REKLAMA
WEBINAR

Konstanty Radziwiłł kandydatem na ministra zdrowia

2015-11-09 15:09
publikacja
2015-11-09 15:09

Konstanty Radziwiłł, który zostać ma ministrem zdrowia w rządzie Beaty Szydło, podobnie jak jego poprzednicy jest lekarzem; od lat 90. - aktywnym członkiem samorządu lekarskiego, a także współzałożycielem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

fot. JERZY DUDEK / / FORUM

Radziwiłł jest obecnie sekretarzem Naczelnej Rady Lekarskiej. W ostatnich wyborach zdobył mandat senatora, startując z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu w obejmującym część powiatów na południe od stolicy; uzyskał ponad 99 875 głosów (39,5 proc.).

Jakie będą jego priorytety na stanowisku ministra, oficjalnie jeszcze nie wiadomo. W wypowiedziach w ostatnich tygodniach nowy minister opowiadał się m.in. za zwiększeniem nakładów na ochronę zdrowia, wzmocnieniem roli lekarza rodzinnego i stworzeniem systemu motywacyjnego dla pielęgniarek. Wskazywał też m.in. na konieczność prac nad informatyzacją służby zdrowia.

Przed ostatnimi wyborami, podczas obrad XI Forum Rynku Zdrowia Radziwiłł mówił, że należy odejść od składki zdrowotnej i zastąpić ją finansowaniem z budżetu państwa. Jak przekonywał, należałoby w ciągu 2-3 lat dojść do finansowania ochrony zdrowia na poziomie przynajmniej 6 proc. PKB.

Na początku października, w czasie debaty o programie PiS na temat systemu ochrony zdrowia Radziwiłł oceniał, że fundamentem systemu musi być podstawowa opieka zdrowotna. Wskazywał, że dzieciom w wieku szkolnym trzeba zapewnić dostęp do opieki lekarskiej, stomatologicznej i pielęgniarskiej. Mówił, że tylko jedna trzecia pielęgniarek, które kończą studia, wchodzi do zawodu, co wymaga podjęcia działań m.in. stworzenia im atrakcyjnych warunków pracy i możliwości rozwoju zawodowego.

Radziwiłł jest absolwentem liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie; specjalizował się w medycynie ogólnej i medycynie rodzinnej. Ukończył studia podyplomowe z ekonomiki zdrowia oraz bioetyki; odbył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Nowy minister zdrowia zaczynał pracę jako lekarz stażysta w Zakładzie Opieki Zdrowotnej Warszawa Ursynów, później pracował w stołecznym pogotowiu ratunkowym a następnie jako lekarz w zakładach przemysłowych (ZARAT i ZMiK). Od 1984 r. jest lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Był m.in. wykładowcą w Wyższej Szkole Przymierza Rodzin w Warszawie oraz asystentem w Katedrze i Zakładzie Medycyny Rodzinnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także ekspertem w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Konstanty Radziwiłł jest aktywnym członkiem samorządu lekarskiego. Przez blisko dekadę od 2001 r. do 2010 r. był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, później w latach 2010-2014 jej wiceprezesem; od 2014 r. jest jej sekretarzem (funkcję tę pełnił już wcześniej w latach 1997-2001).

Rzeczniczka Naczelnej Izby Lekarskiej Katarzyna Strzałkowska pytana, czy Radziwiłł będzie mógł łączyć funkcję ministra z dzielnością w samorządzie lekarskim, powiedziała, że pierwszy ruch powinien należeć do zaprzysiężonego już ministra zdrowia i to on musiałby złożyć najpierw stosowne oświadczenie. Dodała, że zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza łączenie tych dwóch funkcji - ministra zdrowia i sekretarza NRL - nie powinno mieć miejsca.

Działalność publiczna przyszłego ministra, poza samorządem lekarskim, obejmowała m.in. funkcję prezydenta Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich (CPME) oraz członkostwo w Radzie Nadzorczej SKOK-u Izb Lekarskich. Był współzałożycielem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, obecnie jest jego wiceprezesem. W latach 80. był aktywnym działaczem NZS.

Radziwiłł ma 57 lat; jego żona Joanna jest architektem, mają ośmioro dzieci - cztery córki i czterech synów oraz pięć wnuczek. (PAP)

ktl/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~autor
Jedyny normalny kandydat do rządu. Resztę to on powinien leczyć choć z psychiatrii nie ma specjalizacji.

Powiązane: Rząd Beaty Szydło

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki