REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Koniec z pestycydami w imporcie. Wiadomo, jakie produkty nie wjadą do Polski

2026-05-09 13:10
publikacja
2026-05-09 13:10
Dodaj Bankier.pl w Google

Przygotowano rozwiązania, które umożliwiają blokowanie importu produktów spożywczych zawierających substancje niedozwolone - poinformował w czwartek minister rolnictwa Stefan Krajewski. Wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka wskazała, że opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Koniec z pestycydami w imporcie. Wiadomo, jakie produkty nie wjadą do Polski
Koniec z pestycydami w imporcie. Wiadomo, jakie produkty nie wjadą do Polski
fot. Lucky Business / / Shutterstock

- Polska żywność jest znana i ceniona na całym świecie. Polscy rolnicy nie boją się konkurencji, ale musi się ona opierać o uczciwe i takie same zasady. Przygotowaliśmy rozwiązania prawne, by produkty (trafiające na europejski rynek) zawierające substancje niedozwolone można było zablokować - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister rolnictwa Stefan Krajewski. Jednocześnie podziękował resortowi zdrowia za dobrą współpracę przy tworzeniu odpowiednich regulacji.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka poinformowała o opublikowaniu rozporządzenia dotyczącego zakazu importu produktów zawierających śladowe ilości kilku substancji czynnych. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 30 kwietnia 2026 r. „w sprawie ustanowienia szczególnych wymagań dla środków spożywczych dotyczących pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin”.

- To było kilka tygodni bardzo intensywnej pracy pomiędzy resortami - przyznała Kęcka. Zwróciła uwagę, że dzięki tym przepisom polscy konsumenci spożywając importowaną żywność będą mogli czuć się bezpieczniej, gdyż eliminowane są substancje, które mogą wpływać m.in. na płodność, czy na układ hormonalny. - Zapewniamy przejrzystość i uczciwość rynku, ponieważ ta regulacja przyczyni się do wyrównywania konkurencji, ponadto chcemy wzmocnić zaufanie konsumentów do żywności znajdującej się na polskim rynku - wyjaśniła Kęcka.

Wiceminister rolnictwa Małgorzata Gromadzka zapewniła, że resort stosuje wszelkie możliwe narzędzia prawne; chce, by Polacy spożywali zdrową żywność, wyprodukowaną według norm europejskich. - Chcemy, by rolnicy z tzw. krajów trzecich produkowali ją na takich samych zasadach jak polscy rolnicy - powiedziała Gromadzka.

Zakaz importu produktów zawierających śladowe ilości kilku substancji czynnych ma obowiązywać przez rok i dotyczy czterech substancji czynnych (pestycydów). Jak zauważył minister Krajewski, stosowanie przepisów może być wydłużone.

Wakacje na giełdzie

Rozporządzenie zostało wydane w związku z wejściem w życie 1 maja br. tymczasowej umowy handlowej UE-Mercosur. Polski rząd i ministerstwo rolnictwa są przeciwko tej umowie. W środę Rada Ministrów przyjęła wniosek o skierowanie umowy z Mercosur do Trybunału Sprawiedliwości UE. Minister Krajewski wyjaśnił, że złożenie skargi leży w kompetencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prawdopodobnie zostanie ona przekazana do TSUE w tym tygodniu. (PAP)

awy/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki