REKLAMA

Kongres Polska 2050. Hołownia zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego i głosowanie od 16. roku życia

2021-09-04 13:48
publikacja
2021-09-04 13:48
Kongres Polska 2050. Hołownia zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego i głosowanie od 16. roku życia
Kongres Polska 2050. Hołownia zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego i głosowanie od 16. roku życia
fot. Michał Kość / / FORUM

Przywrócenie praworządności, likwidacja Funduszu Kościelnego i głosowanie w wyborach od 16 roku życia - to niektóre z zapowiedzi programowych Polski 2050, które przedstawił w sobotę na kongresie jej lider Szymon Hołownia.

Hołownia wyszedł na scenę Kongresu Polski 2050 dopiero po ponad godzinie od rozpoczęcia wydarzenia, po przemówieniach szefa partii Michała Koboski i innych działaczy Polski 2050.

Powiedział, że w pewnym momencie zaczął się zastanawiać, co może zrobić, aby zostawić pokoleniu jego córki "lepszą Polskę". "Co to znaczy lepsza Polska? (...) To zielona demokracja. To więcej miejsca na ziemi dla każdego. To solidarność - jeden wspierający drugiego" - mówił.

"A co mamy w zamian? Stan wyjątkowy na granicy, a między nami stan wojny. Wspaniały naród, zamiast być zespołem, zwycięską sztafetą, zostaje na końcu, bo trener poszczuł sportowców na siebie. Poszliśmy na wojnę z samym sobą" - powiedział Hołownia.

"Czułem, że wszyscy utknęliśmy w jakimś jądrze ciemności, że na naszych oczach bezczelnie kradnie się nam demokrację, za nasze własne pieniądze napuszcza się jednych na drugich, zawłaszcza państwo i rozdaje nie swoje, kolegom, szwagrom, partnerkom" - wymieniał. "Na co jeszcze miałem czekać, przecież trzeba było zacząć działać?" - pytał retorycznie.

W pewnym momencie na scenę weszła trójka młodych ludzi. Dwoje z nich trzymało transparenty "Polska bez węgla 2030" z logiem Greenpeace. Hołownia w pewnym momencie ich zauważył.

"Postulat odejścia od węgla jest jednym z najważniejszych w naszym programie. Jeżeli pokaże mi pan metodę, jak dojść do Polski bez węgla po 20-,30-letnich zapóźnieniach tak, żeby w ciągu tych 9 lat, do 2030 nie wywołać rewolucji społecznej, niepokojów społecznych, żeby krew nie polała się na ulicach, bardzo chętnie kupię wasz projekt" - powiedział Hołownia.

"My pokazujemy perspektywę, która jest możliwa do wykonania. Nie mam żadnych wątpliwości, że Polska powinna odejść od węgla jak najszybciej, mam nadzieję, że uda się to zrobić do 2035 roku" - mówił Hołownia.

Po chwili ochrona wyprowadziła trójkę młodych ludzi ze sceny.

Podczas wydarzenia odbywającego się w Warszawie lider Polski 2050 podkreślił, że "nie wystarczy odsunąć PiS od władzy". "Następnego dnia od 7 rano trzeba zacząć leczyć Polskę" - dodał. "Dzisiaj można o Polsce powiedzieć wiele, ale nie, że jest zielona czy demokratyczna" - powiedział.

"Jesteśmy najlepiej merytorycznie przygotowaną do rządzenia partią w dziejach Polski" - przekonywał Hołownia, opowiadając o tym, że dziesiątki ekspertów ruchu przygotowało tysiące stron programów naprawczych. "Gdybym miał skrócić ten nasz wielki program do dwóch słów, to one znowu byłyby bardzo proste - zielona demokracja. My w Polsce 2050, jak nas pytają kim jesteśmy, jesteśmy właśnie tym - zielonymi demokratami, których tak bardzo potrzeba na polskiej scenie politycznej" - podkreślił.

W dalszej części polityk przedstawiał główne założenia programu jego formacji. "Obiecuję, że zrobimy wszystko, aby do 2030 roku zniknęły wszystkie domy dziecka" - zapowiedział Hołownia. "Polska powinna i może być krajem bez domów dziecka" - dodał.

"Przywrócimy w Polsce praworządność" - zapowiedział lider Polski 2050. "Wypracowaliśmy dwa możliwe kierunki uzdrawiania tej patologii, którą mamy obecnie. Po pierwsze - zlikwidować całkowicie Trybunał Konstytucyjny i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, możliwość odwoływania się wprost do konstytucji" - powiedział. "Mamy też jednak opracowaną, gdyby ta okazała się bardziej realna, inną drogę - reformę sposobu wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm i inne organy, tak by przywrócić rzeczywistą, a nie fikcyjną kontrolę konstytucyjności obowiązującego w Polsce prawa" - dodał.

Osobną część wystąpienia lider Polski 2050 poświęcił sprawom dotyczącym wiary i Kościoła. "Po pierwsze zlikwidujemy Fundusz Kościelny" - zapowiedział. "Zastąpimy go dobrowolnym odpisem podatkowym" - dodał. "Po drugie: powołamy przy premierze specjalnego ministra, który dopilnuje prawdziwego rozdziału państwa i Kościoła, strażnika normalności w tej kwestii" - zaznaczył.

"Po trzecie: w ciągu pierwszych 100 dni po objęciu władzy powstanie specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej do prowadzenia i nadzorów śledztw ws. przypadków pedofilii wśród duchownych" - wyliczał Hołownia. "Po czwarte: pozwolimy wspólnotom szkolnym - rodzicom, uczniom i nauczycielom - decydować o formie i liczbie godzin religii w swojej szkole" - kontynuował.

Wśród innych postulatów ruchu polityk wymienił walkę z nepotyzmem w spółkach Skarbu Państwa. "Wprowadzimy zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa dla posłów, senatorów, ministrów, wiceministrów oraz ich dzieci, małżonków, rodziców i innych osób bliskich" - zapowiedział. "Zakaz ten będzie trwał podczas ich pracy w rządzie i Sejmie, ale będzie też trwać rok po oddaniu przez nich mandatu lub urzędu" - dodał.

Hołownia mówił także o dojrzałości politycznej młodych ludzi, którzy biorą udział m.in. w manifestacjach dotyczących klimatu czy edukacji. "Oni już dziś powinni nie tylko apelować do polityków, oni dziś powinni móc tych polityków wybierać" - przekonywał. "Aby wybory były naprawdę powszechne, po odsunięciu PiS od władzy, umożliwimy głosowanie osobom od 16 roku życia" - zapowiedział polityk.

Gościem specjalnym kongresu aplikacja polityczna "Jaśmina"

Pod koniec swojego przemówienia programowego podczas Kongresu Polski 2050 Szymon Hołownia przedstawił zapowiadanego "gościa specjalnego". Przyznał, że nikt nie zgadł, kto tym gościem będzie.

"Nasz gość sprawi, że wasz głos będzie się liczył" - zawrócił się do członków Polski 2050 i przedstawił Jaśminę - "pierwsza polityczną przyjaciółkę", pierwszą aplikację polityczną w Polsce, która umożliwi wpływ na najważniejsze decyzje, a także będzie informować o ewentach politycznych w okolicy.

"To jest naprawdę przełom w polskiej polityce" - przekonywał. "Chodzi o to, żebyśmy korzystając z tego, że jesteśmy cyfrowym społeczeństwem mogli budować jak najbardziej demokratyczną i rozmawiającą ze sobą Rzeczpospolitą" - dodał.

"Czekali, pytali, kto wjedzie na białym koniu, a myśmy każdemu z was dali białego konia, na którym może wjechać na scenę i zmieniać politykę" - podkreślał Hołownia.

Pierwszym sprawdzianem dla "Jaśminy" ma być głosowania wszystkich członków Polski 2050, które ma trwać do niedzieli do godz. 18, dotyczące zakazu handlu w niedzielę. Wszyscy członkowie Polski 2050 za pomocą "Jaśminy" zdecydują, czy ustawę o zakazie handlu w niedzielę powinno się zaostrzyć czy zliberalizować. "To, co zdecydują członkinie i członkowie, będzie częścią oficjalnego programu Polski 2050" - zapowiedział.

Wcześniej, w przemówieniu programowym przedstawiał kolejne elementy "zielonej demokracji" Polski 2050.

To m.in. lekarz osobisty dla każdego, który będzie kierował na bezpłatny generalny bilans zdrowia. Lekarz osobisty ma być dostępny nie tylko w gabinecie, ale przez aplikację lub telefon, bo "mamy rok 2021, a nie 1921, jak niektórzy sądzą". Polska 2050 proponuje też zwrot kosztów wizyty u lekarza prywatnego, jeśli nie uda się szybko złożyć wizyty o lekarza publicznego.

Zapowiedział radykalne zmiany w przepisach antymobbingowych i antydyskryminacyjnych, aby każdy mógł w prosty sposób dochodził swoich praw. Zadeklarował proste podatki i wprowadzanie kluczowych zmian podatkowych zawsze do końca czerwca roku poprzedniego. "Będziemy dążyć do tego, aby tych zmian było jak najmniej" - mówił.

Ponadto, jak dodał, wspólnie wprowadzane prawo będzie szanowane przez wszystkich, a państwo będzie wypłacać 200 zł za każdy dzień opóźnienia rozpatrzenia sprawy. Nie może być tak, mówił Hołownia, że obywatel płaci kary za każdy dzień opóźnienia, a państwo może bezkarnie opóźniać się w swoich decyzjach.

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Aleksandra Rebelińska, Piotr Śmiłowicz

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (60)

dodaj komentarz
jas2
W tej chwili wystarczy mieć 18 lat aby mieć prawo głosu i decydować o przyszłości naszego kraju.
Wydaje mi się, że dobrze byłoby aby wyborca miał co najmniej jedno dziecko i co najmniej mieszkanie, dom lub ziemię.
Osoby nie spełniające tych warunków nie są zwykle związane na stałe z Polską. Dziś są w Polsce,
W tej chwili wystarczy mieć 18 lat aby mieć prawo głosu i decydować o przyszłości naszego kraju.
Wydaje mi się, że dobrze byłoby aby wyborca miał co najmniej jedno dziecko i co najmniej mieszkanie, dom lub ziemię.
Osoby nie spełniające tych warunków nie są zwykle związane na stałe z Polską. Dziś są w Polsce, jutro w Anglii a pojutrze w Chinach. Zależy gdzie lepiej płacą tam się przenoszą.. Nie znają pojęcia ojczyzny. Nie powinni decydować o przyszłych losach Polski.
jas2
Niektórzy z kolei uważają, że wystarczy mieć stałą pracę w Polsce, w Polsce płacić podatki i wtedy ma się prawo głosu.
Można być też dać prawo głosu od 18-tego roku życia ale jeśli ktoś nie ma dzieci do 28 roku życia to traci prawa wyborcze.
kris74keh
Troszkę nie w temacie .Przepowiednia Nostradamusa. W 2024 roku przyłapią Nitrasa jak piłował kraty w Zakładzie dla obłąkanych.
kris74keh
Po pierwsze - zlikwidować całkowicie Trybunał Konstytucyjny i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, możliwość odwoływania się wprost do konstytucji" . Taka prosta recepta na anarchię w Polsce. Zlikwidujemy domy dziecka, bo te dzieci oddamy parom nieheteronormatywnym do adopcji i Po pierwsze - zlikwidować całkowicie Trybunał Konstytucyjny i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych, możliwość odwoływania się wprost do konstytucji" . Taka prosta recepta na anarchię w Polsce. Zlikwidujemy domy dziecka, bo te dzieci oddamy parom nieheteronormatywnym do adopcji i po problemie. Bajkopisarz Hołownia.
kris74keh
Był Campus Polska ,zakończył się kongres Hołowni, no i w międzyczasie występ Frania Szybkonogiego na granicy. W efekcie PiS i Konfederacja utworzą przyszły rząd.
friedens
Brawo Hołek! Precz z dziadersami z PiS i ich czarownikami! Niech żyje młodość!
moravietz
Widzę, że Hołek jest świadomy, że dorośli się na jego ściemę nie nabiorą to chce 16 latkom dać głosować xD
max5000
Najlepiej jakby głosowali od 7 roku zycia, bo to pokolenie które zycia zna tylko z Netfliksa i Youtuba Hołownia wracaj do mam talent póki jeszcze działa tvnwsi bo w polityce to ty kariery nie zrobisz. Wystarczy spojrzec jakimi ludzmi sie otaczasz, ci wszyscy eksperci to ludzie powiązani z PO i Balcerowiczem jak gen. Różanski.Najlepiej jakby głosowali od 7 roku zycia, bo to pokolenie które zycia zna tylko z Netfliksa i Youtuba Hołownia wracaj do mam talent póki jeszcze działa tvnwsi bo w polityce to ty kariery nie zrobisz. Wystarczy spojrzec jakimi ludzmi sie otaczasz, ci wszyscy eksperci to ludzie powiązani z PO i Balcerowiczem jak gen. Różanski. Kolejna platforma bis, był Ruch Palikota, była Nowoczesna a teraz sobie wymyslili Ruch Hołowni i będą tak ludzi oszukiwac przez kolejne 20 lat. Spadnie poparcie dla PO do 15% to sobie stworzą ruch Onetu albo ruch Michnika, PO zdobędzie 20%, ruch PO bis 15% co w sumie daje 35% i dalej będą mieć wpływ na to co się dzieje w Polsce.
polak1978
Ciekawy to chrześcijanin z tego Hołowni, który chce zniszczyć Kościół.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki