Korea Południowa uderza w giełdy kryptowalut, będzie zakaz

Południowokoreański minister sprawiedliwości zapowiada zakaz handlu kryptowalutami za pośrednictwem giełd, a dwie duże platformy znalazły się pod lupą władz podatkowych. W środę Bithumb i Coinone informowały, że ich biura odwiedzili przedstawiciele urzędów skarbowych w związku z dochodzeniem dotyczącym unikania opodatkowania.

W grudniu 2017 r. informowaliśmy, że południowokoreańskie władze zapowiedziały szereg kroków, które mają „schłodzić” obrót kryptowalutami w tym kraju. Wśród proponowanych środków znalazły się m.in. zakaz otwierania anonimowych kont na platformach wymiany oraz wzmocnienie wymogów związanych z zapobieganiem praniu pieniędzy.

(YAY Foto)

Jak donosi BBC, zapowiedziane kroki właśnie stają się rzeczywistością. Minister sprawiedliwości Park Sang-ki oświadczył, że „handel wirtualnymi walutami stał się sprawą wielkiej wagi, a ministerstwo przygotowuje projekt ustawy, która zakłada zakaz obrotu kryptowalutami za pośrednictwem giełd”.

W międzyczasie pojawiły się doniesienia o nalocie policji i służb skarbowych na biura dwóch dużych platform – Bithumb i Coinone. Przedstawiciele tej pierwszej instytucji potwierdzili, że spotkali się z przedstawicielami skarbówki, ale zaprzeczyli, by w akcji uczestniczyła policja. Celem wizyty służb miało być prowadzenie dochodzenia w sprawie unikania opodatkowania.

Kurs bitcoina zareagował spadkami na wieści z Korei Południowej
Kurs bitcoina zareagował spadkami na wieści z Korei Południowej (Coindesk)

Na doniesienia z Korei Południowej, jednego z najbardziej aktywnych rynków kryptowalut, zareagowały kursy najpopularniejszych kryptomonet. Cena bitcoina obniżyła się w ciągu kilku godzin o 1000 dolarów, do poziomu 13 tys. dolarów. Spadki notują także Bitcoin Cash, litecoin i ethereum.

Aktualizacja 11.1, godz. 10:25

11 stycznia oficjalne oświadczenie wydało ministerstwo ds. strategii i finansów. Wskazano w nim, że instytucja uznaje zapowiedź resortu sprawiedliwości za przedwczesną i nie zgadza się z jej treścią. Inny punkt widzenia na problem uregulowania obrotu kryptowalutami mają także pozostali uczestnicy specjalnej grupy zadaniowej, co oznacza, że konieczne będzie wypracowanie kompromisu.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 12 tytus_k

Wiadomość ostatecznie okazala się fake newsem - zdementowanym i przez ministerstwo koreańskie i przez wiodące agencje. Zapewne jedna z wielu, obliczonych na "bujanie" rynkiem.

! Odpowiedz
8 8 pkc

Jeszce trochę i nie bedzie śladu po pseudo walucie dla osłów, i barany będą na czymś innym strzyżone

! Odpowiedz
4 5 t1000

Giełdy nie są kryptowalutom do niczego potrzebne, giełd potrzebują spekulanci.

! Odpowiedz
2 7 pkc odpowiada t1000

nie? jesli nie jestem górnikiem to gdzie kupie kod? pod pewexem?

! Odpowiedz
5 5 bdjds

No nic najwyżej korea połudiowa będzie troche na uboczu od kryptowalut. Jak to wszędzie bywa każdy rząd boi się utraty kontroli. A pięniędzy w cyfrowej formie jaką są ktyptowaluty nie da się śledzić co więcej niektóre kryptowaluty nawet mają anonimowe transakcje. Już nie jeden kraj próbuje ograniczyć i wprowadzić swoje regulacje. Pamiętam że Bitcoin najlepiej się sprawdził właśnie w czasie kryzysu greckiego. Kiedy rząd nie miał pięniędzy to sięgnał właśnie po pięniądze obywateli ludzie wypłacali wtdy pięniądze jak mogli i zamieniali je na btc. Kurs wtedy znacząco wzrósł. Dla chętnych zapraszam na darmowe krypto - bit.do/d2j5i

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 8 www_alte_capital

Wojna informacyjna w najlepszym wydaniu :) Stacjonarne gieldy to jedno, ale ciekawe jak chca zakazac dzialanie zdecentralizoawnych gield na ktorych obroty rosna bardzo szybko (np. projekt 0x i radar relay)... Tego sie nie da zatrzymac...

Czy bankier.pl moglby zalobbowac do naszego rzadu, zeby zalegalizowali albo uregulowali status kryptowalut? np. zeby byly traktowane jak akcje albo inne aktywa i np z podatkiem 10 % od zysku. Wtedy by sie okazalo, ze w naszym kraju pojawi sie kilka mld $$. (na calym swiecie teraz trwa wyscig pomiedzy krajami, kto w miare sensownie to ureguluje, a wtedy w takim kraju ludzie beda sie spieniezac)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 trooper

Ale kryptowaluty są traktowane w Polsce jak 'akcje', jest to towar cyfrowy od którego płacisz podatek od zysków kapitałowych jak od akcji z GPW.

! Odpowiedz
0 4 www_alte_capital odpowiada trooper

Nie wprowadzaj ludzi w blad, bo tak nie jest. Sa traktowane przez US jak dochody z praw majatkowych, ktore wpadaja do rocznego dochodu. Czyli mozesz wpasc w 30%.

! Odpowiedz
2 7 sel

Przecież to nie są żadne aktywa i nie mają żadnej gwarantowanej choćby minimalnej wartości, znowu pokazują monetę wyobrażającą kryptowalutę, ale taka dopiero może powstać jak ktoś ją utworzy i zagwarantuje jej wartość w złocie czy srebrze..

! Odpowiedz
1 2 sel odpowiada trooper

US od każdego ewentualnego zysku chciałby wziąć podatek o zużytych kapsli do butelek też o ile wystąpił na rtym zysk to niech myśli jak ścigać oszustów..

! Odpowiedz