ZUS: Polacy oszukują na chorobowym

ZUS skontrolował zwolnienia lekarskie i cofnął lub obniżył świadczenia o wartości 195 mln zł. Okazało się, że będąc na chorobowym, Polacy wyjeżdżają na wakacje, pracują w innych przedsiębiorstwach czy nawet biegają w maratonach.

(YAY Foto)

W zeszłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził około 496 tys. kontroli osób, przebywających na chorobowym z powodu czasowej niezdolności do pracy - podaje Radio Zet. W konsekwencji cofnął lub obniżył świadczenia z 2018 roku o wartości 195 mln zł. 

Polaku, uważaj, co publikujesz

O "spornych" zwolnieniach ZUS informują najczęściej pracodawcy. Do swoich wniosków dołączają m.in. zdjęcia zamieszczone na portalach społecznościowych czy listy uczestników z zawodów sportowych. Widać na nich, że zatrudnieni wykorzystują czas nie tylko na powrót do zdrowia. I tak:

  • ciężko chory pracownik wypoczywał aktywnie w Chorwacji. Tłumaczył w sądzie, że lekarz zalecił mu wyjazd do zagranicznego ośrodka rehabilitacji. Sprawę przegrał,
  • inny z poważnym schorzeniem kręgosłupa wziął udział w wymagającym biegu,
  • chory sołtys zbierał od mieszkańców opłaty za odpady komunalne,
  • kierowca tira był na zwolnieniu lekarskim w jednej firmie, a w tym samym czasie zamieszczał na portalu społecznościowym dowody na to, że pracował dla konkurencji, a więc zdjęcia z różnych miejsc w Europie, opisy tras, przeprawy promowe, miejsca postoju, przygotowywane posiłki. Stracił pracę, a wypłacony zasiłek chorobowy musiał zwrócić,
  • urzędniczka na L4 z powodu schorzenia psychiatrycznego występowała na imprezie kulturalnej, później tłumacząc, że występy sceniczne poprawiają jej stan psychiczny.

Nie tylko wyjaśnienia dotyczące samego spędzania czasu na chorobowym bywają zaskakujące. By wytłumaczyć swoją nieobecność w domu podczas kontroli ZUS-u, niektórzy wspinają się na twórcze wyżyny. Na przykład pani nie otworzyła drzwi komisji, bo widząc zza firanki zbliżające się osoby, myślała, że to świadkowie Jehowy. Prosiła, by uprzedzić ją o wizycie.

aw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 6 jasiek2017

Mozna zrezygnowac z chorobowego ok 70 zl /mies czyli ok 840 rocznie. JAk ktos nie choruje to mu to niepotrzebne a jesli tak to za 840 pojdzie kilka razy bez kolejki do specjalisty.

! Odpowiedz
1 5 sztos1

taka rezygnacja to wielka głupota .

! Odpowiedz
0 4 sztos1

Dobrowolna Składka na chorobowe to najważniejsza część składowa US.

! Odpowiedz
9 40 nostsherlock

A ZUS oszukuje na wszystkim

! Odpowiedz
7 35 pomorzaninm

bo system ZUS jest chory i tworzy te patologie o ktorych tu wypisano. ZUS to socjalizm w czystej postaci. Składka kwotowa obojetnie od wielkosc zarobkow ale i emerytura obywatelska na wiecej zarabia sobie kazdy sam i odklada.

! Odpowiedz
15 14 Raffmo

Tak. Nie ma to jak sobie tłumaczyć dlaczego się kradnie i oszukuje.
M.in. przez takich co oszukują, nie płacą ZUSu, podatków, płacą pod stołem jest w Polsce tak jak jest.

! Odpowiedz
4 19 nostsherlock odpowiada Raffmo

Rozwiązanie jest proste -> ZUS do likwidacji

! Odpowiedz
0 3 sztos1 odpowiada nostsherlock

bzdura ZUS = KRUS

! Odpowiedz
11 31 azkanel

Przykład od premiera że się oszukuje i żadnych konsekwencji się nie ponosi to ludzie też oszukuja

! Odpowiedz
6 14 trooper

Z ojca na syna, że tak się wyrażę. Z ojca premiera na syna...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne