"Dom z papieru" za 274 zł. Promocyjna pomyłka krakowskich urzędników

Marcin Kaźmierczak2019-07-22 10:03redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-07-22 10:03

Ile może kosztować wielkoformatowa reklama na Rynku w Krakowie? Okazuje się, że zaledwie 274 zł za dwa tygodnie. Tyle bowiem zapłacił Netflix za reklamę serialu „Dom z Papieru”. Wszystko przez pomyłkę urzędników, którzy nie potraktowali rzeźby Salvadora Dalego jak reklamy.

Rzeźba w formie przewróconej na bok maski stanęła obok stworzonej w podobnej formie głowy „Erosa bendato” Igora Mitoraja w piątek. Od początku wzbudziła ciekawość turystów robiących sobie zdjęcia przy obu rzeźbach, jak i kontrowersje. A to dlatego, że na cokole widnieje hasło „Kradzież to prawdziwa sztuka” i tytuł najnowszego serialu Netflixa – „Dom z papieru”. Instalacja jest bowiem reklamą promującą trzeci sezon serialu. Reklamą wyjątkowo tanią, bo wycenioną omyłkowo przez krakowskich urzędników na zaledwie 274 zł za dwa tygodnie.

/ fot. UM Kraków /

Instalacja na krakowskim Rynku będzie stała do 5 sierpnia. Rzeźba wprost nawiązuje do serialu „Dom z papieru”. Główni bohaterowie używają bowiem mniejszych kopii rzeźby jako masek podczas napadu na Mennicę Narodową w Madrycie.

Jak informuje cytowany przez „Gazetę Wyborczą” Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu, opłata została naliczona za udostępnienie fragmentu Rynku Głównego na potrzeby umieszczenia rzeźby, co wynikało z dokumentów złożonych przez przedstawicieli Netfliksa.

Rzeźba zostanie w tym tygodniu skontrolowana i jeśli urzędnicy stwierdzą, że jest ona reklamą, miasto obciąży Netfliksa dodatkowymi kosztami wynajęcia fragmentu Rynku.

Producenci „Domu z papieru” w wydanym oświadczeniu zapewniają, że w dokumentacji przesłanej urzędnikom widniał cel postawienia rzeźby. Firma pokryje jednak wszystkie dodatkowe koszty, jeśli tylko urzędnicy uznają rzeźbę za reklamę.

Rzeźba Salvadora Dalego to nie jedyny sposób promocji „Domu z papieru”. Przy ul. Dolnych Młynów pojawił się mural reklamujący serial, a na słupach ogłoszeniowych można zobaczyć listy gończe ze zdjęciami bohaterów serialu.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
6tyzmysl
Powinien dostać nagrodę ów urzędnik, gdyż jak się w mediach okazuje to najlepsza od lat darmowa reklama dla Krakowa. Bankier, Money, FB, Twitter, Zdjęcia na Onet, Interii.... i jeszcze dostali jako bonus 274,00 od Netflixa.
jaykob
Serial świetny, ale niestety urzędnik powinien dostać po czteroliterowym zakończeniu pleców bo nie wie co czyta i co podpisuje. Kto go w ogóle wybrał? HR też do odstrzału
detektorjusia
Chcieliście mieć prezydenta z PZPR to o co chodzi...?
mark234
Serial kiepski to i reklama darmowa.
jes
Tak, na pewno była to pomyłka urzędnika. Tak ten urzędnik chce by wierzyli a przytulił niezły bonus.
skaurus
Przesadzasz. Nie znam stawek jakie miasto może narzucić za reklamę ale nie wierzę, że urzędnik coś "przytulił". Nie za marne kilka tysi, bo o jakich pieniądzach tutaj mówimy? 20, 40, 100 tysięcy?

Stawiam na to, że to raczej niekompetencja jakiejś biurwy co siedzi od lat w tym samym miejscu, na tym samym
Przesadzasz. Nie znam stawek jakie miasto może narzucić za reklamę ale nie wierzę, że urzędnik coś "przytulił". Nie za marne kilka tysi, bo o jakich pieniądzach tutaj mówimy? 20, 40, 100 tysięcy?

Stawiam na to, że to raczej niekompetencja jakiejś biurwy co siedzi od lat w tym samym miejscu, na tym samym krześle, pije kawę i odlicza swoje 8 godzin a incjatywy wykazuje tlko tyle żeby wyglądało na pracę.

A koledzy mają rację, mamy sezon ogórkowy i sporo pojawia się sprytnie przemyconych reklam-tekstów. Każdy orze jak może.
afellow
A kolejna, już darmowa (?) reklama na bankierze.
specjalnie_zarejstrowany1
Bankier zrobil artykul sponsorowany, ktorego nikt nie sponsoruje. Tez powinni napisac do Netflixa ze ich oszuukali.
andregru
"Wszystko przez pomyłkę urzędników, którzy nie potraktowali rzeźby Salvadora Dalego jak reklamy" czy kiedyś urzędnicy będą odpowiadać za swoje decyzje ?

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki