REKLAMA

Koniec z wyrzucaniem starych telewizorów, lodówek, czy pralek na śmietniki

2006-07-01 08:18
publikacja
2006-07-01 08:18
Koniec z wyrzucaniem starych telewizorów, lodówek, żelazek czy pralek na śmietniki. Dzisiaj wchodzą w życie nowe przepisy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zgodnie z którymi stare urządzenia trzeba oddać do sklepu.

Wojciech Konecki - dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD tłumaczy, że sprzęt trzeba zawieźć do sklepu na własny koszt, bo sklep - nawet jeśli przywozi kupującemu nowe urządzenie - nie ma obowiązku zabierać starego.

Mimo to, wielu warszawiakom nowy przepis się podoba. Liczą na to, że sklepy będą jednak zabierały urządzenie z domu klienta za darmo albo za niewielką opłatą. Warszawiacy są też przekonani, że dzięki nowym przepisom mniej będzie dzikich wysypisk śmieci w lasach.

Recykling zużytego sprzętu elektronicznego wymusza unijna dyrektywa, która nakazuje zbierać nie mniej niż 4 kilogramy zużytych urządzeń elektrycznych na osobę. W państwach, w których system ten już funkcjonuje, czyli w krajach skandynawskich, a także Szwajcarii, Belgii, Holandii i Niemczech, zbiera się 15 kilogramów takich śmieci na osobę, a w Polsce pół kilograma.

Dyrektor Konecki powiedział, że na poprawienie tego wyniku Polska ma dwa lata, inaczej będziemy płacić ogromne kary.

Tym, którzy nadal będą wyrzucać zużyty sprzęt AGD i RTV na śmietnik lub gdziekolowiek indziej, grozi grzywna do 5 tysięcy złotych .
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki