REKLAMA
WEBINAR

Kosmiczny debiut spółki IT na NewConnect. Ale historyczny rekordzista zyskał ponad 600 proc.

Michał Kubicki2023-04-21 12:00, akt.2023-04-21 17:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-21 12:00
aktualizacja
2023-04-21 17:30

Spółka YetiForce zadebiutowała na NewConnect z ogromnym wzrostem kursu. Specyfika pierwszego dnia notowań akcji na rynku alternatywnym sprawiała, że akcje drożały w trzycyfrowym tempie. To kolejna spółka z branży IT debiutująca w ostatnich dniach ze znaczącym zainteresowaniem inwestorów. W historii NewConnect kurs jednej ze spółek zyskał ponad 600 proc.

Kosmiczny debiut spółki IT na NewConnect. Ale historyczny rekordzista zyskał ponad 600 proc.
Kosmiczny debiut spółki IT na NewConnect. Ale historyczny rekordzista zyskał ponad 600 proc.
fot. Alones / / Shutterstock

Akcje Yetiforce kosztowały w pierwszych transakcjach na NewConnet 1,25 zł, czyli 78,5 proc. więcej niż wynosił kurs odniesienia ustalony na 0,70 zł. Notowania szybko podskoczyły do 1,875 zł, co oznacza, że kurs rósł o 167,86 proc. Handel po ok. 6 min. od jego otwarcia zawieszono i w takim trybie przerywanym trwał przez resztę sesji. Na koniec sesji wzrost kursu wyniósł 155,71 proc.

Bankier.pl

To już kolejny udany debiut spółki z sektora IT na NewConnect, po tym jak po Wielkanocy na parkiet weszła Prosta Giełda. W jej przypadku pierwsza transakcja odbyła się dopiero następnego dnia i wtedy kurs zyskał 270 proc. Więcej o spółce YetiForce można przeczytać w zapowiedzi jej debiutu.

W skrócie to firma tworząca oprogramowanie w modelu „open source”, kierująca swój produkt do klientów zagranicznych. Z debiutującą 11 kwietnia Prostą Giełdą łączy ją nie tylko branża, ale także niewielka skala działalności. Obie firmy w dokumentach informacyjnych wykazały przychody za 2022 r. poniżej 1 mln zł.  

Prosta Giełda została wyceniona przed debiutem na 2,19 mln zł, natomiast kapitalizacja YetiForce, biorąca pod uwagę ilość akcji i kurs odniesienia, z jakim szła na giełdę, wyniosła 55,03 mln zł.

Trzycyfrowe wzrosty kursu spółek z NewConnect nie są rzadkością, zwłaszcza w dniu debiutu. Obowiązują inne zasady dotyczące ograniczania wahań ceny (popularne widełki), które wtedy wynoszą 50 proc. Jednak ulegają one ciągłemu przeliczeniu wraz z postępem notowań. Do tego trzeba wziąć pod uwagę inne czynniki jak np. szczegóły arkusza zleceń po stronie kupna i sprzedaży. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie z szefem działu notowań GPW  „Spółka na widłach? GPW planuje zmiany”.

Poza YetiForce i Prostą Giełdą udany debiut w 2023 r. zanotował też Olymp, a kurs w pierwszym dniu wzrósł o 125 proc. W 2022 r. o 123 proc., w debiucie podrożał kurs Eco5Tech, a w 2021 r. 115 proc. zyskała cena akcji Incuvo. Najlepszym debiutem w historii może jednak pochwalić się spółka Spyrosoft, której kurs pierwszego dnia handlu w marcu 2020 r. zyskał 620 proc.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
dariuszpiasecki
Czytam i oczom nie wierzę jaki to balon „Spółka w ubiegłym roku wypracowała niespełna 1 mln zł przychodów, o niespełna 20 proc. mniej niż w 2021 r.”.
1 mln przychodów to według znajomej księgowej zarabia coraz więcej programistow pracujących zdalnie za granicą, chociaż dalej to pojedyncze przypadki. Jak na spółkę akcyjną to śmiesznie
Czytam i oczom nie wierzę jaki to balon „Spółka w ubiegłym roku wypracowała niespełna 1 mln zł przychodów, o niespełna 20 proc. mniej niż w 2021 r.”.
1 mln przychodów to według znajomej księgowej zarabia coraz więcej programistow pracujących zdalnie za granicą, chociaż dalej to pojedyncze przypadki. Jak na spółkę akcyjną to śmiesznie małe przychody…
monuz
milion zarabia coraz więcej programistów: rok temu 2 teraz 3, ale realna pensja programisty biega około najniższej krajowej i nie smęć bajek
chmiels odpowiada monuz
nie chodzi o programowanie pralek w pralni
ppooll
za pół roku będzie można to kupić za 20% obecnej ceny. Nie jest łatwo trafić dobra spółkę na lata. Inwestowanie w akcje po prostu nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady),za pół roku będzie można to kupić za 20% obecnej ceny. Nie jest łatwo trafić dobra spółkę na lata. Inwestowanie w akcje po prostu nie jest łatwe. Emocje strachu i chciwości zwykle powodują, że podejmujemy złe decyzje. Dlatego akcje, waluty (tym bardziej kontrakty) nie są dla każdego. Warto mieć coś na kształt systemu (sztywne zasady), który będzie wsparciem w podjęciu decyzji. Coś co te emocje ostudzi i da sygnał do kupna lub sprzedaży na podstawie obiektywnych warunków rynkowych, a nie naszego „widzi mi się” albo „mam nadzieję, że będzie rosnąć”. Zanim się zainwestuje i straci pieniądze lepiej najpierw zainwestować w swoją wiedzę. Przeczytajcie sobie książkę pt. „Jak stworzyc system transakcyjny do inwestowania na giełdzie”. Tam są podstawy. Opisany w niej system dobrze chroni przed spadkami i stratami.
akcjoinm
a swoją drogą na jakiej postawie ktoś puścił notowania na +155% ? To jawny szwindel i narażenie nieświadomych uczestników rynku na straty a jednocześnie dziwnym trafem pójście na rękę tym co akcje wprowadzali do obrotu. Niejednokrotnie na innych spółkach widziałem +40-50% i notowania wisiały aż do kolejnej sesji.
akcjoinm
czekam aż to coś Yeti wywali w kosmos tych amatorów szybkich zysków i znów będzie płacz i szukanie winnych w KNG, GPW czy straszenia prokurturą.
monuz
przecież Bankier nakręca bańkę na Yeti i zaraz ci wywalą komentarz :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sterl
Nie sposób po pierwsze wykluczyć zwykłych szwindli i oszustw na GPW .Nawet państwowe fundusze w tym emerytalne , np przejęły akcje Polnordu po 15,6 zł za akcję z gruntami pod zabudowę 1,5 mln m2 w Warszawie i dużych miastach , tanio bo w porywach były po 300zł i zamiast zarobić przynajmniej z 10 razy tyle, to sprzedały po 2,12 zł Nie sposób po pierwsze wykluczyć zwykłych szwindli i oszustw na GPW .Nawet państwowe fundusze w tym emerytalne , np przejęły akcje Polnordu po 15,6 zł za akcję z gruntami pod zabudowę 1,5 mln m2 w Warszawie i dużych miastach , tanio bo w porywach były po 300zł i zamiast zarobić przynajmniej z 10 razy tyle, to sprzedały po 2,12 zł za akcję " inwestorowi z zagranicy?" w tym mniejszościowi musieli oddać po 3,5 zł , w sumie za za głupie 100 baniek gdy samych odszkodowań należało się firmie 500 mln za grunty pod drogi no i mieszkania to zrobił się złoty interes dla tych co dostali takie grunty za grosze..za 5% wartości w chwili sprzedaży..

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki