REKLAMA
WAŻNE

Korea Południowa: po skandalu nowy premier i minister finansów

2016-11-02 03:15
publikacja
2016-11-02 03:15

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie dokonała zmian w składzie gabinetu, mianując nowego premiera, ministra finansów i ministra bezpieczeństwa publicznego - poinformował w środę urząd prezydencki. Zmian dokonano po skandalu politycznym.

Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie / fot. Pool / Reuters

Zmian dokonano po skandalu politycznym związanym z wykryciem, iż bliska znajoma pani prezydent, Czoi Sun Sil, miała dostęp do poufnych dokumentów państwowych, w tym do wstępnych wersji tekstów jej przemówień.

Czoi Sun Sil została aresztowana i toczy się przeciwko niej śledztwo, które ma wyjaśnić charakter jej powiązań z prezydent Park Geun Hie. Zarzuca się jej również próby wyłudzenia dużych sum pieniędzy od czołowych koncernów południowokoreańskich, w tym od Samsunga, giganta na rynku elektroniki.

Nowym premierem został Kim Bjong Jun, były wysokiej rangi urzędnik w administracji poprzedniego prezydenta Roh Mu Hjuna. Zastąpił on obecnego szefa gabinetu Hwang Kio Ahn. W systemie rządów w Korei Południowej rola premiera jest ograniczona i sprowadza się głównie do zadań administracyjnych. Właściwa władza spoczywa w rękach prezydenta.

Na stanowisko wicepremiera i ministra finansów powołano Jim Dzong Jonga, dotychczasowego przewodniczącego Komisji Usług Finansowych. Zastąpił on Ju Il Hu, który uważany był za głównego kreatora polityki gospodarczej rządu i był dobrze oceniany w kołach światowej finansjery.

Według sondaży opinii publicznej, 67 proc. obywateli Korei Południowej chce dymisji prezydent Park, która nie zdołała przekonująco wyjaśnić jej powiązań z Czoi Sun Sil i zakresu jej ewentualnego wpływu na sprawy państwowe. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Jbs
Wczoraj rozmawialem z Koreanczykami. Twierdza, ze od dawna wszyscy wiedza, ze ich prezydent to marionetka. Z nawet calkiem dobrze radzacego sobie kraju zrobil sie syf i ludzie za praca wyjezdzaja nawet na skrajnie biedne Filipiny, gdzie zarabiaja znacznie mniej, ale przynajmniej maja prace. Wszystkie panstwa w Azji, ze zbyt silnymi Wczoraj rozmawialem z Koreanczykami. Twierdza, ze od dawna wszyscy wiedza, ze ich prezydent to marionetka. Z nawet calkiem dobrze radzacego sobie kraju zrobil sie syf i ludzie za praca wyjezdzaja nawet na skrajnie biedne Filipiny, gdzie zarabiaja znacznie mniej, ale przynajmniej maja prace. Wszystkie panstwa w Azji, ze zbyt silnymi wplywami USA zaczynaja sie rozsypywac.
~mekhanoshina
Jak to??? Przecież Morawiecki chce zrobić z nas Drógą Koreę! Ideał sięgną bruku. Nie mogą nam tego zrobić! Korea jest idealna pod każdym względem. (Poza tym ze to narodowy-socjalizm)
~Obserwator
A w Polsce rządzi ojciec dyrektor który przewodzi sekcie ultra nacjonalistycznych pseudo katolików i Episkopat Polski. I nie ma żadnego skandalu. Ale to dlatego że Korea Południowa jest wysoko rozwiniętym cywilizacyjnym krajem. A Polska to jest dziki kraj dyktatora Jarusia i szarej eminęcji Antoniego. I mafijnych uprzywilejowanych A w Polsce rządzi ojciec dyrektor który przewodzi sekcie ultra nacjonalistycznych pseudo katolików i Episkopat Polski. I nie ma żadnego skandalu. Ale to dlatego że Korea Południowa jest wysoko rozwiniętym cywilizacyjnym krajem. A Polska to jest dziki kraj dyktatora Jarusia i szarej eminęcji Antoniego. I mafijnych uprzywilejowanych grup zawodowych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki