REKLAMA

Koniec jedno- i dwucentówek euro? KE rozważa zaokrąglanie końcówek cen

2020-09-28 16:15
publikacja
2020-09-28 16:15
Koniec jedno- i dwucentówek euro? KE rozważa zaokrąglanie końcówek cen
Koniec jedno- i dwucentówek euro? KE rozważa zaokrąglanie końcówek cen
fot. silvestrinis / / Shutterstock

Monety euro o nominałach jednego i dwóch centów mogą odejść do lamusa. Komisja Europejska rozpoczęła w poniedziałek konsultacje ws. jednolitych zasad zaokrąglania końcówek cen. Krok ten ma umożliwić wycofane z obiegu najmniejszych miedziaków.

Otwarte konsultacje potrwają 15 tygodni. Komisja chce zebrać opinie na ten temat od innych instytucji, organów krajowych, konsumentów i organizacji pozarządowych. Na tej podstawie pod koniec przyszłego roku podejmie decyzję w sprawie ewentualnej propozycji zmian w prawie dotyczących jednolitych zasad zaokrąglania i zaprzestania używania jedno i dwucentówek euro.

„Komisja dokładnie przeanalizuje gospodarcze, środowiskowe i społeczne skutki wprowadzenia jednolitych zasad zaokrąglania” – podkreślono w komunikacie prasowym w tej sprawie.

Komisja jest zobligowana prawnie do badania użycia różnych nominałów monet euro pod kątem kryteriów kosztu i akceptacji społecznej.

Temat nie jest nowy. W raporcie z 2018 r., który został przygotowany dla Komisji, wynikało, że coraz więcej krajów, nie oglądając się na Brukselę, zaokrągla końcówki cen do pięciu eurocentów. Bicie, transport i liczenie eurocentówek kosztuje bowiem więcej, niż są one warte.

Z przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku sondażu wynika, że większość respondentów (65 proc.) chciałoby wycofania nieporęcznych monet euro o nominałach jednego centa i dwóch centów. Europejczycy chcą wprowadzenia obowiązkowego zaokrąglania płatności do pięciu centów podczas zakupów w sklepach i supermarketach.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
demeryt_69
Konsultacje potrwają aż 15 tygodni? Co nagle to po diable :)

PS. W tych 'miedziakach' stal to 95% składu!
m00zyk
A nie lepiej zrobić denominację?
itso_alternator
no lepiej przy tych rządach nic nie robić bo to tylko okazja do złodziejstwa patrz śvirusek
ubraliprezesa
no bo po co im centówki skoro planują zrobić reset systemowy, niedługo chleb będzie po 50 zł

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki