REKLAMA
PIT 2023

Korek na Kanale Panamskim zagrozi świątecznym dostawom. Nawet 4 mln dol. za przeprawę

2023-12-07 11:00
publikacja
2023-12-07 11:00

80 statków płynących z towarami z Azji, m.in. z Chin, do Europy czy wschodniego wybrzeża USA łapie kilkutygodniowe opóźnienia, czekając na możliwość przeprawy przez Kanał Panamski. Ta sytuacja oczywiście wpłynie na łańcuchy dostaw. Jak się okazuje, niektórzy armatorzy zapłacili 4 mln dolarów, by ominąć kolejkę i uzyskać priorytet pierwszeństwa. 

Korek na Kanale Panamskim zagrozi świątecznym dostawom. Nawet 4 mln dol. za przeprawę
Korek na Kanale Panamskim zagrozi świątecznym dostawom. Nawet 4 mln dol. za przeprawę
fot. BlackMac / / Shutterstock

Zamiast ośmiu do dziesięciu godzin - bo tyle średnio zajmował tranzyt - statki czekają w kolejce od jednego do dwóch tygodni. Najpoważniejsze opóźnienia sięgają czterech tygodni. Średnia cena aukcyjna tranzytu z pierwszeństwem przepłynięcia wynosiła 173 tys. dolarów. Teraz miała skoczyć nawet do 4 mln dolarów. 

Średnio codziennie przez Kanał Panamski przepływało około 38 statków. Teraz liczba ta spadła do 24, a finalnie może wynieść zaledwie 18. W 2022 roku przekroczyło go ponad 14 tys. statków. Na razie nic nie wskazuje na to, by sytuacja uległa poprawie, więc łańcuchy dostaw mogą doświadczyć nawet kilkumiesięcznych opóźnień. Część ekspertów uważa, że taki stan może potrwać nawet do 2025 roku. Poziom wody na ważnym 80-kilometrowym szlaku żeglugowym łączącym Atlantyk z Pacyfikiem spadł do najniższego notowanego od połowy XX wieku. 

W związku z tym dziesiątki kontenerowców, które wypełnione są nowymi iPhone'ami, telewizorami, rowerami, ubraniami i lampkami choinkowymi, czekają na przeprawę. Analitycy ostrzegają, że może to wpłynąć na zamówienia złożone na Boże Narodzenie, ale nie tylko. Koszty żywności oraz energii mogą pójść do góry w związku tym, że zboża i paliwa także są transportowane tym kanałem. 

Alternatywna trasa dla transportu morskiego wiedzie przez Kanał Sueski, który także doświadcza suszy obniżającej poziom wody. 

- Rezultatem mogą być niedobory towarów i wzrost cen w wyniku walki sprzedawców detalicznych o dostępne zapasy - ocenia David Jinks, szef działu badań konsumenckich w ParcelHero cytowany przez "Daily Mail". 

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (17)

dodaj komentarz
martynus
Redaktorze, Kanał Sueski tez wysycha?! Litości a podobno poziom morza się podnosi?!
kryzysio
Komu ma się podnosić, temu się podnosi. Podobno Gates inwestuje w posiadłości przy atrakcyjnych plażach.
inwestor.pl
Ciekawe czy zdążą z dostawą na niedziele handlowe, która w grudniu jest dobra, a nie zła według polityków?
arturnow
Hmmm globalne ocieplenie, topnieine pokrywy lodowej... obniżenie się poziomu wodu. Czego nie rozumiecie? :)
remmah
Kanał panamski jest 20-kilka metrów nad poziomem oceanu. Statki są podnoszone i opuszczane za pomocą systemu śluz. Kanał jest zasilany słodką wodą z rzeki i opadów. Ze względu na suszę poziom wody w kanale opada i utrudnia transport. Czasem warto poszukać informacji przed komentowaniem.
pozhoga odpowiada remmah
A kanał sueski?
aszkenazyjski odpowiada pozhoga
To poziom, chodzi o sueski a the bill pisze o panamskim.
prawnuk
iPhonami? o czym bredzicie - iphonik spokojnie może lecieć samolotem
and00
no, statek załadowany iphonami to by była gratka dla nie jednego
w kontener wejdzie tak na oko z 60.000 telefonów, czyli skromne 100 kontenerów to 6mln iphonów, średnio po 2k $, jakieś 12mld USD

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki