REKLAMA

Komisja ds. pedofilii zaczyna działać po wielu miesiącach od powstania

2020-11-24 06:53, akt.2020-11-24 09:27
publikacja
2020-11-24 06:53
aktualizacja
2020-11-24 09:27
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Ruszają prace państwowej komisji ds. pedofilii. Od wtorku będą przyjmowane zgłoszenia o przestępstwach lub ich ukrywaniu - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta podała, że powołana klika miesięcy temu państwowa komisja ds. pedofilii ma już swoją siedzibę, od kilku tygodni prowadzi nabór pracowników, a od wtorku, 24 listopada, będzie także przyjmowała zgłoszenia o przestępstwach, które następnie będzie sprawdzała.

"Wniosek będzie można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą" – potwierdza w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przewodniczący komisji dr hab. Błażej Kmieciak. I dodaje, że zgłoszenie może wysłać każdy, kto wie o przestępstwie molestowania seksualnego nieletnich lub o jego ukrywaniu. "Zgłaszającym może być osoba pokrzywdzona, członek rodziny lub ktoś inny, kto posiada wiedzę o przestępstwie" – precyzuje. Zwraca również uwagę, że nie musi to być sprawa aktualna, zgłoszenie może dotyczyć wydarzeń sprzed lat.

Jak dowiedziała się „Rz”, wnioski trzeba będzie składać za pomocą specjalnego formularza, który będzie dostępny na stronie internetowej komisji. Będzie go można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą.

Przewodniczący: Nie jesteśmy komisją sejmową, rządową czy kościelną

Komisja będzie zajmowała się wszystkimi przypadkami przestępstw pedofilii. To, jaki kto nosi strój, jakie ma litery przed nazwiskiem, albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia, zajmiemy się każda sprawą – zapewnił we wtorek przewodniczący państwowej komisji ds. pedofilii Błażej Kmieciak.

„Nie jesteśmy komisją sejmową, komisją rządową czy komisją kościelną” – zaznaczył.

„Od dnia dzisiejszego będzie przyjmowali sprawy. Etap organizacji urzędu de facto dobiegł końca” – powiedział Kmieciak w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Szef komisji przypomniał, że w jej skład wchodzi siedmioro członków wybranych przez różne gremia. Urząd – jak mówił – będzie skupiał się na postępowania prawnych, ale także działaniach edukacyjno-prewencyjnych.

Kmieciak wskazał, że komisja jest zobowiązana, by za niecały rok wydać raport. „Raport będzie dotyczyć tego co jest nieprawidłowe, jakie są błędy, które prowadzą np. do pojawienia się przemocy seksualnej wobec dzieci; jakie kwestie doprowadziły do jej tuszowania i jakie trzeba podjąć działanie by tego typu straszne działania w przyszłości nie było” - powiedział.

Szef komisji zaznaczył, że wniosek do komisji może złożyć każdy, nie tylko pokrzywdzona, a zgłoszenie może dotyczyć również wydarzeń sprzed wielu lat. Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć. Można także wystąpić do Komisji z wnioskiem o monitorowanie postępowań prowadzonych przez policję, prokuraturę lub sądy.

Kmieciak zapewnił, że komisja będzie zajmowała się wszystkimi przypadkami przestępstw pedofilii. „Dążymy do tego, by swoim działaniem doprowadzić do odpowiedzialności osoby, która powinna odpowiedzialność ponieść” - wskazał.

„To, jaki kto nosi strój, jakie ma litery przed nazwiskiem, albo jak bardzo był spokrewniony z ofiarą, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia w tym sensie, że my, jako organ państwowy, zajmujemy się każda sprawą. Nie jesteśmy komisją sejmową, komisją rządową czy komisją kościelną bo i takie były zwroty” – podkreślił.

Ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 r. Ślubowanie przed Sejmem nowo powołani członkowie komisji złożyli w lipcu 2020. W skład komisji wchodzi siedmiu członków. Swoich przedstawicieli do niej powołali: Sejm; Senat; prezydent; premier i rzecznik praw dziecka.

Początkowo przepisy przewidywały, że pierwszy raport komisji ds. pedofilii będzie opracowany w ciągu roku od daty wejścia w życie ustawy, a więc do września 2020 r. Jednak członkowie komisji ślubowanie przed Sejmem złożyli dopiero 10 miesięcy po tym, jak Sejm uchwalił ustawę, więc termin przygotowania pierwszego raportu przesunięto. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pierwszy raport komisja opracowuje i udostępnia w ciągu roku od powołania jej członków.

Do zadań komisji należy m.in. wydawanie postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz badanie sposobu reagowania organów państwa, organizacji i podmiotów oraz osób prywatnych w zakresie wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych, w tym ustalanie przypadków niezawiadomienia właściwego organu o podejrzeniu popełnienia nadużycia seksualnego. Komisja będzie też identyfikować problemy pojawiające się w praktyce ścigania przypadków nadużyć seksualnych i karania sprawców przestępstw pedofilii.(PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki