REKLAMA

Koniec z darmowymi poradami prawnymi? To wina podatku

2012-03-30 06:16
publikacja
2012-03-30 06:16
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka rozważają odwołanie akcji świadczenia bezpłatnych porad prawnych dla obywateli.

Powodem są przepisy, które nie zwalniają takich usług z podatków VAT i PIT. Oznacza to, że każdy, kto chce dziś skorzystać z pomocy prawnej pro bono, ma obowiązek zapłacić od niej podatek dochodowy, a prawnik, który takiej porady udzieli, musi odprowadzić VAT.

Przedstawiciele samorządów prawniczych alarmują, że choć przepisy godzą w najbiedniejszych, Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu stanowczo odmawia wypracowania pozytywnego dla milionów obywateli Polski rozwiązania.

Adwokaci mówią, że przepisy pozwalają im na udzielanie bezpłatnych porad prawnych bez konsekwencji podatkowych, jeśli jest to działanie czysto marketingowe. Przekonują, że państwo preferuje, żeby działali raczej z wyrachowania niż z potrzeby serca.

Niewykluczone, że z powodu niekorzystnych przepisów odwołana zostanie sztandarowa akcja radców o charakterze pro bono - Niebieski Parasol.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/"Dziennik Gazeta Prawna"/kl/ab
Źródło:IAR
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki