REKLAMA

Korea Północna wystrzeliła dwa taktyczne pociski kierowane

2022-01-18 00:10
publikacja
2022-01-18 00:10
Korea Północna wystrzeliła dwa taktyczne pociski kierowane
Korea Północna wystrzeliła dwa taktyczne pociski kierowane
fot. SHAMIL ZHUMATOV / / Reuters

Korea Północna wystrzeliła we wtorek nad ranem czasu lokalnego dwa taktyczne pociski kierowane - poinformowała państwowa agencja północnokoreańska KCNA. To piąty w tym roku test rakietowy Pjongjangu.

KCNA podała, że test taktycznych pocisków kierowanych został przeprowadzony przez Akademię Nauk Obronnych, która mieści się na zachodzie kraju. "System precyzyjnie uderzył w cel na wyspie u wschodniego wybrzeża" - napisała agencja.

"Ogień próbny miał na celu selektywną ocenę taktycznych pocisków kierowanych oraz weryfikację dokładności systemu uzbrojenia – dodano w komunikacie. Potwierdzona została dokładność, bezpieczeństwo i skuteczność działania tego systemu uzbrojenia".

Podobny test miał miejsce dzień wcześniej. W poniedziałek rano południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła z lotniska Sunan w pobliżu stolicy kraju, Pjongjangu, dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu.

W piątek KRLD przetestowała pociski balistyczne krótkiego zasięgu zainstalowane na platformie kolejowej.

Wcześniej w ubiegłym tygodniu władze Korei Północnej ogłosiły, że pomyślnie przeprowadziły "ostateczną próbę" nowego rodzaju "broni hipersonicznej". Pjongjang twierdzi, że pociski testowane 5 i 11 stycznia należały do klasy broni hipersonicznej, choć niezależni obserwatorzy nie mają co do tego pewności.

Pierwszą próbę z pociskiem hipersonicznym Korea Północna dokonała – według mediów północnokoreańskich - we wrześniu, przyłączając się do wyścigu militarnego czołowych potęg światowych.

Podczas próby z 11 stycznia Kim Dzong Un wezwał do przyspieszenia prac w celu "rozbudowy strategicznej siły wojskowej, zarówno jakościowo, jak i ilościowo". W rozmowie z urzędnikami wyraził "wielkie oczekiwanie i przekonanie", że dalsze "ultra nowoczesne osiągnięcia naukowe" pomogą "wzmocnić odstraszanie od wojny" i "zagwarantować suwerenność i bezpieczeństwo państwa".

Rokowania w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej i ewentualnego złagodzenia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji gospodarczych pozostają w martwym punkcie od lutego 2019, gdy fiaskiem zakończył się drugi szczyt z udziałem Kima i ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa.

zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (2)

dodaj komentarz
antek10
mi to lotto - tak jak koreańczykowi cena węgla w polskiej kopalni
ajwaj_
Maly kraj, a dogonil Jankesów, ponoc ma miec nawet hyper-sonic
Jeszcze jedno panstwo koalicji anty kal-bojskiej

A jak Jankesi z hyper-sonic?
Lipa jak od lat
___________
""Podczas prób w locie 15 grudnia siły powietrzne USA "próbowały wystrzelić rakietę AGM-183A szybkiego reagowania (ARRW) z bombowca
Maly kraj, a dogonil Jankesów, ponoc ma miec nawet hyper-sonic
Jeszcze jedno panstwo koalicji anty kal-bojskiej

A jak Jankesi z hyper-sonic?
Lipa jak od lat
___________
""Podczas prób w locie 15 grudnia siły powietrzne USA "próbowały wystrzelić rakietę AGM-183A szybkiego reagowania (ARRW) z bombowca B-52, ale z powodu 'nieznanego problemu' sekwencja startowa została przerwana przed odpaleniem rakiety" - podał amerykański portal wojskowy Breaking Defence.

"Pocisk wróci do fabryki i natychmiast rozpocznie się analiza danych telemetrycznych i pokładowych" - poinformowały Siły Powietrzne USA, obiecując wznowienie testów lotniczych pocisku hipersonicznego "tak szybko, jak to możliwe". Była to trzecia próba przeprowadzenia przez Siły Powietrzne USA przyspieszonego testu pocisku produkcji Lockheed Martin. Test z 5 kwietnia zakończył się niepowodzeniem, gdy pocisk nie zdołał oddzielić się od skrzydła bombowca B-52, a 28 lipca pocisk oddzielił się, ale nie uruchomił się jego silnik.
W październiku ubiegłego roku, generał dywizji Andrew J. Gebara, dyrektor ds. planów strategicznych, programów i wymagań w Air Force Global Strike Command (AFGSC), w wywiadzie dla Air Force Magazine, po raz pierwszy ujawnił oficjalną charakterystykę amerykańskiej AGM-183A ARRW (Air Launched Rapid Response Weapon), zaawansowanej broni hipersonicznej opartej na samolotach, opracowywanej przez Lockheed Martin Corporation, która ma stać się pierwszą bronią hipersoniczną w służbie Sił Powietrznych USA.

Raport stwierdza, że w najbliższych latach nie ma możliwości zmniejszenia dystansu między Waszyngtonem a Moskwą i Pekinem w rozwoju broni hipersonicznej. Raport stwierdza, że na dzień dzisiejszy "Departament Obrony USA nie wprowadził na rynek ani jednego systemu broni hipersonicznej, a jedynie opracowuje prototypy w celu oceny potencjalnych koncepcji systemów broni i zestawów misji. Analitycy Kongresu, co należy im przyznać, trzeźwo oceniają sytuację w hipersonicznym wyścigu zbrojeń. Poważnej luki w dziedzinie napędów hipersonicznych i związanej z nimi materiałoznawstwa po prostu nie da się szybko wypełnić.""

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki