REKLAMA

Komornicy uciekają z zawodu

2016-11-30 04:47
publikacja
2016-11-30 04:47

Zapowiedzi zmian w ustawie o komornikach powodują, ze coraz więcej komorników przygotowuje się do ucieczki z zawodu.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

"Nawet jeśli projektowane przepisy pozwolą nam się jakoś utrzymać, to nie wszystkim musi odpowiadać zmiana charakteru tej profesji. Potrafię zrozumieć ich motywacje" - mówi Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Tylko od kwietnia 50 komorników wpisało się na listę adwokatów niewykonujących zawodu. Na razie nie rezygnując jednak z prowadzenia egzekucji - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości nie można być jednocześnie komornikiem i adwokatem, nawet niepraktykującym. Dlatego resort zwraca się do rad adwokackich o wszczynanie przeciwko takim osobom postępowań dyscyplinarnych lub wykreślenie ich z listy członków palestry.

Cieszę się, że Ministerstwo Sprawiedliwości działa na rzecz podniesienia rangi zawodu komornika. Mamy ten sam cel - mówił Rafał Fronczek. Ocenił jednak, że "konieczne jest naprawienie luk w nadzorze oraz usprawnienie systemu egzekucji sądowej".

Zdaniem Fronczka, przeformułowania wymagają m.in. zaproponowane regulacje w sprawie nadzoru nad komornikami - w większym stopniu powinien zostać położony nacisk na kontrolę ze strony niezawisłych sądów, w mniejszym zaś na nadzór o charakterze administracyjnym; to sądy powinny przede wszystkim sprawdzać prawidłowość dokonywanych przez komorników czynności i powinny to robić sprawnie.

Zgodnie z projektem wszystkie czynności egzekucyjne prowadzone w terenie mają być obowiązkowo nagrywane, zaś zarejestrowany obraz i dźwięk stanie się częścią dokumentacji sprawy. Dłużnik ma też otrzymywać przy egzekucji specjalny formularz skargi na czynności komornika - jak wskazuje MS "jasny i prosty do wypełnienia nawet dla laika".

Jak zaznaczył prezes KRK, nagrywanie w wielu sytuacjach będzie pozwalało wykazać komornikowi, że podejmował czynności w sposób prawidłowy. "Proszę sobie jednak wyobrazić sytuację, że komornik, nie zastając dłużnika w domu, dokonuje wśród sąsiadów ustaleń co do miejsca jego pobytu i pracy, czyniąc to wszystko z kamerą. Skuteczność takich czynności będzie żadna. Ponadto wszystkie te czynności będą musiały być dokonywane z dodatkową osobą filmującą, co podniesie koszt funkcjonowania kancelarii" - mówił.

Dlatego - zdaniem Fronczka - nagrywane powinny być jedynie czynności o najpoważniejszym charakterze: eksmisje, licytacje, zajęcia ruchomości i otwarcia pomieszczeń, gdy dłużnik nie otwiera komornikowi.

Odnosząc się do nowego formularza na wniesienie skargi, przypomniał, że już obecnie każdy komornik musi poinformować dłużnika w sposób zrozumiały o możliwości wniesienia skargi. "Dziś każdy komornik udziela stosownych pouczeń, ale nie mamy nic przeciwko temu, aby wprowadzić nowy formularz. Trzeba się jednak liczyć z tym, że spowoduje to wzrost liczby skarg niezasadnych i sądy będą miały więcej pracy" - powiedział.

Według prezesa KRK, projekt w obecnej formie może też spowodować paraliż w przypadku egzekucji z ruchomości. Komornik bowiem po zmianach nie dokona zajęcia, gdy zostanie mu przedstawiony niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zajęte przedmioty nie są własnością dłużnika. Obecnie - jak wywodzi MS - "komornik nie bada, co zabiera, a jak się +pomylił+, to skrzywdzony ma iść do sądu z powództwem przeciwegzekucyjnym".

"Dokumenty przedstawiane podczas takich czynności będą generować mnóstwo kłopotów z oceną ich wiarygodności" - zaznaczył jednak Fronczek. Wskazał, że obecne przepisy funkcjonują od wielu lat, a kontrowersje zaczęły budzić dopiero ostatnio, w związku z kilkoma nagłośnionymi przypadkami nieprawidłowości w toku egzekucji komorniczych z zajętych ruchomości, w tym ciągników rolniczych czy samochodów.

Prezes KRK przypomniał, że latem zeszłego roku uchwalono zmianę, zgodnie z którą sprzedaż zajętych ruchomości nie może nastąpić "wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od dnia uprawomocnienia się zajęcia". Poprzednio termin ten był krótszy i sprzedaż taka nie mogła zostać dokonana "wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia".

Jak podkreśliło MS, zgodnie z projektem w sposób istotny zwiększone mają też zostać uprawnienia nadzorcze i kontrolne ministra sprawiedliwości nad komornikami. "Nie jesteśmy przeciwnikami zwiększenia nadzoru, ale powinno to być zrobione w sposób wyważony i odpowiadający niezależności naszego zawodu. Główny nacisk powinien być położony na nadzór sądowy, a nie administracyjny" - zaznaczył prezes KRK.

Po zmianach mają także zostać wprowadzone dalsze ograniczenia możliwości przyjmowania przez komornika spraw spoza rewiru. W projekcie przyjęto bowiem, że komornik może przyjmować sprawy jedynie z obszaru apelacji, na której terenie działa, a nie - jak dotychczas - z całego kraju.

Zdaniem Fronczka, ograniczenie działalności komornika do terenu apelacji "pozwoli prowadzić postępowania z większym poszanowaniem praw dłużnika, czyli z możliwością łatwiejszego dostępu do komornika prowadzącego postępowanie przeciwko dłużnikowi". Przedyskutowania - według niego - wymagają natomiast zbyt nisko określone w projekcie limity spraw z wyboru, które w ciągu roku może przyjąć jedna kancelaria, oraz zasadność utrzymywania wskaźników, które generują liczne problemy.

"Retoryka MS zawarta w uzasadnieniu propozycji nie jest adekwatna do sytuacji; wychodzi z niej obraz stajni Augiasza, którą trzeba uporządkować, a tak zwyczajnie nie jest" - ocenił ponadto prezes KRK.

Jak dodał, jest jednak powód do tego, aby uchwalić nową ustawę, bo "potrzeba klarownych rozwiązań przyjętych z poszanowaniem praw wierzycieli i dłużników, które spowodują wzrost skuteczności egzekucji".

Nowa ustawa, której projekt został zamieszczony na stronach Rządowego Centrum Legislacji i w zeszłym tygodniu skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji, ma zastąpić obecnie obowiązujące przepisy o komornikach sądowych i egzekucji, pochodzące z 1997 r.

Marcin Jabłoński (PAP)

mja/ karo/jm/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~tra
Heh myślicie że teraz to co kasy nie trzeba będzie oddawać :) Dalej będzie egzekucja itd tyle że Skarb Państwa więcej na tym zyska:) ot co.
~musiu
Uciekają: a wy p...y sami sobie pracujcie w tym zawodzie za psią kasę. Najpierw niech rząd odstosunkuje się od mojej kasy. I nie rozdaje jej lumpom. W wnioski są jedne głupie polskie z zasrane społeczeństwo. Niech Macierewicz sam się bije z Rosją o tę kupę gowna'
~Rezb
Brawo szczury nareszcie mamy trutkę na was
~porucznikoryto
Szczury i krętacze uciekają.
~TW-BALBINA
Kiedy proletariat ma władzę to inteligentni i wykształceni ludzie uciekają z takiego kraju gdzie pieprz rośnie.Najlepsi uciekają i będą uciekać bo chcą normalnie żyć a nie dokładać się na hołotę i nierobów cały czas słysząc obelgi pod swoim adresem.Ludzie uciekajcie z tego bagna póki macie jeszcze możliwość i paszporty w ręku.
~sorry
Uciekajcie, uciekajcie. Najlepiej z powrotem na wschód.
~miłosz
To, że komornicy uciekają z zawodu może być prawdą. Wczoraj widziałem, jak dwóch komorników biegło Alejami Jerozolimskimi - więc coś jest na rzeczy.
~ambroży
nikt nie lubi komorników, aż do momentu, kiedy jakiś cwaniaczek sam go okiwa, albo nie odda długu i co wtedy?
W sumie nie mam ani brata, ani swata komornika, ale wiem że są tak samo potrzebni jak policjant, drogowiec, czy lekarz.
Ludzie, trochę refleksji...
~Tiki
Po 1989 komornicy "sprywatyzowali" koszty egzekucyjne które były wcześniej opłatą na rzecz Skarbu Państwa. Podobnie jak notariusze. Teraz generują akcję medialną która ma zapobiec kontroli nad tym jak kreatywnie majstrują przy "swoich" kosztach. To, że nie przejdą do adwokatury jest pewne - 50 komorników zrobiło Po 1989 komornicy "sprywatyzowali" koszty egzekucyjne które były wcześniej opłatą na rzecz Skarbu Państwa. Podobnie jak notariusze. Teraz generują akcję medialną która ma zapobiec kontroli nad tym jak kreatywnie majstrują przy "swoich" kosztach. To, że nie przejdą do adwokatury jest pewne - 50 komorników zrobiło ten sam wybieg - ewidentna medialna ustawka. Nie zrezygnują z 200 000 czy tylko 40 000 PLN miesięcznie na rękę za kwitki obrabiane przez praktykantów i studentów. Adwokat w normalnej praktyce takich pieniędzy nie ogląda.
~Riki
człowiek który wiedzę o życie czerpie z "Faktu"

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki