REKLAMA

Koncern Bayer chce przejąć Monsanto, oferuje 62 mld USD

2016-05-23 10:12
publikacja
2016-05-23 10:12

Niemiecki koncern chemiczny i farmaceutyczny Bayer oficjalnie złożył w poniedziałek ofertę przejęcia międzynarodowego koncernu biotechnologicznego Monsanto za 62 miliardy dolarów.

fot. / / YAY Foto

Monsanto z centralą w Saint Louis w stanie Missouri produkuje m.in. herbicydy oraz zmodyfikowany genetycznie materiał siewny.

Kupując Monsanto, Bayer chce się stać wiodącym na świecie przedsiębiorstwem w dziedzinie materiału siewnego, ochrony roślin i "właściwości roślin", jak to określiła niemiecka firma w obligatoryjnej informacji na temat zamierzonego przejęcia, na które muszą dopiero wyrazić zgodę organy nadzorcze obu przedsiębiorstw. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Bayer stanie się największym na świecie producentem chemii i nasion dla rolnictwa.

Reklama

Agencja dpa zwraca uwagę, że koncern Monsanto jest na świecie krytykowany za swe zmodyfikowane genetycznie produkty. Kontrowersje wywołuje też preparat glifosat stosowany w herbicydzie Roundup, który jest flagowym produktem Monsanto. W Unii Europejskiej trwa obecnie dyskusja nad przedłużeniem autoryzacji wykorzystania tego herbicydu; podejrzewa się, że ma on właściwości kancerogenne. Przeciwny herbicydowi jest m.in. rząd Francji.

Dpa odnotowuje, że organizacje obrońców środowiska i niemieccy Zieloni już w zeszłym tygodniu reagowały krytycznie, kiedy pojawiły się sygnały o planach firmy Bayer. "Inżynieria genetyczna i pestycydy nie są technologiami przyszłości, lecz technologiami ryzyka" - mówił szef frakcji Zielonych w niemieckim Bundestagu Anton Hofreiter.(PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~jo44
Obie nazifiremki maja na koncie kilkadziesiat milonow dusz, wiecej nizs w calej historii wojen swiata... Od cyklonub, po orangagent, a teraz jeszcze prawa patentowe do zywnosci i glod albo choroby... Firmy te winny zostac znacjonalizowane. Ot
~Dżejms
Pozwólcie że wyjaśnię w czym problem jeśli idzie o glifosat czyli substancję aktywną Roundupu - największym problemem są rośiny transgeniczne bo tak są zmodyfikowane że można po nich bezkarnie i do oporu lać tym herbicydem. I teraz tak - jest to herbicyd tzw totalny czyli zwalcza rośliny jedno i dwu liścienne. Co to oznacza? Jeśli Pozwólcie że wyjaśnię w czym problem jeśli idzie o glifosat czyli substancję aktywną Roundupu - największym problemem są rośiny transgeniczne bo tak są zmodyfikowane że można po nich bezkarnie i do oporu lać tym herbicydem. I teraz tak - jest to herbicyd tzw totalny czyli zwalcza rośliny jedno i dwu liścienne. Co to oznacza? Jeśli jest kancerogenny to szkody zrobi w przypadku transgenów bo one są nim zlane. Normalne rośliny nie mogą być nim pryskane bo uschną. Owszem jest stosowany np w sadach pod drzewami ale na chwasty a to co padnie na glebę ulega biodegradacji dość szybko. Zatem albo niema go wcale w roślinie albo w ilościach śadowych. Transgeny są za to nim zlewane na bogato - to jest problem.
~autor_widmo
o matko, koszmar, teraz jak niemcy zgarna GMO na wlasnosc to my wszyscy bedziemy do tego zmuszeni, ratunku, pomocy
~Lekcja_historii
Proszę zapoznać się co firma Bayer robiła podczas II wojny światowej.
~autor_widmo
jak widze w aptece ze mi pani daje cos od bayera to prosze o zamiennik innej korpo
~Dżejms
Tylko przekupni politycy mogą się zgadzać aby ktoś mógł mieć wyłączność na właściwości organizmów żywych.
~rolnik_z_miasta
No to teraz "niemiecka Unia" szybko przepchnie ustawę zmuszającą rolników w całej UE do obsiewania gruntów rolnych GMO...

A TTIP tylko to przypieczętuje...

Kolejne kroki eurokratów - to będą kary dla rolników za niestosowanie GMO,

a kolejną może kary dla kierowców za to że kupili inny samochód niż
No to teraz "niemiecka Unia" szybko przepchnie ustawę zmuszającą rolników w całej UE do obsiewania gruntów rolnych GMO...

A TTIP tylko to przypieczętuje...

Kolejne kroki eurokratów - to będą kary dla rolników za niestosowanie GMO,

a kolejną może kary dla kierowców za to że kupili inny samochód niż marki VW...?
~erererer
nazistowska firma próbuje przejąć władzę absolutną nad firmą której produkty na mocy idiotycznego systemu praw autorskich moga doprowadzić do zniewolenia wolego rolnictwa i uzyskania monopolu na uprawę roślin


brzmi jak przekombinowany film sensacyjny a to rzeczywistość...
~rysiek
dr. Rath. Kartele farmaceutyczne.

Polecam poszukać na youtube.
~lekoman
jeden kartel przejmuje drugi kartel.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki