REKLAMA
WEBINAR

Kolejny debiut i kolejne widły. Magazynowa spółka i uprzywilejowane akcje

Michał Kubicki2023-04-28 12:45, akt.2023-04-28 17:19redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-28 12:45
aktualizacja
2023-04-28 17:19

Na listę notowanych na NewConnect podmiotów weszła w piątek 28 kwietnia spółka Robs Group Logistic z branży magazynowo-logistycznej. Jak w przypadku poprzednich debiutów w tym roku na akcje jest dość duży popyt i początkowo handel został zawieszony. Spółka informuje, że co roku zarabia kilka milionów złotych, którymi dzieli się z akcjonariuszami, ale dywidenda nie jest równa dla wszystkich przez uprzywilejowane akcje prezesa.

Kolejny debiut i kolejne widły. Magazynowa spółka i uprzywilejowane akcje
Kolejny debiut i kolejne widły. Magazynowa spółka i uprzywilejowane akcje
/ https://robs-group.pl/pl/naszerealizacje/

Robs Group Logistic to piąty debiut na NewConnect w bieżącym roku i już trzeci w kwietniu - po kosmicznych startach Prostej Giełdy i YetiForce. Ten ostatni przykład szybko zapisał się w giełdowej historii, bo już po 4 dniach od startu notowań KNF złożyła wniosek do GPW o zawieszenie handlu ze względu na możliwość obrotu z naruszeniem interesów inwestorów.

Wracając do piątkowego debiutu, do obrotu zostało wprowadzonych 12 630 000 akcji serii B oraz 1 495 552 akcji serii C. Nie zostają wprowadzone akcje serii A w liczbie 6 600 000 szt., które należą do prezesa zarządu i założyciela spółki. Cena odniesienia została ustalona na podstawie ceny z ostatniej emisji akcji serii C, które były sprzedawane po 2 zł, dzięki czemu pozyskano blisko 3 mln zł.

Po ponad godzinie od debiutu handel nie został rozpoczęty, a teoretyczny kurs otwarcia (TKO) wskazywał jego wzrost względem ceny odniesienia o 85 proc. Pierwszą transakcję przeprowadzono po godz. 14.07, po cenie 3,78 zł za akcję, czyli o 89 proc. wyżej niż kurs odniesienia. Na koniec sesji kurs wzrósł o 89,50 proc. do 3,79 zł. Obrót wyniósł 283 tys. zł.

W sumie w akcjonariacie przed debiutem było 33 akcjonariuszy, ale dwóch największych z nich zawarło tzw. umowy lock-up, ograniczające możliwość sprzedaży posiadanych akcji. Ograniczenie nie jest jednak bardzo kategoryczne, bo opiera się na zobowiązaniu do niezbywania akcji w okresie 18 i 6 miesięcy od debiutu bez pisemnej zgody domu maklerskiego.

Warto pamiętać o jeszcze jednym istotnym aspekcie dotyczącym akcji spółki. Te w posiadaniu prezesa i największego akcjonariusza są uprzywilejowane, co do głosu (1 akcja  to 2 głosy) na WZA i dywidendy, tj. na każdą akcję wypłaca się 150 proc. dywidendy przeznaczonej do wypłaty akcjonariuszom uprawnionym z akcji nieuprzywilejowanych. To ważne, bo spółka jest rentowna przydzielała już dywidendę w przeszłości.

Czym zajmuje się Robs Group Logistic?

Z informacji prasowej od debiutanta dowiadujemy się, że firma świadczy kompleksowe usługi montażu, demontażu, przebudowy i serwisu regałów dla magazynów wysokiego składowania, obsługując przy tym firmy z sektora na świecie. Komunikat wśród klientów Robs Group Logistic wymienia m.in.: Jungheinrich, AB Constructor, Stow Group, Bito  Lagertechnik, AJ Produkter i Nordiska Lagermontage.

Obecnie spółka dysponuje własnymi magazynami wysokiego składowania o powierzchni 1 500 m2 oraz 600 m2 zaplecza produkcyjnego i powierzchni biurowej. Robs Group Logistic oprócz usług oferuje również kompletne regały i akcesoria do regałów – nowe i używane, pozyskując materiały z demontaży. Spółka produkuje również elementy regałów i posiada do tego park maszynowy – podaje w informacji prasowej.

Głównym rynkiem działania jest Skandynawia, ogółem przychody z eksportu usług i sprzedaży towarów stanowiły 85 prac. całości sprzedaży za 2022 rok. Od trzech lat spółka podwaja skalę działania, w 2022 roku przychody ze sprzedaży przekroczyły poziom 20 mln zł, co w dużej mierze jest pochodną wysokiej koniunktury w branży magazynowej – inwestycji nowych i odtworzeniowych – czytamy w komunikacie.

spółka

Więcej informacji o spółce oraz opis zidentyfikowanych ryzyk inwestycyjnych można znaleźć w dokumencie informacyjnym.

We wrześniu 2022 r. ZWZA podjęło uchwałę o podziale zysku za 2021 r., w której ponad 2,8 mln zł przeznaczyło na dywidendę, a nieco ponad 190 tys. zł na kapitał zapasowy. Na koniec 2022 r. spółka dysponowała środkami finansowymi w kwocie 115 tys. złotych oraz posiadała należności krótkoterminowe w wysokości 5,177 mln zł. Bilansowa wartość aktywów obrotowych na koniec roku 2022 wyniosła ponad 8,56 mln zł. Zobowiązania krótkoterminowe wynosiły 3,06 mln zł. W związku z powyższym kapitał obrotowy spółki kształtował się na poziomie 5,49 mln zł, wynika z dokumentu informacyjnego.

Według kursu odniesienia wartość spółki wyniosła 41,45 mln zł, a wartość wprowadzanych do obrotu akcji 28,25 mln zł. Robs Group Logistic jest 360. spółką na NewConnect i 4. działającą w przypisanym sektorze „zaopatrzenie przedsiębiorstwa”. W obrocie posługuje się skróconą nazwą „ROBSGROUP” i tickerem „RGL”.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
vacarlus
Taki rynek jest do niczego - robią debiut i otwiera się 89% wyżej - gdzie jest knf? Kupowanie czegoś co z niewiadomych względów rośnie prawie o 100% to jest samobójstwo.
pstrzezek
Nie samobójsktow tylko New Connect. Jeszcze większa szulernia niż GPW. O wiele bezpieczniej jest zainwestować kasę z emerytury w Las Vegas

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki