REKLAMA

Komisja weryfikacyjna przyznała lokatorom 277 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia

2019-04-29 11:03, akt.2019-04-29 12:31
publikacja
2019-04-29 11:03
aktualizacja
2019-04-29 12:31

Komisja weryfikacyjna przyznała odszkodowania i zadośćuczynienia w kwocie 277 tys. złotych lokatorom z reprywatyzowanych kamienic - poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji Patryk Jaki.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Przewodniczący komisji poinformował na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że mieszkańcom z reprywatyzowanych kamienic przy ul. Hożej 25a, Poznańskiej 14, Jagiellońskiej 27 i Marszałkowskiej 43 przyznano zadośćuczynienia i odszkodowania w łącznej kwocie 277 tys. zł.

Po ogłoszeniu decyzji przewodniczący komisji Patryk Jaki podkreślił, że przyznane kwoty odszkodowań "mają charakter symboliczny proporcjonalnie do popełnionych do procesu nękania i czyszczenia kamienic". Dodał przy tym, że komisja weryfikacyjna jest w tej materii związana wysokością wniosku skierowanego do komisji.

Jaki oskarża warszawski ratusz

Jaki zaznaczył też, że po decyzjach komisji weryfikacyjnej władze Warszawy - jego zdaniem - robią w sądach wszystko, aby storpedować wydanie wyroków w tych sprawach. "Od każdej decyzji komisji miasto się odwołuje, pomimo że decyzje komisji w niektórych przypadkach są oczywiste, kwoty są niewielkie, (...) a mimo tego miasto się od wszystkiego odwołuje" - wskazał szef komisji.

Jego zdaniem władze miasta posuwają się coraz dalej we współpracy z handlarzami roszczeń. "Mijają kolejne tygodnie i miesiące, a jest jeszcze gorzej niż było. Przyzwolenie to powoduje, że warszawski ratusz posuwa się jeszcze dalej jeżeli chodzi o współpracę handlarzami roszczeń" - oświadczył Jaki.

Według niego, w sądach wydawane jest coraz więcej decyzji korzystnych dla mafii reprywatyzacyjnej. "Już byłyby wydane wyroki w sprawach odszkodowań gdyby nie skandaliczne zachowanie miasta przed sądami" - zaznaczył.

Pierwsza sprawa odszkodowawcza

Od maja ubiegłego roku komisja weryfikacja przyznaje odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom ze zreprywatyzowanych kamienic. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że nie może wypłacać tych świadczeń. Miasto argumentuje, że zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od uprawomocnienia decyzji komisji weryfikacyjnej odnoszącej się do danej nieruchomości.

19 marca przed sądem rozpoczęła się pierwsza sprawa odszkodowawcza, która wynikała ze sprzeciwu miasta wobec decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania za podwyżkę czynszu po reprywatyzacji. Powodem w sprawie jest lokatorka kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 43, która złożyła wniosek o odszkodowanie, a pozwanym m.st. Warszawa. Do sprawy - po stronie lokatorki - przystąpiła komisja weryfikacyjna. 

autor: Mateusz Mikowski, Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Reprywatyzacja

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pull_up_terrain_ahead
Urzędnicy ministerstwa aby dodatkowo chronić lokatorów przed mafią, będą wokół zagrożonych kamienic formować szpaler. Podobnie jak Wehrmacht.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki