Koniec z drobnym drukiem w reklamach kredytów?

2015-05-29 11:33
publikacja
2015-05-29 11:33
thetaXstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt zmian w ustawie o kredycie konsumenckim. Przewiduje on m.in. wprowadzenie modyfikacji w sposobie reklamowania kredytów i pożyczek. Ma to zniechęcić reklamodawców do eksponowania „promocyjnego” oprocentowania, które w rzeczywistości dostępne jest tylko dla nielicznych klientów.

(thetaXstock)

Banki i pożyczkodawcy codziennie bombardują nas setkami komunikatów reklamowych. W każdym z nich musi znaleźć się zestaw informacji narzucany przez ustawę o kredycie konsumenckim – m.in. dane o oprocentowaniu, opłatach i rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania kredytu. Informacje te powinny być oparte na tzw. reprezentatywnym przykładzie, a więc bazować na typowym, uśrednionym profilu zawieranej umowy.

Każdy, kto widział chociaż jedną reklamę kredytu, zauważył, że reklamodawcy stosują prosty chwyt. W treści reklamy eksponowane są zazwyczaj najbardziej atrakcyjne elementy oferty (np. oprocentowanie „już od 2 proc.”). Dane z reprezentatywnego przykładu spychane są na dalszy plan. Lądują na dole ogłoszenia, zapisane drobną czcionką, a w telewizyjnych spotach migną przez chwilę na ekranie. Bez stopklatki i dużego telewizora trudno się jest z nimi zapoznać. Tymczasem to właśnie tam znajdziemy najważniejsze informacje – podane bez marketingowego lukru.

UOKiK zniechęca do epatowania liczbami

W projekcie przygotowanym przez UOKiK autorzy propozycji zwracają uwagę, że „sposób podawania obowiązkowych informacji w reklamach kredytu konsumenckiego nie realizuje podstawowych celów aktualnie obowiązujących rozwiązań”. Proponują doprecyzowanie ustawowych zapisów tak, aby było jasne jak i kiedy konieczne będzie podawanie pełnego zestawu informacji.

Zakłada się, że informacje, które do tej pory podawano drobnym drukiem będą musiały znaleźć się tylko w reklamach, w których prezentowane są dane liczbowe na temat oferowanego kredytu. Jeśli np. bank chwali się zerowym oprocentowaniem, to w materiałach informacyjnych umieszczanych w mediach będzie musiał umieścić pełny reprezentatywny przykład. Jednak jednocześnie konieczne będzie spełnienie dodatkowego warunku –  pełna informacja będzie musiała zostać podana „w sposób co najmniej tak samo widoczny, czytelny i słyszalny jak dane liczbowe dotyczące kosztu kredytu konsumenckiego”.

Jakie to będzie miało konsekwencje praktyczne? Jeśli na plakacie reklamującym kredyt hasło „zero procent” wyeksponowane zostanie przy użyciu wielkiej czcionki, pełna wymagana przez ustawę informacja bazująca na reprezentatywnym przykładzie będzie musiała być zapisana w taki sam sposób. Zniechęci to oczywiście do chwalenia się liczbami.

Reklamy bez liczb, ale z RRSO

W obliczu takich regulacji kredytodawcy sięgną zapewne po inny sposób reklamowania swoich produktów – bez użycia liczb. Pojawią się hasła „najniższe oprocentowanie na rynku” lub tym podobne. UOKiK proponuje, żeby w tego rodzaju przekazach reklamodawca firma musiała podać w sposób tak samo widoczny lub czytelny i słyszalny rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Urząd wskazuje, że na taki krok zdecydowano się w Wielkiej Brytanii.

Jeśli propozycja UOKiK znajdzie poparcie, będziemy świadkami zauważalnej zmiany w reklamach banków i firm pożyczkowych. Jak każde ograniczenie, zapewne również i to wyzwoli w reklamodawcach pokłady inwencji. Dla klientów ważne jednak jest to, że na plan pierwszy trafi w końcu informacja użyteczna, a nie, jak często bywało do tej pory, „wabik” za którym kryły się schowane w drobnym druczku prowizje i opłaty.

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~plazowicz
Obejdą to zapisami o dopuszczalności zmian zapisów umowy w trakcie jej trwania. mBank ma to opanowane do perfekcji. Dlatego wczoraj wszystko pozamykałem po wielu latach użytkowania i korzystam od dzisiaj z przewidywalnego citi.
~ggg
obecne reklamy to po prostu oszustwo ... już dawno takie pseudo reklamy powinny być zakazane pod groźbą wysokich kar finansowych ... ale PO przez 8 lat nie znalazło czasu żeby się tym zająć ... znaleźli za to czas na ośmiorniczki, winko, cygarka i posadki z atomowymi pensjami po 100 tys. zł mieś. ... precz z PO ...
~polskidziad
....,a kogo , czosnek może czochrać !?...jak nie goja !!! , najlepiej z p-o LSKI ........!
~ART
Nie wierzysz, przeczytaj o wystąpieniu obecnego rządu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z niekorzystną dla obywateli interpretacją dyrektywy unijnej, a korzystną dla międzynarodowych korporacji bankowych udzielających kredytów denominowanych w walutach obcych. Dokument ten nosi nazwę „Uwagi na piśmie Rzeczypospolitej Nie wierzysz, przeczytaj o wystąpieniu obecnego rządu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z niekorzystną dla obywateli interpretacją dyrektywy unijnej, a korzystną dla międzynarodowych korporacji bankowych udzielających kredytów denominowanych w walutach obcych. Dokument ten nosi nazwę „Uwagi na piśmie Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie C-312/14 Banif Plus Bank”.

http://m.niezalezna.pl/67538-frankowiczu-rzad-po-psl-nie-kiwnie-palcem-aby-ci-pomoc
~hahahaha
Ten caly UOKIK jest smieszny. W takim tempie jak beda postepowac zmiany to predzej nasze pokolenie wymrze niz zauwazymy zmiany w sektorze bankowym. Ameryke odkryli ze banki nas kantuja tylko problem w tym ze nie kantuja nas od roku dwoch czy trzech tylko od 25. Banki znajda sposob na obejscie nowych przepisow a UOKIK zanim zacznie Ten caly UOKIK jest smieszny. W takim tempie jak beda postepowac zmiany to predzej nasze pokolenie wymrze niz zauwazymy zmiany w sektorze bankowym. Ameryke odkryli ze banki nas kantuja tylko problem w tym ze nie kantuja nas od roku dwoch czy trzech tylko od 25. Banki znajda sposob na obejscie nowych przepisow a UOKIK zanim zacznie dzialac minie kolejne 25 lat. A wystarczyloby modyfikacje wprowadzac zaraz po 1 probie obejscia prawa. Ale takie rzeczy to nie w panstwie istniejacym teoretycznie na kupie kamieni.
~Tracicie_czas
Banki znajdą sposób, żeby i to ominąć.
~chiwd
Czy nie za późno na takie działania? Dziś już każdy człowiek wie w oparciu o własne doświadczenia,że banki nie są instytucjami zaufania publicznego.Działania banków można porównać do działań firm sprzedających cudowne garnki.
~xuz
Zepter ma dobre gary :P
A co do regulacji to sądzę, że nigdy nie jest za późno na zmianę w lepszym kierunku

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki