REKLAMA

Komendant Szymczyk odchodzi ze służby? "Polityka PiS skompromitowała policję"

2023-12-05 08:27
publikacja
2023-12-05 08:27

Za naszych rządów bardzo pilnowaliśmy, żeby cywilny nadzór nad policją był właściwy i prawdziwy, żeby politycy nie rządzili policją, tylko ją nadzorowali. PiS skompromitował policję swoją polityką zawłaszczania państwa - powiedział we wtorek w TVN24 senator KO, był szef MSWiA Grzegorz Schetyna.

Komendant Szymczyk odchodzi ze służby? "Polityka PiS skompromitowała policję"
Komendant Szymczyk odchodzi ze służby? "Polityka PiS skompromitowała policję"
fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

W TVN 24 Schetyna został zapytany o doniesienia medialne, wedle których Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk ma odejść ze służby; we wtorek ma się odbyć uroczystość jego pożegnania.

"Odprawy w ostatnim czasie w Komendzie Głównej, z komendantami regionalnymi tylko potwierdzają, że tam szykuje się jakaś większa ucieczka z okrętu" - ocenił Schetyna. Pytany o polityczne związki Szymczyka, Schetyna zauważył, że za rządów PO, gdy był on komendantem regionalnym policji na Śląsku "był policjantem". "A my bardzo pilnowaliśmy, żeby nadzór cywilny nad policją był właściwy i prawdziwy, to znaczy, żeby politycy nie rządzili policją, tylko ją nadzorowali" - stwierdził senator.

"Później było inaczej, to były fatalne lata dla policji, dla bezpieczeństwa. To było takie wpisanie policji w bieżącą partyjną wojnę, czy w ogóle partyjną politykę" - ocenił Schetyna. Jak zaznaczył, to "oczywista oczywistość, że tacy ludzie" jak Szymczyk nie powinni pełnić kierowniczych funkcji. Zauważył, że za rządów Szymczyk doszło do szeregu wydarzeń, takich jak śmierć Igora Stachowiak na komisariacie we Wrocławiu.

Schetyna ocenił, że "takich spraw było wiele". "Nie chcę winić komendanta, ale to jest kwestia w ogóle szkolenia i nadzoru nad policją - i wpływu politycznego, partyjnego polityków na struktury policji, na awanse komendantów - od tych na poziomie powiatowym po wojewódzkich" - stwierdził.

Pytany, czy trudności z funkcjonowania policji nie wynikają z trudności kadrowych spowodowanym faktem, że policja staje się coraz mniej atrakcyjnym pracodawcą, senator KO zaznaczył, że "to odpowiedzialność państwa". "Problemy budżetowe - to jasne, one są zawsze, (...) ale to trzeba zrobić - policjant musi być dobrze opłacany, ale też musi mieć komfort funkcjonowania" - zaznaczył Schetyna.

"Ta polityka PiS zawłaszczania państwa skompromitowała policję" - mówił Schetyna. Jak ocenił, politycy PiS mieli wpływ m.in. na awanse policjantów nawet na poziomie komend gminnych i powiatowych. "To absurdalne podejście do państwa i jego roli. To uderzyło wprost w policję. Jeżeli nie przeznacza się pieniędzy, jeżeli nie bierze się ludzi, którzy wiedzą, że są odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polaków, jeżeli nie inwestuje się w szkolenie i nie walczy się o budżet, tylko robi się polityczne i partyjne wybory, to kończy się tak, jak widzieliśmy" - podkreślił Schetyna.(PAP)

mml/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jpelerj
Raczej ucieka przed wywaleniem z Policji i minimalna emerytura z ZUS w wieku 65+ zamiast grubej kasy z naszych podatków.
kryzysio
Grenadier Szymczyk będzie mógł teraz spędzać więcej czasu z bratem, który jest dobrze znany Policji.
maxykaz
odchodzi to trochę przeinaczenie faktów. on ucieka bojąc sie konsekwencji. ale to mu nie pomoze - za to co robił moze być osądzony.
karbinadel
Po rządach PiS polska policja jest w podobnym stanie, co gabinet komendanta po odpaleniu głośnika.
kaczdzonjar
Szymczyk vel Granatnik - to kwintesencja PiSowskiej ideologii - całe szczęście to już przeszłość, co najmniej dekadę zajmie naprawianie naszego Państwa.
rrk
Jeśli chcesz sobie wyrobić pogląd na jakiś temat, wystarczy myśleć odwrotnie do tego, co Schetyna mówi ;) To, jak zmieniało się zaufanie do policji w ostatnich latach, można zobaczyć na wykresie:
https://policja.pl/pol/aktualnosci/186709,Policja-najlepiej-oceniana-instytucja-w-Polsce.html
polityka_to_nie_ekonomia
Złoto. Gdzie oni to przeprowadzili? W akademii w Szczytnie? Pogadaj ze znajomymi, rodziną, ile osób miało doświadczenia z Policją i np. jak szybko dochodziło do umorzenia sprawy z powodu braku możliwości wykrycia sprawcy.
nostsherlock
Dla niego tylko "silent disco" i zakaz zbliżania się do głośników. Prokuraturę też powinien odwiedzić :)
kaczyslaw_
Tylko niech mu nie dają żadnych głośników na prezenty pożegnalne.
kjx
Łysa pała,
granatnik odpalała.
Tak się podjarała,
że aż mundur zafajdała.
Komendę całą zrujnowała,
jak PiS Polaków jak i Polska cała!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki