REKLAMA

Konfederacja: rząd PiS dobija Polaków kolejnymi podatkami

2020-12-04 13:08
publikacja
2020-12-04 13:08
fot. Photografeus / Shutterstock

Rząd PiS dobija Polaków kolejnymi podatkami i podwyższa już wprowadzone, zamiast zmniejszać "okropne ciężary" w czasie kryzysu - przekonywali w piątek przedstawiciele Konfederacji. Ich zdaniem "dobijani" są przedsiębiorcy i pracownicy, a także rolnicy i konsumenci.

Prawnik Konfederacji Witold Stoch oświadczył na konferencji prasowej, że "rząd PiS dobija Polaków kolejnymi podatkami" i powiedział, że od nowego roku ma wejść w życie "kolejna seria podwyżek, albo zupełnie nowych podatków, które uderzą po kieszeni przedsiębiorców i pracowników". Wymienił ich "aż osiemnaście".

Poseł Janusz Korwin-Mikke zaznaczył, że obowiązujące już podatki są „okropnym ciężarem”. Uzasadniając to, zwrócił uwagę na bardzo niskie ceny skupu mięsa przy wzroście ceny mięsa w sklepach.

„Co się stało? Otóż między ceną płaconą rolnikowi, a ceną sprzedaży tego mięsa są podatki - podatki od wszystkiego. Podatki płaci już ten, co sprzedaje pasze rolnikowi, podatki płaci ten rolnik, płaci ten, co skupuje od niego mięso, jest podatek w benzynie, dzięki której dowozi się to wszystko, podatek płaci się w sklepie, podatek się płaci od nieruchomości. Te wszystkie podatki powodują, że rozpiętość między ceną, którą dostaje rolnik, a ceną, którą płaci klient w sklepie, jest ogromna. I tam są te podatki. Jak one wzrosną, to oczywiście będzie jeszcze gorzej, a nie lepiej” – podkreślił prezes partii KORWiN.

"Mam wrażenie, że rząd PiS nie potrafi inaczej rozwiązywać problemów, jak wyłącznie myśląc o tym, jak wprowadzić nowe podatki” – przyznał jeden z liderów Konfederacji Witold Tumanowicz.

Skomentował też wyjaśnienia premiera Mateusza Morawieckiego, który pod koniec listopada przekonywał, że to dzięki pieniądzom podatników państwo może wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu wywołanego pandemią.

„To jest coś takiego, jak zaproszenie na obiad i kazanie zaproszonemu zapłacić nie tylko za siebie, ale także za osobę, która zaprasza. To wygląda naprawdę bardzo niepoważnie” – ocenił Tumanowicz.

Polityk przekonywał, że podczas kryzysu powinno się zmniejszać obciążenia fiskalne przedsiębiorstw, a za przykład podał Niemcy. „Mamy nadzieję, że ten rząd jak najszybciej się skończy, i będziemy mogli przystąpić do naprawienia gospodarki, obniżenia podatków” – oświadczył.

Prawnik Konfederacji przypomniał, że od 1 stycznia 2021 roku pojawi się kilka nowych podatków, a stawki innych pójdą w górę; wymienił podatek cukrowy (w tym od tzw. małpek), od deszczu, od plastiku, od psa, od sprzedaży detalicznej. Będą też obowiązywały - jak wyliczał - „podwójne” opodatkowanie spółek komandytowych, ograniczenie ulgi abolicyjnej dla Polaków pracujących za granicą, wzrost abonamentu RTV oraz wprowadzenie opłaty mocowej, co podniesie rachunki za prąd.

Stoch wspomniał też o „opłacie przekształceniowej za OFE, pełnym oskładkowaniu umów zleceń, opłacie depozytowej od wymiany oleju, podatku od reklam, wyższej daninie solidarnościowej, podwyżce akcyzy na samochody używane, podwyżce opłaty targowej i uzdrowiskowej, podatku od nieruchomości oraz dorocznej podwyżce składek na ZUS”.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w środę na konferencji prasowej o możliwość wycofania się z planowanych od 2021 r. podatków: cukrowego, handlowego, opodatkowania spółek komandytowych czy opłaty przekształceniowej OFE, powiedział, że "państwo polskie ma i będzie miało środki na ratowanie i wspieranie tych branż i miejsc pracy, które są najbardziej zagrożone”.

Jak mówił szef rządu, nie ma zasadniczego związku między tym, że „jesteśmy w trudnym położeniu gospodarczym”, a tym, że np. od firm ściągany jest podatek cukrowy. Jak przypomniał, taki podatek ma charakter prozdrowotny, ale - jak to określił - „służy również ratowaniu firm,(…) zwłaszcza tych, które wpadły w najgłębsze turbulencje”.

Pozytywne zmiany podatkowe, jak estoński CIT, ryczałtowy PIT, to są zmiany, które polskim obywatelom i firmom przynoszą ok. 8 mld zł - dodał Morawiecki.

Autor: Mieczysław Rudy

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
and00
Nikt nie lubi podatków, jednak Konfederacja to dla mnie talibowie
Pod każdym względem
Fanatycy
Religijni, gospodarczy, światopoglądowi
marianpazdzioch
Jednych dobija, drugim kleszczom rozdaje.
meryt
DE/PL
mięso mielone (1kg) 4.00 EUR (17.89 PLN) 13.00 PLN
filet z kurczaka (1kg) 5.99 EUR (26.79 PLN) 15.00 PLN

"między ceną płaconą rolnikowi, a ceną sprzedaży tego mięsa są podatki - podatki od wszystkiego."

https://www.cenynaswiecie.pl/porownanie-cen-w-niemczech-i-w-polsce,144,
DE/PL
mięso mielone (1kg) 4.00 EUR (17.89 PLN) 13.00 PLN
filet z kurczaka (1kg) 5.99 EUR (26.79 PLN) 15.00 PLN

"między ceną płaconą rolnikowi, a ceną sprzedaży tego mięsa są podatki - podatki od wszystkiego."

https://www.cenynaswiecie.pl/porownanie-cen-w-niemczech-i-w-polsce,144,250/

onlyv8engine
no i co pokazują te liczby które wstawiłeś? zastanawiasz się co wklejasz czy tylko aby wklejać.
meryt odpowiada onlyv8engine
onlyv8engine "no i co pokazują te liczby które wstawiłeś? zastanawiasz się co wklejasz czy tylko aby wklejać"

Niemcom nie przeszkadzają wyższe podatki, one wręcz przyczyniają się do wzrostu PKB :)

Wydatki z wyższych podatków (wydatki rządowe (bez transferów)) i konsumpcja beneficjentów np.
onlyv8engine "no i co pokazują te liczby które wstawiłeś? zastanawiasz się co wklejasz czy tylko aby wklejać"

Niemcom nie przeszkadzają wyższe podatki, one wręcz przyczyniają się do wzrostu PKB :)

Wydatki z wyższych podatków (wydatki rządowe (bez transferów)) i konsumpcja beneficjentów np. Kindergeld, 500+
paull2
Ulga abolicyjna jest niepotrzebna jeżeli by można odliczyć od dochodu zagranicznego:
-podwójne utrzymywanie mieszkania
-podróże paliwo bilety
-czas za kierownicą / utracony czas w podróży
-rekompensata za rozłąkę
-większe koszty utrzymania droższe życie
… ect
Ale oni nie widzą tego wysiłku
Ulga abolicyjna jest niepotrzebna jeżeli by można odliczyć od dochodu zagranicznego:
-podwójne utrzymywanie mieszkania
-podróże paliwo bilety
-czas za kierownicą / utracony czas w podróży
-rekompensata za rozłąkę
-większe koszty utrzymania droższe życie
… ect
Ale oni nie widzą tego wysiłku tylko widza brutto w EUR....
artur_wu
ten podatek cukrowy jest tak prozdrowotny, jak telefony apple bez akcesoriów są proekologiczne
meryt
a-zet "Podatek cukrowy. Opłata deszczowa. Akcyza na alkohol. Opłata emisyjna. Danina solidarnościowa.

"Art. 12a. 1. Wprowadzanie na rynek krajowy napojów z dodatkiem:
1) cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących,
a-zet "Podatek cukrowy. Opłata deszczowa. Akcyza na alkohol. Opłata emisyjna. Danina solidarnościowa.

"Art. 12a. 1. Wprowadzanie na rynek krajowy napojów z dodatkiem:
1) cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancji słodzących, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. Urz. UE L 354 z 31.12.2008, str. 16, z późn. zm.[14])), zwanym dalej „rozporządzeniem nr 1333/2008”
2) kofeiny lub tauryny
– podlega opłacie, zwanej dalej „opłatą”."

"Motywacja do zatrzymywania wody
Zgodnie z uzasadnieniem projektu, intencją wprowadzenia zmiany w zakresie zwiększenia stawki opłaty za utratę naturalnej retencji terenowej jest chęć „zmotywowania” podmiotów korzystających z usług wodnych do zatrzymania możliwie największej ilości wody opadowej, również przez utrzymanie możliwie największego udziału powierzchni biologicznie czynnej na działkach. Pieniądze trafią do kas gmin, będą więc zapewniać źródło finansowania działań dotyczących retencjonowania wód deszczowych przez gminy dzięki zwiększeniu ich przychodów z tytułu opłaty."
"Projekt proponuje, aby zmniejszeniem naturalnej retencji terenowej było wykonywanie robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie tej retencji na nieruchomości o powierzchni powyżej 600 m2 - obecnie jest „powyżej 3 500 m2” przez wyłączenie więcej niż 50 proc.- obecnie jest „więcej niż 70 proc.” powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej. Zmiana powierzchni nieruchomości podyktowana jest tym, iż minimalne wielkości działek, na których zlokalizowane są wielkopowierzchniowe obiekty handlowe to właśnie 600 m2. "


"dodatkową opłatą, sięgającą złotówki za sztukę... "małpek", czyli małych buteleczek wódki"
" sprzedaż wódek w butelkach po 100 czy 200 ml rośnie w tempie 10 proc. rocznie, a w niektórych sklepach klienci przychodzą po nie co pięć minut. "Nowa moda wywołuje kontrowersje. Psychoterapeuci chcieliby zakazu ich sprzedaży, bo ludzie chętnie kupują je rano przed pracą""


"wprowadzenie nowej opłaty w postaci opłaty emisyjnej
jest podyktowane koniecznością pozyskania środków finansowych niezbędnych
w celu rozwiązania problemu wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza w Polsce,
a także wsparcia rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i ekologicznych środków
transportu"

"Danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych i część składki z Funduszu Pracy - to główne źródła przychodu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych."

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Minister-finansow-o-podwyzce-podatkow-nie-bedziemy-zabierali-pieniedzy-Polakow-7961323.html
dlaczego_nie odpowiada meryt
Marnujesz się chłopie w tym sejmie... z takim podejściem powinieneś założyć własny kościół

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki