REKLAMA

Korea Północna potępia porozumienie wywiadowcze Tokio i Seulu

2016-11-25 13:16
publikacja
2016-11-25 13:16

Korea Północna potępiła w piątek podpisane w środę porozumienie o dzieleniu się informacjami wywiadów wojskowych Japonii i Korei Południowej. Według północnokoreańskiego ministerstwa spraw zagranicznych umowa ta stanowi "wrogi akt".

Korea Północna potępia porozumienie wywiadowcze Tokio i Seulu
Korea Północna potępia porozumienie wywiadowcze Tokio i Seulu
fot. Imago / / Zuma Press

Reakcją na to będzie zwiększenie zbrojeń i przyspieszenie programu nuklearnego - zapowiedział Pjongjang. W oświadczeniu komunistyczny reżim ostrzega, że porozumienie na linii Tokio-Seul doprowadzi do dalszego destabilizowania sytuacji w regionie.

Podpisany w środę dokument ma pozwolić na wymianę danych na temat działań zbrojnych Korei Północnej. Umowa weszła w życie ze skutkiem natychmiastowym. Według mediów umowa pozwala Korei Południowej i Japonii na wymianę tajnych danych na temat programów zbrojeniowych Pjongjangu w sposób bezpośredni, a nie - jak dotychczas - za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych na mocy innej, trójstronnej umowy z 2014 roku.

Zawarcia dwustronnego porozumienia pierwotnie oczekiwano w 2012 roku, ale Seul odkładał to ze względu na południowokoreańską opozycję, przeciwną takiej umowie z Japonią, która kiedyś okupowała Koreę. Także teraz południowokoreańskie partie opozycyjne sprzeciwiają się porozumieniu. W związku z dokumentem trzy partie opozycyjne groziły, że doprowadzą do dymisji prezydent Park Geun Hie, której pozycja już i tak jest słaba ze względu na skandal korupcyjny, w jaki jest zamieszana.

Próby rakietowe i nuklearne prowadzone przez Koreę Północną mimo sankcji ONZ są przez Seul i Tokio postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie.

9 września, w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Była to już piąta północnokoreańska próba jądrowa. (PAP)

lm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Japonia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki