Zacznę od ciekawego faktu. Niemal 30 proc. eksportu z Polski do Niemiec stanowią towary i usługi przeznaczone dla tamtejszych konsumentów. To znacznie więcej niż w przypadku innych krajów, bo na przykład czeska, węgierska czy francuska sprzedaż do Niemiec tylko w 18-20 proc. przeznaczona jest dla konsumentów. Reszta to oczywiście towary pośrednie (zużywane przez producentów innych dóbr) oraz towary inwestycyjne (maszyny).
Dlatego z polskiego punktu widzenia kondycja niemieckiego konsumenta ma dość duże znaczenie. I istotny jest fakt, że niemieccy konsumenci na razie nie czują załamania w światowym handlu i niemieckiej produkcji przemysłowej. Jak wielokrotnie pisałem, koniec 2018 i początek 2019 roku przyniósł silną recesję w niemieckim przemyśle, ale na razie firmy nie są chętne do zwalniania pracowników, więc ci zachowują doskonałe nastroje.
Ostatnie badania nastrojów firm i konsumentów, prowadzone cyklicznie przez Komisję Europejską, pokazały bardzo silny spadek nastrojów w niemieckim przemyśle i wzrost nastrojów konsumentów. Pokazuję to na wykresie poniżej. Skala pogorszenia nastrojów w przemyśle wciąż jest kryzysowa, a z kolei nastroje konsumentów są znacznie powyżej długookresowej średniej. W marcu indeks nastrojów w przemyśle pogorszył się o 1,3 pkt. wobec lutego – takie spadki z miesiąca na miesiąc występowały w czasie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Jednocześnie indeks nastrojów konsumentów wzrósł o 0,2 pkt.


Kanały rozprzestrzeniania się szoku handlowego po światowej gospodarce wciąż są trudne do wychwycenia. Spadek produkcji sugerowałby, że dzieje się coś poważnego. Ale brak reakcji po stronie zatrudnienia wskazuje, że firmy na razie traktują to jako zjawisko przejściowe.
Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.
Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.





























































