Komisja "Przyjazne Państwo" za ustawą o transparentności

2010-07-08 16:58
publikacja
2010-07-08 16:58
08.07. Warszawa (PAP) - Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo zdecydowała w czwartek o wniesieniu do laski marszałkowskiej projektu tzw. ustawy o transparentności - nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego i Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, jego celem jest zwiększenie transparentności udziału poszczególnych urzędników w procesie rozstrzygania spraw.

Nowe przepisy miałyby wprowadzić przede wszystkim obowiązek załączania do akt sprawy tzw. metryki. Dzięki niej nawet po upływie długiego czasu będzie można ustalić precyzyjnie, jacy urzędnicy - oprócz podpisanych pod decyzją - uczestniczyli w jej przygotowywaniu, przygotowywali jej projekt, opiniowali czy wpływali na jej treść itp.

Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu uzasadnień do decyzji o informacje, jakie wykładnie prawa były rozważane podczas podejmowania rozstrzygnięcia. Nowela miałaby poza tym nałożyć na urzędników obowiązek wyboru, spośród dopuszczalnych wykładni, interpretacji najpełniej realizującej chronione konstytucyjnie prawa, obowiązki oraz postanowienia ratyfikowanych umów międzynarodowych.

Zastępca przewodniczącego komisji Adam Szejnfeld z PO wyjaśnił, że nowe przepisy zwiększą transparentność w działalności administracji publicznej w Polsce. "Projekt wpisuje się w przepisy dotyczące odpowiedzialności urzędniczej, nad którymi pracuje Sejm. Uzupełnią lukę prawną w tym zakresie" - powiedział.

Zdaniem mec. Wojciecha Kozłowskiego, który jest autorem projektowanych przepisów, dzięki stosowaniu się do zaproponowanych przepisów urzędnicy będą wydawać mniej błędnych decyzji, tym samym państwo będzie wypłacać mniej odszkodowań. "Tego typu podejście promuje rzetelne wykonywanie działalności urzędniczej. To nie bicz na urzędników, tylko zachęta, aby dobrze wykonywali swoje obowiązki" - argumentował Kozłowski.

Przeciwnikiem zmian jest jednak Ministerstwo Finansów. Według resortu zmiany nie są potrzebne. Zastępca dyrektora departamentu polityki podatkowej w MF Włodzimierz Gurba argumentował, że już dziś istnieją zapisy, zgodnie z którymi urzędnicy muszą działać na podstawie prawa. Skrytykował też pomysł tworzenia "piętrowych" uzasadnień do decyzji. "Nie ma też plagi ani katastrofy w zakresie odszkodowań" - dodał.

Gurba zwrócił uwagę, że obecnie urzędnicy biorący udział w podejmowaniu decyzji nie są anonimowi. Dodał, że z powodu wprowadzenia metryk budżet nie poniesie wielkiego uszczerbku, ale podważył sens dołączania ich do niektórych decyzji. Jako przykład podał decyzję o wysokości podatku od nieruchomości, która jest wydawana "automatycznie" i drukowana z systemu. (PAP)

mmu/ mki/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki