Koniec samowoli komorników

Koniec z pomyłkami komorniczymi. Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, która ograniczy możliwość egzekucji wobec osoby, która nie jest dłużnikiem. Ponadto, nowelizacja ma "przeciwdziałać zagrożeniom związanym z funkcjonowaniem e-sądu".

Nowe przepisy wprowadzają między innymi obowiązek identyfikacji osoby zadłużonej poprzez sprawdzenie numeru PESEL lub NIP. Sąd z urzędu ma ustalać numer PESEL, NIP lub numer w KRS pozwanego. Jednak w przypadku niewskazania przez powoda prawidłowego adresu pozwanego lub danych pozwalających na identyfikację sąd może zawiesić postępowanie komornicze. Podobne zasady mają dotyczyć postępowań upomniawczych składanych drogą elektroniczną. Jeśli powód lub jego pełnomocnik umyślnie wskażą nieprawidłowe dane osoby zadłużonej, grozi im grzywna.

Nowelizacja wprowadza też zasadę, że przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi opis tytułu wykonawczego oraz udziela pouczenia o możliwości, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Dłużnik może domagać się również zawieszenia przez komornika elektronicznego postępowania upomniawczego, jeśli orzeczenie zostało doręczone na inny adres niż miejsce zamieszkania dłużnika ustalone w postępowaniu egzekucyjnym.

Ograniczone zostanie również dochodzenie w e-sądach roszczeń powstałych ponad trzy lata przed wniesieniem sprawy. Przepisy wejdą w życie miesiąc po publikacji w Dzienniku Ustaw.prezydent.pl/IAR/jp/K.P.Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~koliopp

sąd może, ale nie musi, więc nic się nie zmieni jak powód poda zły PESEL :) Interpretacja autora tekstu na zamówienie ustawodawcy, który zostawił furtkę samowoli i nadużyciom:)

! Odpowiedz
0 0 ~Sewer

No ostatnio punkt za punktem. Spokojnie wybory dopiero za dwa lata.

! Odpowiedz
0 0 ~ffd

po to są , wchodzą gosciowi na konto i zabierają to co wisi , to ich robota.

! Odpowiedz
0 0 ~jola06

Bardzo dobry pomysł tylko zastanawiam się jak długo trzeba bedzie czekać na wejscie tej ustawy - bo to co wyprawiają komornicy to jest rozbój w biały dzien

!
Polecane
Najnowsze
Popularne