REKLAMA
Tour de spółki

Korea Północna po cichu prosi o pomoc w walce z koronawirusem

2020-03-26 13:20
publikacja
2020-03-26 13:20

Korea Płn. nie zgłosiła oficjalnie żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, ale jej urzędnicy po cichu apelowali o pilną, międzynarodową pomoc w zdobyciu testów wykrywających patogen – podał w czwartek dziennik „Financial Times”, cytując anonimowe źródła.

/ fot. Athit Perawongmetha / Reuters

Północnokoreańska propaganda wewnątrz kraju promuje doktrynę dżucze, czyli samowystarczalności, sformułowaną przez założyciela KRLD, Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy, Kim Dzong Una.

Przez ostatnie kilka tygodni urzędnicy z Pjongjangu po cichu prosili jednak swoje międzynarodowe kontakty o pilną pomoc – podał „FT”, powołując się na kilka źródeł zapoznanych ze sprawą oraz dokument, do którego gazeta dotarła.

Korea Płn. zamknęła granice wkrótce po ujawnieniu w styczniu informacji o wybuchu epidemii koronawirusa w sąsiednich Chinach, konkretnie w mieście Wuhan w środkowej części kraju. Od tamtej pory tysiące zakażeń odnotowano również w Korei Płd.

Międzynarodowi eksperci z nieufnością podchodzą do informacji o zerowej liczbie zakażeń w Korei Płn. Pojawiają się wątpliwości, czy Pjongjang jest w stanie skutecznie testować mieszkańców. Według jednego ze źródeł „FT” w kraju przebadano na obecność wirusa co najmniej 590 osób, które przybyły tam w styczniu, i wszystkie wyniki były ujemne.

„Rząd ma zestawy do testów na Covid-19 i wie, jak ich używać, ale (ich liczba) nie jest wystarczająca, więc (urzędnicy) proszą wszystkie organizacje, by ich w tym zakresie wsparły” - powiedział rozmówca gazety.

Eksperci przestrzegali, że koronawirus może być szczególnie niebezpieczny dla krajów ze słabo rozwiniętymi systemami służby zdrowia. Według „FT” Koreę Płn. w wysiłkach na rzecz powstrzymania wirusa wspierają Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Czerwony Krzyż, UNICEF i Lekarze bez Granic, a także Chiny i Rosja.

Jednak dostawy sprzętu medycznego do Korei Płn. opóźniają się, między innymi z powodu nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji, wzrostu popytu na tego rodzaju towary na świecie oraz utrudnienia logistyczne na trasach morskich, powietrznych, kolejowych i drogowych w Chinach, oraz tych prowadzących do Korei Płn. - pisze brytyjski dziennik. (PAP)

anb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
infinum
Każda pomoc dla obywateli Korei Północnej zostanie przechwycona przez tamtejszy reżim i wykorzytana dla podstrzymania jego trwania. Tamtym ludziom fizycznie nie da się pomóc.

Najbardziej zainteresowani trwaniem Korei Pn. są Chińczycy, to skoro ich pozarażali, to niech im teraz pomagają.

Każda pomoc, każda
Każda pomoc dla obywateli Korei Północnej zostanie przechwycona przez tamtejszy reżim i wykorzytana dla podstrzymania jego trwania. Tamtym ludziom fizycznie nie da się pomóc.

Najbardziej zainteresowani trwaniem Korei Pn. są Chińczycy, to skoro ich pozarażali, to niech im teraz pomagają.

Każda pomoc, każda maseczka, respirator czy pieniądze zostaną skonfiskowane i użyte dla dobra oficjeli na najwyższym szczeblu, a ludzie w wioskach i gułagach nadal będą umierać, tak jak umierali. Przykre to, ale realnie nie ma szans na ocalenie tamtej ludności.
33karol33
Akurat tam przepływ ludzi z innych krajów jest bardzo mały, więc wszystko jest możliwe. Może padają masowo, może faktycznie jest zero. Ale snucie teorii zawsze przyciągnie kliknięcia
karbinadel
Jednym krajem, z którym jest jaki taki przepływ ludności są Chiny
inic
Liczba przypadków koronawirusa w Korei Północnej:
8:30 - 1
8:35 - 0
10:40 - 1
10:43 - 0
11:20 - 1
11:22 - 0
15:30 - 1
15:31 - 0
...
niedorzeczny
Ciekawe tylko, skąd te przypadki się biorą. Bo jeśli biorą się znikąd, to znaczy że kwarantanna nie ma sensu.
panguzik
tylko zwykłych ludzi w upadłych krajach typu Korea Płn , Rosja , Ukraina , szkoda ....
ajwaj
"cytując anonimowe źródła"

- sciema. Pan Kim ma kumpli do oporu tzn. "nie-wolny swiat"
Chiny, Rosja, Iran itd. a nawet braci z Korei Poludniowej.
Nie placza do "Fin.Time"
zenonn
Stosując kwarantannę, zakaz zbliżania, jak w innych krajach, badać nie trzeba.
Nieposłusznych nie ma- znają konsekwencje.
Wymrą najsłabsi.
To tylko kolejna grypa
szczecinianin
Już widzę jak oni pomagają nam ,ja jestem przeciwny .

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki