REKLAMA

Kolejny finansista z Goldman Sachs ma pracować w rządzie Trumpa

2016-12-10 00:47
publikacja
2016-12-10 00:47

Prezes banku Goldman Sachs Gary Cohn ma być szefem Narodowej Rady Gospodarczej w Białym Domu za prezydentury Donalda Trumpa - donoszą media w USA. Wcześniej prezydent elekt na szefa resortu skarbu wybrał wywodzącego się z tego banku finansistę Stevena Mnuchina.

fot. Lucas Jackson / / FORUM

56-letni Cohn uważany jest za numer 2 w Goldman Sachs, po obecnym dyrektorze generalnym tego banku Lloydzie Blankfeinie. Jak donoszą amerykańskie media jest zarejestrowanym Demokratą, ale wspierał finansowo zarówno Partię Demokratyczną jak i Republikańską. Co może ważniejsze, jest przyjacielem męża córki Trumpa, Ivanki Trump, Jareda Kushnera, który należy do najbliższych doradców prezydenta elekta.

Cohn ma pełnić rolę szefa Narodowej Rady Gospodarczej, ciała ustanowionego przez prezydenta Billa Clintona, które koordynuje politykę gospodarczą w Białym Domu. "New York Times" odnotowuje, że dotychczas stanowisko to zajmowali ekonomiści z wykształcenia, jakim Cohn nie jest.

Ale główna krytyka komentatorów dotycząca Cohna dotyczy tego, że wywodzi się z Goldman Sachs, tak samo, jak wybrany wcześniej na szefa resortu skarbu finansista Steven Mnuchin, który przepracował w tym banku 17 lat.

Podczas kampanii Trump wielokrotnie atakował sektor finansowy, a w jednym ze spotów wyborczych oskarżył prezesa Goldman Sachs o "okradanie naszej klasy robotniczej". Zarzucał też kandydatce Demokratów Hillary Clinton, że wzbogaciła się udzielając płatnych wykładów dla tego banku.

W administracji Trumpa będzie wyjątkowo wielu multimilionerów i miliarderów. Wcześniej na szefa resortu oświaty mianował republikańską działaczkę z Michigan, filantropkę i miliarderkę Betsy DeVos. Media donoszą, że zaprosi też do rządu Lindę McMahon, której fortuna szacowana jest na 855 mln dolarów.

Wybór do rządu tak bogatych ludzi, w tym osób wywodzących się z Wall Street, ma - jak zwracają uwagę krytyczne wobec Trumpa media - niewiele wspólnego z populistycznym tonem jego kampanii.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~jj
przecież za frajer on nie bedzie prezydentem, tylko pomnozy te miliardy dynastii trampków
~Quasi
Z Banki Goldman Sachs będzie pochodzić tylu notabli w przyszłej administracji... a z raportu tego banku [wydanego w listopadzie] wynika, że najwięcej zysku w 2017 mogą przynieść akcje brazylijskie, indyjskie i POLSKIE! Czy uważacie, że wig20 dojdzie do rekordu 3800?
~Dżejms
Ciekawe wychodzą wnioski jak się zestawi takie tytuły z bankiera jak :
"Kolejny finansista z Goldman Sachs ma pracować w rządzie Trumpa"
z:
"Rosja próbowała pomóc Trumpowi wygrać?"
Morał - banksterzy z Kremla?
Czekamy na artykuły typu - FED znowu dodrukuje Ruble.
~Dżejms
Ale wiecie co - to jest tylko pozornie absurdalne. Możliwe jest że najwyższe władze w Rosji (te faktyczne władze) jakoś grają z zachodnią banksterką w jednej orkiestrze. Bo proszę wytłumaczyć dlaczego nie żądają zapłaty za surowce w rublach? Powiecie że potrzebują innych walut - zgoda ale mieliby je bo przecież Ale wiecie co - to jest tylko pozornie absurdalne. Możliwe jest że najwyższe władze w Rosji (te faktyczne władze) jakoś grają z zachodnią banksterką w jednej orkiestrze. Bo proszę wytłumaczyć dlaczego nie żądają zapłaty za surowce w rublach? Powiecie że potrzebują innych walut - zgoda ale mieliby je bo przecież importerzy musieliby te ruble kupić aby nabyć surowce.
Śmierdzi mi to wszystko. Jak zwykle szary obywatel dostaje po zadzie.
~bumbum odpowiada ~Dżejms
Goldman jest realny, a rosyjska pomoc dla Trumpa to zwykła propaganda bez pokrycia w dowodach.
~Dżejms odpowiada ~bumbum
Ponieważ nie zajmuję się handlem surowcami z Rosją to osobiście nie wiem ale pozostaje kwestia - sprzedają za ruble? Jeśli nie to to zagadnienie też jest realne i warte rozważenia. Czy może to nieistotny drobiazg?
~KIMDZONGTUSK
No cóż, po komuniżmie i faszyżmie mamy korporacjonizm, i tak do ..rewolucji bolszewickiej ? francuskiej ?
~Andy
Starsi bracia w wierze przejmuja coraz szybciej wplywy i wladze nad finansami. Jeszcze do niedawna nie bylo to tak ostentacyjne, ale teraz to juz chyba jasne
~primaporta
Przecież przedszkolaki o tym wiedzą że władze w Stanach i Europie przejmują finansisci z kilku "kluczowych" banków.Karuzela trwa......
~virus87
ale ja nie rozumiem tylko jednego przecież Trump sam mówił że chce obniżenia podatków od korporacji to ja przepraszam kto rządzi światem ???? o jakim establishmencie mówimy ??? przecież kierownica zostaja ta sama tylko kierowca się zmienia czytajcie po między wierszami :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki