Komisja Europejska pyta mieszkańców Unii o zmianę czasu

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje wśród mieszkańców UE, czy chcą zmiany czasu - poinformowało w środę Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju. Resort zachęca do wzięcia w nich udziału.

(YAY Foto)

Jak zaznaczono, przechodzenie z czasu letniego na zimowy i odwrotnie ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników.

"Podnoszone są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego, wpływ na samopoczucie. Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w tym zakresie. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału!" - napisano w komunikacie.

Zmiana czasu to tresura

Jak co roku zmianie czasu towarzyszą rozważania nad sensownością tego działania. I jak co roku nic się w tej sprawie nie zmieni.

Dłuższy dzień to np. dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji; korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne). Może też mieć wpływ na mniejszą liczbę wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów - wskazuje resort.

Ale, jak zaznaczono, zmiana czasu powoduje też u niektórych osób "dyskomfort, jest uciążliwa". "W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji" - czytamy.

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi, jak zaznaczył resort, o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie.

"Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu" - czytamy.

W Polsce od 1977 r. zmiana czasu następuje na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. "Wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie" - zaznaczono. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce.

Jak zauważa MPiT, w ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się.

"Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia. Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych" - podkreślono. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światła przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich - wyjaśnił resort.

Opinię na temat zmiany czasu można wyrazić na stronie Komisji Europejskiej.

autor: Magdalena Jarco

edytor: Dorota Skrobisz

maja/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 etaurus1747

Oczywiście zmiana
!!!

! Odpowiedz
4 12 abcx

Dlaczego KE nie konsultuje ze swoimi obywatelami kluczowych spraw a konsultuje zasadniczo mało ważne i istotne sprawy. Niech KE zapyta się na przykład o przyjmowanie nachodzców...

! Odpowiedz
7 42 trooper

Czas skończyć raz na zawsze z przekręcaniem zegarków. Więcej z tym kłopotu niż to wszystko warte. I przez tydzień w roku nie wyspany chodzę

! Odpowiedz