REKLAMA

Kontrowersyjna elektrownia atomowa na Białorusi otwarta

2020-11-07 12:25
publikacja
2020-11-07 12:25
Kontrowersyjna elektrownia atomowa na Białorusi otwarta
Kontrowersyjna elektrownia atomowa na Białorusi otwarta
fot. BELTA / / TASS

Podczas sobotniej ceremonii otwarcia kontrowersyjnej elektrowni atomowej w Ostrowcu Alaksandr Łukaszenka, które zwycięstwo w sierpniowych wyborach prezydenckich jest szeroko kwestionowane w kraju, zadeklarował, że "Białoruś staje się potęgą nuklearną".

"To historyczny moment, nasz kraj staje się potęgą nuklearną" - powiedział Łukaszenka. W wypowiedzi dla białoruskiej telewizji państwowej polityk zaznaczył zaś, że "inwestycja w Ostrowcu to krok w przyszłość, który zagwarantuje bezpieczeństwo energetyczne kraju".

Występując przed kamerami telewizji, Łukaszenka zaproponował także, by rosyjski koncern Rosatom, który wybudował rzeczoną elektrownię jądrową, utworzył swą białoruską filię. W uroczystości otwarcia Białoruskiej Elektrowni Atomowej wziął udział dyrektor generalny koncernu Aleksiej Lichaczew. Białoruski portal niezależny tut.by podał, że podczas rozmów z Łukaszenką szef Rosatomu zaproponował budowę eksperymentalnego reaktora dla potrzeb Białoruskiej Akademii Nauk.

Wybudowana przez rosyjski koncern elektrownia o mocy 2400 MW znajduje się w niewielkiej odległości od granic Wileńszczyzny, co budzi uzasadnione obawy władz Litwy o bezpieczeństwo stolicy i całego regionu. Niepokoju nie kryje również Łotwa, która zapowiedziała, że zrewiduje kontrakty na zakup energii elektrycznej z Rosji w związku z obawami, że Rosjanie mogą próbować sprzedawać do krajów bałtyckich energię wyprodukowaną w Ostrowcu.

Litwa przyjęła przepisy zakazujące zakupu energii elektrycznej z Białorusi. Obecnie Białoruś, Rosję, Estonię, Łotwę i Litwę obejmuje umowa BRELL, tj. porozumienie operatorów w sprawie koordynacji kontroli nad systemem energetycznym. Systemy energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii zostaną fizycznie odłączone od systemów Białorusi i Rosji w 2025 roku po zsynchronizowaniu ich z systemami UE.

Rosyjsko-białoruska inwestycja w Ostrowcu opiewa na blisko 10 mld dolarów USD. Zrealizowano ją według rosyjskiego projektu AES-2006. Zwrot kosztów nie będzie możliwy bez sprzedaży wytworzonej energii krajom trzecim - zaznacza Reuters.

Elektrownia w ostrowcu rozpoczęła pracę trzy tygodnie temu. Pierwszy blok białoruskiej elektrowni został uruchomiony na minimalnym poziomie mocy kontrolowanej 11 października. Od soboty siłownia jest eksploatowana w 40 proc. planowanej docelowo mocy. Elektrownia ma się składać z .

Według założeń elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie. Z pełną mocą pierwszy blok elektrowni ma zacząć działać w przyszłym roku. Rok później ma zostać uruchomiony drugi reaktor. Każdy z dwóch bloków energetycznych posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów

Budowie elektrowni sprzeciwiają się kraje bałtyckie i Unia Europejska. Litwa uważa, że białoruska elektrownia jądrowa narusza międzynarodowe konwencje z Espoo i Aarhus i zasady współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Zarzuca też Mińskowi niewykonanie zaleceń sformułowanych w trakcie wykonywanych testów odporności elektrowni.

Budowie sprzeciwiała sie też białoruska opozycja obawiająca się "drugiego Czernobyla". Opozycyjny polityk i więzień polityczny, kandydat opozycji w wyborach 2010 r. Andrej Sannikau, napisał na Twitterze, że elektrownia w Ostrowcu jest "geopolityczną bronią Łukaszenki i Kremla w ich walce z Unią Europejską". Dla Białorusi zaś i Europy - jak podkreślił "stanowi ona radioaktywne zagrożenie". (PAP)

mars/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Białoruś

Komentarze (12)

dodaj komentarz
and-owc
Malutkie państwa zazdroszą i krytykują. W Polsce uczą rządy: "nie produkujemy" tylko kupujemy (za friko). Jak długo tak pociągniemy to zależy o NBP i RPP. "Wejdziesz między wron, to kracz jak one".
darius19
"ajwaja" ruski troll - poprzednie "ajwaj" - chwalca rezimow wschodnich, bezlitosny dla demokracji zachodnich - admirator zamordysty Lukaszenka
ajwaja
Jasne - kal-bojów + Fukushima!!!
Aby na bialoruskich-slowianskich braciach psy wieszac,
Shalom pod atomem Jabkesów
_________________
""- Wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island – wypadek jądrowy, który wydarzył się 28 marca 1979 r., kiedy to nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim
Jasne - kal-bojów + Fukushima!!!
Aby na bialoruskich-slowianskich braciach psy wieszac,
Shalom pod atomem Jabkesów
_________________
""- Wypadek w elektrowni jądrowej Three Mile Island – wypadek jądrowy, który wydarzył się 28 marca 1979 r., kiedy to nastąpiło częściowe stopienie rdzenia w drugim reaktorze (TMI-2) elektrowni jądrowej Three Mile Island, na wyspie o tej samej nazwie. Przypadek ten opisywany jest jako najpoważniejszy wypadek w Stanach Zjednoczonych w historii komercyjnych reaktorów jądrowych.
- Awaria oraz atrakcyjność ekonomiczna elektrowni na paliwa kopalne spowodowały, że
od 1979 w Stanach Zjednoczonych przez wiele lat nie rozpoczęto budowy żadnej nowej elektrowni jądrowej, choć zaczęło funkcjonować wiele elektrowni, których budowa rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych[1].""
1984
W USA jest mało uranu i do oporu gazu ziemnego oraz węgla. Dlaczego uważasz, że mają zrezygnować ze swojej niezależności energetycznej? Aby było "nowocześnie" oraz drogo i niebezpiecznie?
darius19
demokratyczna i technologiczna potega - przy takim braku transparentnosci - Czernobyl
glowny_analityk_bankier_pl
U nas np. w kraju demokracji i kapitalizmu gdzie każdy może spełnić swój sen nie mamy jeszcze elektrowni atomowej gdyż jesteśmy narodem bardzo zachowawczym i ostrożnym, dlatego też najpierw postanowiliśmy wybrać zarząd działki pod elektrownię. Następnym ruchem będzie wybranie firmy koszącej trawę na działce na U nas np. w kraju demokracji i kapitalizmu gdzie każdy może spełnić swój sen nie mamy jeszcze elektrowni atomowej gdyż jesteśmy narodem bardzo zachowawczym i ostrożnym, dlatego też najpierw postanowiliśmy wybrać zarząd działki pod elektrownię. Następnym ruchem będzie wybranie firmy koszącej trawę na działce na której ma być elektrownia, później będą to kroki na drodze których wybierzemy ciecia który będzie stał na bramce przy wjeździe oraz sprzątaczki, rybki w holu biura itd. Po 50 latach wyborów przyjdzie czas na rozpoczęcie budowy, która potrwa następne 50 lat.Tym sposobem, śmiejąc się z naszych wschodnich sąsiadów i doradzając im co jest dla nich lepsze za 100 lat będziemy mieli swoją własną elektrownię atomową która po tym czasie będzie mogła pełnić również rolę muzeum starych technologii energetycznych.
1984
Tęsknisz za prądem po 90 funtów za MWh? Na tyle opiewa kontrakt różnicowy w UK. Pomimo drożejących certyfikatów za emisję CO2 na polskiej giełdzie cena nie przekracza 200 zł więc ja nie tęsknię. Ale masz racje co do dojenia rodaków pod pretekstem budowy EJ. Przepaliliśmy miliard zł na coś co nigdy nie powinno powstać Tęsknisz za prądem po 90 funtów za MWh? Na tyle opiewa kontrakt różnicowy w UK. Pomimo drożejących certyfikatów za emisję CO2 na polskiej giełdzie cena nie przekracza 200 zł więc ja nie tęsknię. Ale masz racje co do dojenia rodaków pod pretekstem budowy EJ. Przepaliliśmy miliard zł na coś co nigdy nie powinno powstać bo po prostu jest niepotrzebne!
itso_konstytucja_nie_urzadza
oh potęga
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
grzegorzkubik
Wreszcie jakieś fajne info. Normalny kraj normalnie się rozwija.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki