrzymała produkcję perfum. Zamiast tego rozpoczyna wytwarzanie płynu antybakteryjnego. Do koncernu należą najbardziej znane brandy m.in. Christian Dior, Louis Vuitton.

Orlen

Fundacja PKN Orlen przekazała 6 mln zł na walkę w koronawirusem, poinformował na Twitterze Daniel Obajtek, prezes spółki.

Dodatkowo przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję płynu do dezynfekcji rąk w fabryce w Jedliczu. Produkt trafił już do sprzedaży na stacjach Orlen.

Żabka

Żabka przekazała 4,5 mln zł do Ministerstwa Zdrowia na walkę z koronawirusem. Sieć sklepów pozostaje otwarta, wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu placówek. Skrócono godziny otwarcia, a hot dogi kupić można tylko na wynos.

Przekazanie środków deklaruje również firma odzieżowa H&M, chce przekazać 500 tys. dolarów na Fundusz Odpowiedzi Solidarnościowej. To nowa instytucja powstała 13 marca br., która zajmie się zbieraniem oraz rozdysponowaniem środków na walkę z koronawirusem.

Wśród firm, które deklarują pomoc, jest również Grupa Azoty (3 mln zł darowizny), Lotos (5 mln zł) oraz spółka KGHM, która przekazała 10 tys. maseczek dla szpitala zakaźnego MSWiA w Warszawie. 

Dominika Florek

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
dtmike09
Za to mBank jako pierwszy jak sam deklaruje wpadł na pomysł jak zarobić na COVID-19 i jego ofiarach...dwa razy pobrać odsetki od kapitału....brawo mBank, bobrze, że obligatoryjnie nie wprowadził 12 m-cy karencji. Czy ten bank będzie kiedyś odpowiedzialny???
zenonn
"Facebook przekazał 20 mln dolarów na cele związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii oraz utworzył zbiórkę z celem 10 mln dolarów. Suma zebranych już datków wynosi 15 096 660 zł. "
Co to za bzdety
Facebook nie zabrał żadnej złotówki
Dla kogo ta informacja? od oszusta dla
"Facebook przekazał 20 mln dolarów na cele związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się epidemii oraz utworzył zbiórkę z celem 10 mln dolarów. Suma zebranych już datków wynosi 15 096 660 zł. "
Co to za bzdety
Facebook nie zabrał żadnej złotówki
Dla kogo ta informacja? od oszusta dla tempaków
Fuj

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki