REKLAMA

Korea Płd. zapowiada konsultacje w sprawie produkcji plutonu przez Koreę Płn.

2016-08-18 07:54
publikacja
2016-08-18 07:54
FORUM

W odpowiedzi na północnokoreańską deklarację o wznowieniu produkcji plutonu Korea Południowa przeprowadzi konsultacje z państwami, których ta sprawa dotyczy - zapowiedział w czwartek rzecznik południowokoreańskiego ministerstwa obrony Mun Sang Gjun.

"Nasz rząd odbędzie konsultacje z krajami i organizacjami zainteresowanymi tą kwestią w celu wypracowania adekwatnej odpowiedzi" - powiedział Mun na konferencji prasowej. W ten sposób odniósł się do środowych informacji dotyczących wznowienia produkcji plutonu przez Pjongjang. Korea Północna podkreśliła też, że wytwarza wysoko wzbogacony uran wykorzystywany do broni nuklearnej i w energetyce.

"Ponownie przetworzyliśmy zużyte pręty paliwowe usunięte z reaktora grafitowego" - poinformował w środę Instytut Energii Atomowej, który nadzoruje pracę głównych obiektów jądrowych w Korei Północnej w kompleksie Jongbjon. Instytut udzielił pisemnej odpowiedzi na pytania japońskiej agencji prasowej Kyodo.

Podczas konferencji prasowej Mun podkreślił, że Seul bacznie śledzi aktywność atomową Pjongjangu. Ocenił, że Korea Płn. stale szuka okazji do powiększenia swoich zapasów plutonu.

W 2013 roku Korea Płn. zapowiedziała ponowne uruchomienie wszystkich swoich obiektów jądrowych, łącznie z głównym reaktorem w Jongbjon, wyłączonym w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność". We wrześniu 2015 roku ogłoszono, że reaktor w Jongbjon osiągnął pełną moc operacyjną, dzięki czemu Korea Płn. może pracować nad poprawą "jakościową i ilościową" arsenału nuklearnego. W styczniu br. Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę nuklearną.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), która nie ma dostępu do obiektów w Korei Północnej, monitoruje tamtejszą sytuację korzystając głównie ze zdjęć satelitarnych. W zeszłym roku MAEA informowała o oznakach wznowienia działalności w Jongbjon.

W reakcji na kolejny północnokoreański test z bronią nuklearną ze stycznia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w marcu rezolucję zdecydowanie zaostrzającą sankcje wobec Pjongjangu.

W kwietniu amerykański ośrodek monitorujący działania Korei Płn., 38 North, informował, że w tym kraju prawdopodobnie prowadzone są przygotowania do produkcji plutonu na terenie ośrodka nuklearnego Jongbjon. W czerwcu wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA informował, że Korea Północna wznowiła produkcję plutonu. (PAP)

lm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~gosc
do czego ten psychopata salutuje , do glowy bez czapki

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki