REKLAMA

Amerykańskie linie lotnicze polecą do Krakowa. Połączenie reklamują... wódką

Katarzyna Waś-Smarczewska2019-08-20 11:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-08-20 11:15
Amerykańskie linie lotnicze polecą do Krakowa. Połączenie reklamują... wódką
Amerykańskie linie lotnicze polecą do Krakowa. Połączenie reklamują... wódką
/ American Airlines

Z początkiem sierpnia linie lotnicze American Airlines ogłosiły uruchomienie pięciu nowych połączeń. W mediach społecznościowych ruszyła właśnie kampania reklamująca nowe destynacje. Krakowowi przypadła... wódka.

Każde z nowych połączeń American Airlines promuje innym hasłem zbudowanym na bazie skojarzeń z danym miastem. Vasu Raja, wiceprezes linii odpowiedzialny za siatkę połączeń, stosując tzw. metodę ASMR, prezentuje stereotypowe wyobrażenie o nowych destynacjach przewoźnika.

Przy Tel-Awiwie mowa jest o plaży, Budapeszt reklamuje się rejsem po Dunaju, Casablanca kojarzy się z targiem przypraw, Praga ze spektaklem marionetkowym. W Krakowie Vasu Raja radzi napić się wódki. 

Krakowianie oburzeni

Reklama spotkała się z zaskoczeniem i oburzeniem krakowian, którzy wskazują, że American Airlines pokazała Kraków w sposób bardzo stereotypowy. Doradca prezydenta Krakowa Robert Piaskowski zapowiada zajęcie się tą sprawą w poniedziałek, po powrocie z urlopu. "Zajmiemy stanowisko jako miasto! To niestety efekt wieloletniego przyzwolenia na przedstawienie miasta jako fajnej imprezy z przyjaciółmi... Na tym »produkcie« wyrosła cała sieć usług i efekty widzimy na co dzień. AA odbijają zatem rzeczywistość, tak nas widzą, tak nas piszą" - cytują go wirtualnemedia.pl.

Przedstawiciele przewoźnika tłumaczą z kolei, że spot jest częścią większej kampanii i znacznie więcej informacji na temat Krakowa zamieszczono na stronie internetowej.

Jednak eksperci zajmujący się rynkiem reklamowym zapytani przez serwis nie są już tak oburzeni, jak krakowianie. Twierdzą, że reakcje są wyolbrzymione, ta forma to tylko reklama połączenia lotniczego, a "miasto usilnie pracowało na taki wizerunek od dawna". Kraków można uznać za nieformalną alkoholową stolicę Polski: liczba sklepów monopolowych jest tam po prostu zatrważająca - mówi portalowi wirtualnemedia.pl Karolina Pasek, head of social media w agencji Hilt&Co.

Połączenie ruszy w 2020 roku

Samoloty American Airlines będą latać na trasie z Chicago do Krakowa od 7 maja 2020 roku. Loty pomiędzy chicagowskim lotniskiem O'Hare a Kraków Aiport będą miały charakter sezonowy, od 7 maja do 23 października. Będą wykonywane pięć razy w tygodniu boeingiem 787-8.

Połączenie z Krakowa do Chicago obsługuje obecnie polski narodowy przewoźnik PLL LOT. W tegorocznym sezonie letnim częstotliwość tych lotów została zwiększona z dwóch do trzech tygodniowo.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko odprawiło blisko 6,8 mln pasażerów, czyli o 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Na ten rok zaplanowano obsługę 7,9 mln osób.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ertom
A na loty w drugą stronę proponuję reklamę: "Leć z nami do Ameryki. Weź udział w swojej pierwszej w życiu strzelaninie".
specjalnie_zarejstrowany1
"Doradca prezydenta Krakowa Robert Piaskowski zapowiada zajęcie się tą sprawą w poniedziałek, po powrocie z urlopu."

Jeden z tych co jest zawsze na urlopie jak cos sie dzieje
karbinadel
Teraz już wiemy, po co pan premier lata co miesiąc do Krakowa
heimir
Jestem rodowitym Krakusem, jednak nie dziw ze miasto kojarzy się z tanim alkoholem i kobietami. Przejdzie się po rynku, angole z siusiakami na wierzchu i wszędzie promotorzy burdeli.
talmud
aa to jedna z najgorszych linii lotniczych - lata sie tylko lotem...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki