"Dom z papieru" za 274 zł. Promocyjna pomyłka krakowskich urzędników

Ile może kosztować wielkoformatowa reklama na Rynku w Krakowie? Okazuje się, że zaledwie 274 zł za dwa tygodnie. Tyle bowiem zapłacił Netflix za reklamę serialu „Dom z Papieru”. Wszystko przez pomyłkę urzędników, którzy nie potraktowali rzeźby Salvadora Dalego jak reklamy.

Rzeźba w formie przewróconej na bok maski stanęła obok stworzonej w podobnej formie głowy „Erosa bendato” Igora Mitoraja w piątek. Od początku wzbudziła ciekawość turystów robiących sobie zdjęcia przy obu rzeźbach, jak i kontrowersje. A to dlatego, że na cokole widnieje hasło „Kradzież to prawdziwa sztuka” i tytuł najnowszego serialu Netflixa – „Dom z papieru”. Instalacja jest bowiem reklamą promującą trzeci sezon serialu. Reklamą wyjątkowo tanią, bo wycenioną omyłkowo przez krakowskich urzędników na zaledwie 274 zł za dwa tygodnie.

(fot. UM Kraków / )

Instalacja na krakowskim Rynku będzie stała do 5 sierpnia. Rzeźba wprost nawiązuje do serialu „Dom z papieru”. Główni bohaterowie używają bowiem mniejszych kopii rzeźby jako masek podczas napadu na Mennicę Narodową w Madrycie.

Jak informuje cytowany przez „Gazetę Wyborczą” Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu, opłata została naliczona za udostępnienie fragmentu Rynku Głównego na potrzeby umieszczenia rzeźby, co wynikało z dokumentów złożonych przez przedstawicieli Netfliksa.

Rzeźba zostanie w tym tygodniu skontrolowana i jeśli urzędnicy stwierdzą, że jest ona reklamą, miasto obciąży Netfliksa dodatkowymi kosztami wynajęcia fragmentu Rynku.

Producenci „Domu z papieru” w wydanym oświadczeniu zapewniają, że w dokumentacji przesłanej urzędnikom widniał cel postawienia rzeźby. Firma pokryje jednak wszystkie dodatkowe koszty, jeśli tylko urzędnicy uznają rzeźbę za reklamę.

Rzeźba Salvadora Dalego to nie jedyny sposób promocji „Domu z papieru”. Przy ul. Dolnych Młynów pojawił się mural reklamujący serial, a na słupach ogłoszeniowych można zobaczyć listy gończe ze zdjęciami bohaterów serialu.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 21 6tyzmysl

Powinien dostać nagrodę ów urzędnik, gdyż jak się w mediach okazuje to najlepsza od lat darmowa reklama dla Krakowa. Bankier, Money, FB, Twitter, Zdjęcia na Onet, Interii.... i jeszcze dostali jako bonus 274,00 od Netflixa.

! Odpowiedz
5 12 jaykob

Serial świetny, ale niestety urzędnik powinien dostać po czteroliterowym zakończeniu pleców bo nie wie co czyta i co podpisuje. Kto go w ogóle wybrał? HR też do odstrzału

! Odpowiedz
5 22 detektorjusia

Chcieliście mieć prezydenta z PZPR to o co chodzi...?

! Odpowiedz
18 18 mark234

Serial kiepski to i reklama darmowa.

! Odpowiedz
1 35 jes

Tak, na pewno była to pomyłka urzędnika. Tak ten urzędnik chce by wierzyli a przytulił niezły bonus.

! Odpowiedz
9 25 skaurus

Przesadzasz. Nie znam stawek jakie miasto może narzucić za reklamę ale nie wierzę, że urzędnik coś "przytulił". Nie za marne kilka tysi, bo o jakich pieniądzach tutaj mówimy? 20, 40, 100 tysięcy?

Stawiam na to, że to raczej niekompetencja jakiejś biurwy co siedzi od lat w tym samym miejscu, na tym samym krześle, pije kawę i odlicza swoje 8 godzin a incjatywy wykazuje tlko tyle żeby wyglądało na pracę.

A koledzy mają rację, mamy sezon ogórkowy i sporo pojawia się sprytnie przemyconych reklam-tekstów. Każdy orze jak może.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 67 afellow

A kolejna, już darmowa (?) reklama na bankierze.

! Odpowiedz
1 17 specjalnie_zarejstrowany1

Bankier zrobil artykul sponsorowany, ktorego nikt nie sponsoruje. Tez powinni napisac do Netflixa ze ich oszuukali.

! Odpowiedz
0 55 andregru

"Wszystko przez pomyłkę urzędników, którzy nie potraktowali rzeźby Salvadora Dalego jak reklamy" czy kiedyś urzędnicy będą odpowiadać za swoje decyzje ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.