Kornel Morawiecki proponuje trzynastki dla emerytów

Najbiedniejsi emeryci powinni dostawać trzynastą emeryturę - tak uważa marszałek senior Kornel Morawiecki. Ojciec ministra finansów i rozwoju proponuje, aby pod koniec każdego roku wypłacać najuboższym seniorom dodatkowe świadczenie.

Kornel Morawiecki proponuje trzynastki dla emerytów
Kornel Morawiecki proponuje trzynastki dla emerytów (fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Według pomysłu Morawieckiego, państwo powinno wspomóc tych emerytów, którym przysługuje świadczenie poniżej 1000 zł. - Przecież emeryci mają w Polsce bardzo ciężko. Trzeba ich wspomóc i zaproponować takie rozwiązanie – przekonuje przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni w wypowiedzi dla „Super Expressu”. - Seniorzy borykają się z wieloma problemami, więc dodatkowy zastrzyk gotówki im się na pewno przyda – mówi.

Morawiecki senior nie oszacował jednak, ile kosztowałoby wprowadzenie tego pomysłu w życie. Nie wiadomo też, czy trzynastki trafiałyby także do osób, których emerytury nieznacznie przekraczają 1000 zł.

Krajem, który wypłaca swoim mieszkańcom trzynaste emerytury i renty, jest Cypr. Cypryjczycy otrzymują dodatkowe świadczenia w grudniu każdego roku, a jej wysokość jest korygowana rokrocznie na podstawie inflacji oraz wzrostu ogólnego płac.

W ubiegłym tygodniu „Puls Biznesu” donosił o innych planach rządu związanych z emerytami. Resort Mateusza Morawieckiego miał nagradzać seniorów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego zostaliby na rynku pracy. Po dwóch latach mogliby liczyć na dodatkowe 10 tys. zł. Ministerstwo Rozwoju zastrzegło jednak, że nie ma żadnych konkretnych propozycji.

O programie 10 000+ wypowiedziała się także Beata Szydło: - Dyskutujemy różne pomysły, jest też raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wywołuje dyskusje, ponieważ jest tam dużo uwag i wniosków. Rząd zastanawia się w tej chwili nad możliwymi wariantami, cały czas dyskutujemy.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Jean

A kiedy będzie 14nastka?

! Odpowiedz
0 0 ~kkk

Czyli jednym dokładki bo się lenił, a nam groźba wyższych podatków albo kop w tyłek? To może lepiej niech nie korzystającym doliczą choć pół rentówki do emerytury to teraz kolejne 4 % czyli całkiem sporo, a był okres, że i 7,5 % wyszło. Ale po co lepiej znów dać nagrodę cwaniaczkom.

! Odpowiedz
0 1 ~jesh

a czemu nie mowi zeby emerytom zostawic podatek dochodowy - w koncu to przekladanie tych samych juz opodatkowaych pieniedzy

bo chce jeb*ny socjalista tylko biednym zeby kupic glosy

! Odpowiedz
3 9 ~edek

Te trzynastki proponuję dla tych emerytów, którzy nigdy nie pracowali, bo to oni mają najniższe emerytury.
Jaki poseł takie pomysły.

! Odpowiedz
2 2 ~lobotomek

Znakomity pomysł. Myślę, że najniższa emerytura, czyli 4 gr powinna zostać wysłana przekazem pocztowym. Koszt 2,5 zł na koszt beneficjenta.

! Odpowiedz
2 1 ~Zorro

Jestem obiema rękami za. Przepraszam jeśli to błąd gramatyczny

! Odpowiedz
0 0 ~ala

nie gramatyczny, to błąd logiczny

! Odpowiedz
0 7 ~emeryta

Pan Morawiecki Ma ulgę w wysokości 30 tys zł a ja mam w wysokości 3 tys zł więc więc może się zamienimy i obejdzie się bez trzynastki dla najniżej uposażonych emerytów

! Odpowiedz
0 0 ~jesh

Morawiecki nie jest posłem - wiec nie ma diet poselskich

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl