Kolejny chiński bank otwiera oddział w Polsce

China Construction Bank jest trzecim chińskim bankiem, który otworzy oddział w Warszawie. Wczoraj w hotelu Sofitel Victoria miała miejsce uroczysta inauguracja działalności nad Wisłą przez jeden z największych banków na świecie.

Z okazji otwarcia polskiego oddziału do Warszawy przyjechał Wang Zuji, prezes zarządu China Construction Bank. - Bardzo się cieszę z przyjazdu do pięknego kraju, jakim jest Polska. Cieszę się też z faktu, że będzie ona jednym z krajów "Pasa i Szlaku" - powiedział Wang po spotkaniu z prezydentem Pracodawców RP Andrzejem Malinowskim.

- Chińsko-polskie relacje już dziś są bardzo dobre. Myślę, że utworzenie tutaj oddziału China Construction Bank jeszcze bardziej je zacieśni, a także pozytywnie wpłynie na polską gospodarkę - dodał.

W grudniu Komisja Nadzoru Finansowego zapoznała się z notyfikacją ws. utworzenia oddziału i wskazała warunki, jakie musiał spełnić bank. Obecnie CCB szuka pracownika na stanowisko Senior Relationship Managera w warszawskim oddziale.

Formalnie oddział należy do China Construction Bank (Europe) z siedzibą w Luksemburgu. Na takiej samej zasadzie powstały oddziały innych chińskich banków w Polsce - były tworzone przez podmiot zarejestrowany w Unii Europejskiej. Bank specjalizuje się w obsłudze klientów biznesowych - kredytach korporacyjnych i finansowaniu handlu oraz rozliczeniach walutowych, m.in. dotyczących juana.

Chińscy giganci ruszają w świat

CCB należy do czwórki państwowych gigantów bankowych w Państwie Środka. W pierwszym kwartale tego roku zanotował ponad 10 mld dolarów zysku, a cały poprzedni rok zamknął 33,6 mld dolarów na plusie. Kapitalizacja banku notowanego na parkietach w Hongkongu i Szanghaju wynosi ok. 200 mld dolarów. Według opracowania S&P Global Intelligence wartość aktywów China Construction Bank przekracza 3 bln dolarów, co daje CCB drugie miejsce na liście największych banków świata.

CCB jest trzecim chińskim bankiem, który otworzył filię w Warszawie. W czerwcu 2012 r. działalność zainaugurował oddział Bank of China. Niespełna pół roku później największy pod względem wielkości aktywów bank świata - Industrial and Commercial Bank of China - utworzył pierwszy oddział w Europie Środkowej właśnie w stolicy Polski.

Chińskie banki dynamicznie rozwijają działalność poza granicami Państwa Środka. W 2016 r. wartość kredytów udzielonych przez ICBC poza Chinami wzrosła aż o 26% r/r, a BoC - o 11%. Zapytaliśmy o dane dla Polski przedstawicieli warszawskich oddziałów. W Bank of China usłyszeliśmy, że nie posiadają informacji na temat tej wartości, jeśli chodzi o oddział w Polsce, a Industrial and Commercial Bank of China nie odpowiedział na nasze zapytanie.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 2 ~rakoczy

wreszcie pojawił się bank gdzie będzie można wziąć kredyt bezzwrotny jak bezzwrotna butelka
bierzesz i zapominasz coś dla golden boys z PO

! Odpowiedz
0 11 ~ajwaj_cymes

" CCB cały poprzedni rok zamknął 33,6 mld dolarów na plusie"

czyli tylko Z ZYSKU 1 roku CCB (TYLKO 1 z 4 duzych panstwowych banków Chin Ludowych) ,moga kupic Deutsche Bank :)

a za 5-10 lat maja swiat i New Wolrd Order robia nie ONI z USA, a robia Chiny

! Odpowiedz
0 4 ~MQ

Akurat DB to bankrut trzymający się na powierzchni tylko dzięki publicznym pieniądzom od państwa (od obywateli).

! Odpowiedz
1 6 ~hehehe odpowiada ~MQ

bzdura
Chinczykom NIE CHODZI o przejecie jakis firm, banków >> moga se takie otworzyc

w bankach idzie o klientów KTO? GDZIE? KIEDY? Z KIM? W CO? .... inwestuje, sprzedaje, pozycza, nie splaca, dostaje dotacje ITP

! Odpowiedz
1 18 ~plujtrach

OBLED

China Construction Bank US $192,626 mld $
Deutsche Bank 38,263 mld $ - STOXX50

SANKCJE im !!!!

! Odpowiedz
0 12 ~hehehe

i napalmem ;)

! Odpowiedz
5 20 ~jakzwykle

Chiński bank zarejestrowany w Luksemburgu by robić geszefty w UE . Cała Unia podporzadkowana długobrodym.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 5 ~Sknerus

może zrobią dobrą ofertę na lokaty... BoCh miał 2,7% do końca marca - dobra oferta była...

! Odpowiedz
2 33 ~czajnagangsta

Te banki nie są instalowane w Polsce po to by udzielać kredytów czy obsługiwać klientów indywidualnych/biznesowych, a po to by realizować chińskie strategie w Europie.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil