REKLAMA

Konta studenckie. Banki płacą nawet 400 zł za założenie rachunku. Analiza Bankier.pl i zgarnijpremie.pl

autorzyWojciech BoczońWojciech Wojtczak2022-10-03 14:30
publikacja
2022-10-03 14:30

Nawet 400 zł może otrzymać student, który zdecyduje się założyć konto w banku w ramach promocji – wynika z analizy Bankier.pl i serwisu zgarnijpremie.pl. Aby otrzymać bonus, wystarczy spełnić kilka prostych warunków, najczęściej związanych z aktywnością na koncie. Obecnie konta z premią oferuje 5 banków.

Konta studenckie. Banki płacą nawet 400 zł za założenie rachunku. Analiza Bankier.pl i zgarnijpremie.pl
Konta studenckie. Banki płacą nawet 400 zł za założenie rachunku. Analiza Bankier.pl i zgarnijpremie.pl
fot. View Apart / / Shutterstock

Początek nowego roku akademickiego to dobra okazja, by założyć konto w banku. Rachunek przyda się do uporządkowania finansów i będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż trzymanie pieniędzy pod materacem. Banki oferują konta, które można obsługiwać online – za pomocą bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Bankowe aplikacje mobilne pozwalają też na dokonywanie płatności bezgotówkowych – za pomocą Apple Pay, Google Pay czy Blika. W wielu programach dostępne są funkcje zakupu biletów komunikacji miejskiej czy biletów parkingowych.

Student jest osobą pełnoletnią, więc może korzystać ze standardowej oferty banków, czyli kont dla osób powyżej 18 roku życia. Warto jednak zainteresować się segmentem kont studenckich, bo mają one znacznie korzystniejsze parametry. Z kont studenckich można korzystać do 26 roku życia. Po przekroczeniu tej granicy bank zmienia taryfę na standardową. W ramach kont studenckich banki najczęściej znoszą lub obniżają określone opłaty – np. za korzystanie z bankomatów obcych.

Konta z premią dla studentów

Konta dla studentów oferuje niemal każdy bank w Polsce. W naszej analizie skupiliśmy się jednak na rachunkach, które oferują dodatkowe bonusy. Banki wiedzą, że większość żaków nie narzeka na nadmiar gotówki, więc oferują im premie pieniężne. Rekordziści proponują nawet 400 zł za założenie konta i spełnienie prostych warunków aktywności. Promocje kierowane są do nowych klientów, czyli osób, które do tej pory nie miały relacji z bankiem.

Konta studenckie z premią

BANK

KONTO

UTRZYMANIE
RACHUNKU

UTRZYMANIE
KARTY

WYPŁATY Z BANKOMATÓW

OBCYCH

PREMIA DLA NOWYCH KLIENTÓW

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę dla studenta

Darmowe do 26 roku życia

8 zł lub 0 zł za przynajmniej 1 transakcję kartą (w tym Google Pay lub Apple Pay) lub Blikiem w miesiącu

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

400 zł:  

 • 100 zł za samo otwarcie konta i wpływ min. 1000 zł;
 • 200 zł za aktywność w 3 kolejnych miesiącach;
 • 100 zł bon Sodexo za 3 przelewy w aplikacji w każdym z 5 miesięcy.

Do 31.10.2022                                                                  

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Darmowe do 26 roku życia

5 zł lub 0 zł za bezgotówkowe transakcje kartą (lub Google Pay/Apple Pay) na min. 300 zł w miesiącu

1 darmowa operacja w miesiącu i 2,50 zł za każdą następną

400 zł:

 • 8x50 zł za min. 1 płatność kartą i logowanie do aplikacji mobilnej w każdym z 8 kolejnych miesięcy od otwarcia konta.

Do 30.11.2022

mBank

eKonto możliwości

Darmowe do 26 roku życia

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

350 zł:

 • 60 zł za płatności telefonem, przelewy na telefon i założenie celu oszczędnościowego;
 • 140 zł za spełnienie wszystkich warunków aktywności;
 • 150 zł za otwarcie konta za pomocą selfie lub e-dowód.

Do 08.02.2023

ING Bank Śląski

Konto Mobi

Darmowe do 26 roku życia

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

1 darmowa operacja w miesiącu i 2,50 zł za każdą następną

250 zł:

 • 120 zł za otwarcie konta i 10 transakcji bezgotówkowych;
 • 80 zł za 3 transakcje BLIKIEM i skorzystanie z Smart Savera;
 • 50 zł za otwarcie konta z polecenia i transakcje bezgotówkowe

Do 03.04.2023

 

Bank Pekao SA

Konto Przekorzystne dla młodych

Darmowe do 26 roku życia

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

Bezwarunkowe 0 zł do 26 roku życia

200 zł:

 • 50 za samo założenie konta;
 • 3x50 zł za spełnienie warunków aktywności w 3 kolejnych miesiącach od otwarcia konta.

Do 16.10.2022

Źródło: Bankier.pl, zgarnijpremie.pl

400 zł bonusu oferują obecnie dwa banki – Santander Bank Polska i Alior Bank. W Santanderze nowy klient może otrzymać 100 zł już za samo otwarcie konta i wpłatę 1000 zł na rachunek. Kolejne 200 zł zostanie wypłacone za aktywność w listopadzie, grudniu i styczniu: klient musi zapewnić wpływy na konto w wysokości min. 1000 zł, wykonać min. 1 transakcję bezgotówkową kartą debetową o wartości co najmniej 10 zł i minimum 1 raz zalogować się do aplikacji Santander mobile. Dodatkowo może zgarnąć bon Sodexo na kwotę 100 zł za wykonanie 3 przelewów w aplikacji w każdym z 5 miesięcy trwania promocji.

400 zł do zgarnięcia jest także w Aliorze. Tu klient będzie musiał wykazać się aktywnością przez 8 kolejnych miesięcy. Jeśli w każdym miesiącu dokona co najmniej jednej płatności kartą i zaloguje się na konto przez aplikację mobilną dostanie 50 zł. Po ośmiu miesiącach uzbiera się kwota 400 zł.

Bonusy za aktywne korzystanie z rachunku

mBank proponuje studentom bonusy o łącznej wartości 350 zł. Pierwsze 60 zł zostanie wypłacone klientowi, który dokona minimum 4 płatności telefonem, wykona 4 przelewy na numer telefonu i utrzyma 50 zł na celu oszczędnościowym. Za spełnienie każdego z warunków klient otrzyma 20 zł. A jeśli mu się uda, bank wypłaci dodatkowo 140 zł. Ponadto jeśli założy konto przez tzw. selfie lub e-dowód (w aplikacji) dostanie dodatkowe 150 zł.

250 zł w bonusach proponuje studentom ING Bank Śląski. Podstawowa premia wynosi 200 zł i rozkłada się na dwie kwoty: 120 zł i 80 zł. Sto dwadzieścia złotych można otrzymać już za samo założenie konta i wykonanie 10 transakcji bezgotówkowych - dowolną kartą czy portfelem mobilnym (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay) lub Blikiem. A jeśli z wymienionych 10 transakcji trzy zostaną dokonane Blikiem w sklepach internetowych a dodatkowo klient założy Smart Saver (automatyczne oszczędzanie przy okazji zakupów) i odłoży na nim min. 30 zł – dostanie w bonusie 80 zł. Na kolejne 50 zł może liczyć, jeśli założy konto z polecenia – od innej osoby w ramach programu poleceń.

Bank Pekao proponuje natomiast bonus w wysokości 200 zł. Tu warunki są proste – 50 zł otrzyma klient za samo założenie konta, a 150 zł za aktywność w 3 kolejnych miesiącach po otwarciu rachunku: min. 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę swoją kartą debetową do konta Mastercard lub aplikacją PeoPay.

Dlaczego banki stawiają wymagania?

Dlaczego banki organizują klientom swoisty „tor przeszkód” przed przyznaniem bonusu? Z dwóch zasadniczych względów. Po pierwsze stawiając dodatkowe warunki mają pewność, że klient nie będzie jedynie tzw. „wyjadaczem wisienek”, czyli osobą, która zgarnie bonus i zniknie. W ten sposób starają się wymusić na kliencie aktywne, regularne korzystanie z konta. Drugi powód – stawiając określone wymogi oswajają klienta ze swoimi usługami. Taka osoba musi np. zalogować się do aplikacji, dokonać płatności Blikiem czy założyć program oszczędnościowy. Kiedy klient przełamie pierwsze lody, będzie mu łatwiej w przyszłości korzystać z tego typu usług.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bha
Zwykłe konta od wielu lat milionów klientów powinny być jakoś oprocentowane. A nie od dawna obraca się na nich za FREE, lekką ręką grube Miliardy zł co m-c, latami udając jarząbka.To takie jawne żerowanie na pieniądzach klientów. Brak więcej słów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki