REKLAMA

Kołodko: gospodarka jest dla ludzi

2013-04-30 09:15
publikacja
2013-04-30 09:15
Gospodarka jest dla ludzi - podkreśla Grzegorz Kołodko. Były wicepremier i minister finansów powiedział w Jedynce, że należy przywiązywać mniejszą wagę do zysku, a większą do solidarności społecznej, poziomu kultury czy ochrony środowiska.

Zdaniem Kołodki, polski rząd kieruje się tymi wartościami w niewystarczającym stopniu. Ekonomista dodał, że rząd przywiązuje zbyt wielką wagę do zrównoważenia budżetu. Dużo ważniejsze jest tymczasem zmniejszenie bezrobocia, nawet kosztem pogłębienia deficytu. Kołodko podkreślił, że bezrobocie jest w Polsce bardzo wysokie, a emigracja powoduje realne straty społeczne. Wysokie bezrobocie przyczynia się też do zmniejszenia liczby urodzeń. Były wicepremier podkreślił, że do zmniejszenia bezrobocia przyczynia się dobry system kształcenia. Dodał, że jego zdaniem, w Polsce niepotrzebnie zniszczono szkolnictwo zawodowe, a wielu młodych ludzi wybiera kierunki studiów, po których nie można znaleźć pracy.

Grzegorz Kołodko podkreslał, że nie powinno się przesadzać z wysokimi obciążeniami podatkowymi, gdyż prowadzi to do emigracji najbogatszych. System podatkowy powinien sprzyjać przedsiębiorcom, ale podatki nie powinny być zbyt niskie, gdyż państwa nie będzie wtedy stać na najważniejsze wydatki. Kołodko powiedział, że aby znaleźć pieniądze na przedszkola, rząd powinien przede wszystkim zastanowić się nad zmniejszeniem wydatków. W drugiej kolejności powinien pomyśleć o podniesieniu podatków dla najzamożniejszych, gdyż oni mają pieniądze.

Mówiąc o systemie emerytalnym, były wicepremier oświadczył, że powinny istnieć rządowe gwarancje dożywotnich emerytur, ale bez dodatkowych obciążeń podatkowych. Zdaniem Kołodki, odpowiednie rozwiązania dla systemu emerytalnego powinni zaproponować fachowcy.Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/nyg
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~SoonGoKu
Zgadzam się. Powinniśmy być bardziej proekologiczni. Proponuje aby każdy POlak miał obowiązek wykupu praw do emisji dwutlenku węgla.
BY ŻYŁO SIE LEPIEJ.
~kolo jabolo
zgadzam się obywatelu psorze, założeniem dodatkowym tego modelu Powinnoo być jednak POprawne nastawienie tych "ludzi".
~Jan
Tak tak dla ludzi ale swoich -(
~qwerty
Kołodko, mówiąc o podatku dla najbogatszych, masz na myśli także siebie ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki