REKLAMA

Kołodko: Nie należy popadać w nacjonalizm gospodarczy

2017-12-09 12:10
publikacja
2017-12-09 12:10

Przestrzegam, by nie przekroczyć granicy między patriotyzmem gospodarczym a nacjonalizmem gospodarczym, który na dłuższą metę nie przyczyni się do konkurencyjności polskiej gospodarki - mówił w sobotę w Karpaczu b. minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

/ fot. Marek Kuwak / FORUM

Prof. Kołodko wziął udział w panelu dyskusyjnym "Kierunki rozbudowy i rozwoju przemysłu w Europie", który zorganizowano w sobotę w ramach odbywającego się w Karpaczu III Forum Przemysłowego.

Były wicepremier i minister finansów przestrzegał przed przekroczeniem linii między patriotyzmem gospodarczym a nacjonalizmem gospodarczym. Musimy uważać, by nie popaść w nacjonalizm gospodarczy, który pod hasłem patriotyzmu ma służyć rozwojowi polskiego przemysłu, reindustrializacji i innowacji polskiej gospodarki - mówił Kołodko.

Jak dodał, jego zdaniem, nacjonalizm gospodarczy na dłuższą metę nie będzie służyć konkurencyjności polskiej gospodarki. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że szeroko rozumiany przemysł, a w tym górnictwo, nie odgrywają tak dużej roli w polskiej gospodarcze, jak to było kiedyś. Pomimo haseł o reindustrializacji, znaczenie polskiego przemysłu będzie spadać na rzecz sektora usług, choć nie tak gwałtownie, jak w ostatnim ćwierćwieczu - powiedział prof. Kołodko.

Ekonomista podkreślił, że dziś w Polsce 30 proc. zatrudnionych w przemyśle wytwarza 40 proc. PKB. Niemal 60 proc. PKB to usługi, a 2 proc. to rolnictwo, gdzie wydajność pracy w ciągu ostatniego pokolenia skoczyła w sposób rewolucyjny - mówił prof. Kołodko. Jak dodał, w całej UE 25 proc. PKB wytwarza dziś przemysł. Taki sam udział przemysłu w PKB jest również w Niemczech. Zdaniem prof. Kołodki Polska w dłuższej perspektywie zbliży się do modelu niemieckiego.

Były minister finansów powiedział również, że złudna jest wiara, że polska gospodarka będzie innowacyjna, gdyż takich gospodarek na świecie jest tylko kilka. My musimy kontynuować obecny względny sukces gospodarczy, który opiera się na imitacji, nie zaś na innowacji. Jeżeli dobrze się przyjrzeć, to większość tego, co produkujemy, opiera się na tym, co zostało gdzieś już wymyślone. Trzeba zatem dostosować nasze technologie do tego, co już inni wymyślili; jeżeli przy tym uda się do tych technologii wrzucić nasz kamyczek, to chwała nam za to - dodał prof. Kołodko.

W sobotę w Karpaczu trwa III Forum Przemysłowe. W tym roku przebiega pod hasłem "Kierunki rozbudowy i rozwoju przemysłu w Europie". Podczas kilkudziesięciu debat oraz sesji plenarnych goście forum rozmawiają m.in. o problemach przemysłu europejskiego, takich jak: reindustrializacja, gospodarka cyfrowa, rewolucja elektryczna w motoryzacji, polityka klimatyczna, bezpieczeństwo energetyczne, nowoczesne i tradycyjne gałęzie przemysłu. Forum zakończy się w niedzielę.

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzechu_comeback
he he he bardzo zabawne jest to, gdy TOWARZYSZE CZERWONI wypowiadają się o wyższości własności prywatnej nad państwową. Szczególnie gdy może być mowa o SPÓŁKACH AKCYJNYCH!!! Może to nagłe przejrzenie na oczy było powodem uwłaszczenia się komuchów na majątku państwowym właśnie.....
newsman
szkoda ze były wicepremier nic nie wspomniał ile to PKB przynosi nam prostytucja i ile wtym PKB jest ukraińskiego nacjonalizmu a ile polskiego patriotyzmu,,mozna by postawić na ten sektor usług polskiej gospodarki
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki