REKLAMA

Kończą pracę trzy z sześciu działających w Niemczech elektrowni jądrowych

2021-12-31 14:32
publikacja
2021-12-31 14:32
Kończą pracę trzy z sześciu działających w Niemczech elektrowni jądrowych
Kończą pracę trzy z sześciu działających w Niemczech elektrowni jądrowych
/ thetaXstock

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Niemcy do końca 2021 roku zamkną trzy z sześciu ostatnich funkcjonujących elektrowni atomowych.

Niemcy w piątek 31 grudnia – ostatni dzień roku - zamykają połowę z sześciu nadal działających elektrowni jądrowych. Do końca 2022 planowane jest zamkniecie pozostałych elektrowni jądrowych, co zakończy „trwające dziesięciolecia wykorzystywanie energii atomowej” – informuje AP.

Decyzję o wycofaniu się z energii jądrowej i przejściu z paliw kopalnych na energię odnawialną po raz pierwszy podjął centrolewicowy rząd Gerharda Schroedera w 2002 roku. Jego następczyni, Angela Merkel, zmieniła decyzję o przedłużeniu żywotności niemieckich elektrowni jądrowych po katastrofie w Fukushimie w Japonii w 2011 roku i wyznaczyła rok 2022 jako ostateczny termin ich zamknięcia.

Trzy reaktory, które obecnie są wygaszane, zostały po raz pierwszy uruchomione w połowie lat 80. XX wieku. „Wspólnie dostarczały energię elektryczną milionom niemieckich gospodarstw domowych przez prawie cztery dekady” – przypomina AP.

Jedna z tych elektrowni - Brokdorf, położona około 40 km (25 mil) na północny zachód od Hamburga nad Łabą - stała się szczególnym celem protestów antynuklearnych, które były napędzane przez katastrofę w Czarnobylu w 1986 roku. Pozostałe dwie zamykane elektrownie to zakłady w Grohnde (ok. 40 km na południe od Hanoweru) i Grundremmingen, leżące 80 km od Monachium.

W Niemczech pojawiają się głosy, wzywające do ponownego rozważenia decyzji o zaprzestaniu wykorzystywania energii jądrowej, ponieważ działające już elektrownie wytwarzają stosunkowo mało dwutlenku węgla. „Zwolennicy energii atomowej twierdzą, że może ona pomóc Niemcom w osiągnięciu celów redukcji gazów cieplarnianych” – dodaje AP.

Jednak niemiecki rząd potwierdził w ostatnim tygodniu, że aktualny pozostaje plan zamknięcia ostatnich elektrowni jądrowych do końca 2022 roku, a w następnej kolejności - stopniowe wycofywanie węgla do 2030 r. Niemiecki rząd zapewnia przy tym, że kroki te „nie będą miały wpływu na bezpieczeństwo energetyczne kraju ani na cel, jakim jest uczynienie największej gospodarki Europy neutralną dla klimatu do 2045 roku.

„Poprzez masowe zwiększanie energii odnawialnej i przyspieszanie rozbudowy sieci elektroenergetycznej możemy pokazać, że jest to możliwe w Niemczech” – zapowiedział minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (Zieloni).

Ostatnie trzy czynne elektrownie jądrowe - Emsland, Izara i Neckarwestheim – zostaną wyłączone z użytku do końca 2022 roku.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
lorelie
idą na dno a razem z nimi my..
darius19
smuteczek - bo to nas tez pcha w lapy Putina. Ale zauwazcie - wg. mnie w prawie wszystkich komentarzach widac skrywany podziw dla Niemcow. Nawet ci co pisza brednie o upadku niemieckiej gospodarki.
jaho31
no to będzie wkrótce koniec tej największej gospodarki Europy
nikt nie da tyle kasy za Passata produkowanego przy użyciu najdroższej energii elektrycznej
na świecie, pewnych zjawisk fizycznych te zielone cymbały nie przeskoczą


marxs
może i wkrótce będzie koniec ale z Wolandią i wolaczkami koniec jest już (zanim gruby schudnie to chudy zdechnie to tak na marginesie)
lorelie odpowiada marxs
post w prokuraturze lewacka schwine
max5000
Na niemieckim Onecie już pojawiają się artykuły straszące Polaków przed budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Najlepiej gdybyśmy zrezygnowali z węgla, atomu i postawili na gaz który płynie Nord Stream z Rosji do Niemiec dzięki czemu Putin miałby więcej kasy na modernizację armii. Tak Niemcy wykorzystują media do uprawiania Na niemieckim Onecie już pojawiają się artykuły straszące Polaków przed budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Najlepiej gdybyśmy zrezygnowali z węgla, atomu i postawili na gaz który płynie Nord Stream z Rosji do Niemiec dzięki czemu Putin miałby więcej kasy na modernizację armii. Tak Niemcy wykorzystują media do uprawiania polityki i wpływania na opinie publiczna w Polsce.
koperytko
zamkniecie tych 3 elektrowni co może zrównowazyć ??? Zakup energi np z Polski czy uruchomienie NS2 ??? Życie nie znosi prózni....
marxs
Zakup energii np z Wolski ? gdzie ty kopytko byłeś jak Pani Bozia rozum dawała? doiłes biedronkowe piwa w biedronkowych cenach?
1984
O ile jestem przeciwnikiem budowy noiwych elektrowni jądrowych (zbyt kosztowne) to wcześniejsze zamykanie sprawnych jest głupotą. Powinny pracować tak długo jak to jest technicznie możliwe, czyli ok. 40-ci lat. W przeciwnym wypadku jest to zwykłe marnowanie zasobów które poszły na ich budowę. Chyba, że koszt obsługi jest już zbyt O ile jestem przeciwnikiem budowy noiwych elektrowni jądrowych (zbyt kosztowne) to wcześniejsze zamykanie sprawnych jest głupotą. Powinny pracować tak długo jak to jest technicznie możliwe, czyli ok. 40-ci lat. W przeciwnym wypadku jest to zwykłe marnowanie zasobów które poszły na ich budowę. Chyba, że koszt obsługi jest już zbyt wysoki bo nękają je ciagłe awarie. Z tego powodu w ub. roku zamknęli elektrownię jądrową w Szwecji chociaż teoretycznie mogła dłużej pracować. To była decyzja własciciela el., a nie polityków którezy z tego co pamietam nawet błagali o jej dalszą pracę. Z powodu awarii nie pracuje też kilka atomówek we Francji, ostatnio są jednym z największych importerów energii elektrycznej.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki