Komisja regulaminowa: nie jesteśmy "właściwi" ws. prezesa NIK

Komisja regulaminowa i spraw poselskich oceniła, że nie uznaje się za właściwą by zająć się sprawą uchylenia immunitetu prezesowi NIK Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. Ekspertyzy wskazały, że takim wnioskiem powinna zająć się komisja odpowiedzialności konstytucyjnej.

Taką opinię dla marszałek Sejmu przyjęli jednogłośnie członkowie komisji regulaminowej na czwartkowym posiedzeniu.

Komisja regulaminowa i spraw poselskich rozpatrywała wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu szefowi klubu PSL Janowi Buremu. W tej sprawie zwróciła się do katowickiej prokuratury apelacyjnej o dodatkowe materiały. Miała zająć także stanowisko ws. skierowania do niej wniosku o uchylenie immunitetu Kwiatkowskiemu.

Przewodniczący komisji regulaminowej Maciej Mroczek (RP) poinformował, że w sprawie immunitetu Kwiatkowskiego przygotowano osiem opinii prawnych. Ekspertyzy przekazane posłom wskazały m.in., że komisja regulaminowa i spraw poselskich nie jest władna zająć się tą sprawą i powinna ona trafić do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

Sejmowe biuro legislacyjne podkreśliło natomiast, że część ekspertów uważa, iż fakt złożenia w ubiegłym tygodniu przez grupę posłów reprezentowaną przez Ryszarda Kalisza (niezrzeszony) wniosku o postawienie prezesa NIK przed Trybunałem Stanu nie wyklucza wniosku o uchylenie Kwiatkowskiemu immunitetu i jego ewentualnej odpowiedzialności karnej.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach chce przedstawić Buremu, a także Kwiatkowskiemu zarzuty z art. 231 kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień - co jest zagrożone karą do 3 lat więzienia. W przypadku posła PSL chodzi o zarzuty "nakłaniania wysokich rangą funkcjonariuszy publicznych do niezgodnego z prawem wpływania na wyniki konkursu na stanowiska szefów delegatury NIK w Rzeszowie i wpływania na wyniki kontroli prowadzonej przez NIK w jednej z podkarpackich gmin". (PAP)

ajg/ mja/ gł/mok/ woj/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil