REKLAMA

Koncesja na wydobycie węgla w Turowie przedłużona do 2044 r.

2021-04-29 11:37, akt.2021-04-29 12:17
publikacja
2021-04-29 11:37
aktualizacja
2021-04-29 12:17
Koncesja na wydobycie węgla w Turowie przedłużona do 2044 r.
Koncesja na wydobycie węgla w Turowie przedłużona do 2044 r.
/ Wikipedia

Minister Klimatu i Środowiska w środę przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża "Turów" do 2044 roku - przekazał w komunikacie resort. Przeciwko funkcjonowaniu kopalni protestują m.in. ekolodzy oraz Czesi.

"W opinii Ministra Klimatu i Środowiska kontynuacja wydobycia węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża +Turów+ jest zgodna z zasadą racjonalnego gospodarowania złoża kopaliny, zatem zasadne było wydanie decyzji, umożliwiającej dalsze funkcjonowanie istniejącego zakładu górniczego" - podkreślono w czwartkowym komunikacie MKiŚ.

W poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówił, że zamknięcie kopalni oraz elektrowni kosztowałoby ok. 13,5 mld zł.

"Dla nas kluczową kwestią jest to, by kompleks w Turowie mógł nadal pracować jako jedno z tych najważniejszych miejsc produkcji energii w Polsce" - zaznaczył. „Po to modernizujemy stare bloki, po to inwestujemy, a także wydatkujemy gigantyczne pieniądze w trosce o środowisko i wypełnienie najwyższych norm” – dodał.

Poinformowano, że decyzję o przedłużeniu obowiązywania koncesji dla Turowa szef resortu klimatu i środowiska podjął w środę 28 kwietnia.

Ministerstwo dodało, że przedłużenie koncesji pozwala na kontynuację wydobycia węgla, a w konsekwencji na dalsze funkcjonowanie elektrowni, zapewniającej kilka procent krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, co "jednocześnie oznacza, że odpowiada ona interesowi publicznemu".

Resort podkreślił, że spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, czyli operator kopalni i elektrowni Turów, została zobowiązana do prowadzenia wydobywania węgla zgodnie z postanowieniami decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia.

Jak wyjaśniono, wśród tych zobowiązań nakazuje się m.in. budowę do 1 lutego 2023 r. ekranu przeciwfiltracyjnego. Zgodnie z tą decyzją, spółka została również zobowiązana do zamontowania systemu zabezpieczenia przed emisją pyłów w rejonie zasobnika węgla, co zostało już zrealizowane, a także ograniczyć emisję pyłów. Operator będzie musiał także zainwestować w ograniczenie poziomu emitowanego hałasu.

Na początku ubiegłego tygodnia wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artur Soboń mówił, że spodziewa się dobrych decyzji, co do kolejnych lat pracy kopalni Turów.

Podkreślał jednocześnie, że kompleks w Turowie jest jednym z kluczowych z punktu widzenia krajowego systemu elektro-energetycznego, ponieważ elektrownia zaopatruje obecnie w energię 2,3 mln odbiorców, a po oddaniu kolejnego bloku będzie to dodatkowe 1 mln odbiorców.

Na początku marca Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Główną przyczyną podnoszoną w pozwie jest negatywny wpływ kopalni na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. Praga domaga się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE.

Polskie władze twierdzą, że w sporze z Czechami dot. funkcjonowania kopalni racje leżą po polskiej stronie.

Prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska zwracała uwagę, że Czesi w skardze do TSUE "nie uzyskali pozytywnej opinii Komisji Europejskiej".

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. W 2020 r. koncesja na wydobycie węgla brunatnego w Turowie została przedłużona do 2026 r. Obecnie wydobycie będzie można prowadzić do 2044 roku.

6 kwietnia Polska wniosła o odrzucenie przez TSUE wniosku Czech o wstrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów. Jak poinformowało wówczas PAP ministerstwo klimatu, w odpowiedzi Polska podnosi, że środek tymczasowy, o który wnioskuje Republika Czeska, jest nieproporcjonalny i nie zapewnia właściwego wyważenia interesów, "a jego zastosowanie naraziłoby Polskę i jej obywateli na znaczne i nieodwracalne szkody".

Przeciwko funkcjonowaniu kopalni protestują też organizacje ekologiczne.

Według Greenpeace decyzja o wydłużeniu koncesji nastąpiła mimo braku ostatecznej decyzji środowiskowej oraz tuż przed wejściem w życie nowelizacji ustawy OOŚ, która zwiększa możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniach dotyczących inwestycji znacząco oddziaływujących na środowisko.

"To absolutnie skandaliczne. Po raz kolejny zignorowano krytyczne uwagi zgłoszone przez organizacje pozarządowe, czeskie ministerstwo środowiska, samorządy regionów Liberca (CZ) i Zittau (D) oraz tysiące mieszkańców przygranicznych czeskich i niemieckich miejscowości, wskazujące na wadliwie przeprowadzony proces konsultacji transgranicznych, niewystarczające zabezpieczenie dostępu do wody pitnej w Czechach oraz postępujące osuwanie się ziemi i budynków w Niemczech, spowodowane przez działanie leja depresji odkrywki" - podkreśliła koordynatorka kampanii klimatycznych w Greenpeace Polska Anna Meres. 

autor: Michał Boroń

mick/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
jasiek2017
Niech Czesi przestana truć środowisko produkując blachosmrody pod marką Skoda.
Co roku setki tys Skód to trucie środowiska na kolejne dziesiątki lat.
Jak tak bardzo zależy im na ekologii niech naprawiaja stare Skody na oryginalnych częściach i zaniechają trucia środowiska autami spalinowymi.

Jak to spełnią
Niech Czesi przestana truć środowisko produkując blachosmrody pod marką Skoda.
Co roku setki tys Skód to trucie środowiska na kolejne dziesiątki lat.
Jak tak bardzo zależy im na ekologii niech naprawiaja stare Skody na oryginalnych częściach i zaniechają trucia środowiska autami spalinowymi.

Jak to spełnią uwierzę w ich troskę o środowisko.
tomana11
Wszystko fanie tylko że Skoda należy do Niemieckiego koncernu kolego :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki