REKLAMA

Kolejny apel warszawskich spółdzielców ws. nowej uchwały śmieciowej

2021-12-15 06:36
publikacja
2021-12-15 06:36
Kolejny apel warszawskich spółdzielców ws. nowej uchwały śmieciowej
Kolejny apel warszawskich spółdzielców ws. nowej uchwały śmieciowej
fot. Mateusz Włodarczyk /

Kilkanaście warszawskich spółdzielni poprosiło prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o "osobiste pochylenie się" nad sprawą nowej uchwały śmieciowej, która ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Ze strony urzędników, jak i większości radnych brak jest jakiejkolwiek refleksji - oceniono.

Według spółdzielców, którzy domagają się uchwalenia nowych przepisów, po raz kolejny zostały podjęte "uchwały niezgodne z prawem, niesprawiedliwe społeczne i niegwarantujące bilansowania się finansowego systemu gospodarowania odpadami".

Decyzję w sprawie nowej metody opłat za odbiór śmieci Rada Warszawy podjęła 18 listopada. W uchwale określono pięć stawek opłat za wywóz odpadów. Dla mieszkań o powierzchni do 30 mkw. opłata będzie wynosić 52 zł; od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł; od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł; od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł, a dla gospodarstw powyżej 80 mkw. – 99 zł.

Miasto uzasadniało, że nowa metoda to "możliwie prosty system, najmniej obciążający portfel mieszkańca". Z tą argumentacją nie zgadza się część stołecznych spółdzielni, które najpierw zaapelowały do ratusza o modyfikację systemu, a następnie skierowały do wojewody mazowieckiego pismo z prośbą o unieważnienie nowych przepisów. W ten wtorek kilkanaście z nich, m.in. "Bródno", "Praga" i "Służew nad Dolinką", skierowało kolejny apel w tej sprawie - tym razem do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W udostępnionym PAP piśmie spółdzielcy podkreślają, że przez nowe przepisy ciężar finansowy pokrywania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi spadnie głównie na ludzi mniej i średnio zamożnych. Argumentują również, że wprowadzone w uchwale przedziały powierzchni użytkowej lokali spowodują "niezrozumiałe skokowe wzrosty pomiędzy powierzchniami lokali różniącymi się o 1 cm2 pomiędzy przedziałami".

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Przyjęte przez Radę m. st. Warszawy zasady mogą też spowodować w praktyce, że lokale niezgłoszone jako gospodarstwo domowe, czyli niezamieszkałe lub nabyte w celach inwestycyjnych, przeznaczone na wynajem (okazjonalny, studentom itp.), czy też w których prowadzona jest działalność gospodarcza – zostaną całkowicie zwolnione z ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi" - dodano.

Spółdzielcy chcą, by miasto rozważyło zmodyfikowanie przyjętej metody w ten sposób, by dla lokali mieszkalnych stawka za metr kwadratowy wynosiła 1,30 zł. Minimalna opłata ustalona miałaby być na poziomie 20 zł, a maksymalna - 130 zł. Ich zdaniem pozwoliłoby to na znacznie bardziej sprawiedliwe wyliczanie opłat, a jednocześnie zapewniłoby porównywalne wpływy do budżetu miasta.

"Inicjatywa i propozycja spółdzielni miała na celu wyjście z impasu w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami, ale po raz kolejny została odrzucona, praktycznie bez żadnej dyskusji" - czytamy w piśmie do prezydenta miasta. Zdaniem spółdzielców "ze strony urzędników, jak i większości radnych brak jest jakiejkolwiek refleksji po unieważnieniu dwóch poprzednich uchwał Rady m.st. Warszawy".

"W naszym przekonaniu po raz kolejny zostały podjęte uchwały niezgodne z prawem, niesprawiedliwe społeczne i niegwarantujące bilansowania się finansowego systemu gospodarowania odpadami" - wskazano. Oceniono przy tym, że "nierówności i niesprawiedliwości społecznych" nie rozwiązuje też proponowana przez miasto pomoc osłonowa, która wesprze jedynie osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej.

"Mając powyższe na uwadze, ponownie zwracamy się do Pana Prezydenta o osobiste pochylenie się nad przedmiotową sprawą i doprowadzenie do uchwalenia metody bardziej sprawiedliwej społecznie, wypracowanej wspólnie ze środowiskiem mieszkańców, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przeciwnym razie należy się spodziewać, że sprawa opłat za śmieci niebawem znów powróci pod obrady Rady m.st. Warszawy, wywołując po raz kolejny konsternację i niezadowolenie mieszkańców stolicy" - napisano.

Obecne obowiązujące w stolicy przepisy wiążą opłaty za śmieci ze zużyciem wody. Przedtem obowiązywała opłata ryczałtowa, a jeszcze wcześniej - opłata uzależniona od liczby osób w gospodarstwie domowym.

autorka: Sonia Otfinowska

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
tomcio-paluch
Taki paraliż w błahej sprawie i to od kilku lat rządów RT. Kombinują cały czas pod górkę. Przecież stroną umowy na wywóz śmieci jest spółdzielnia, wspólnota lub osoba fizyczna (lokale użytkowe, domy jednorodzinne). Co ma do tego zwykły człowieczek, mieszkający gdzieś tam na X piętrze? I zmuszać go jakąś tam uchwałą znużonych radnych Taki paraliż w błahej sprawie i to od kilku lat rządów RT. Kombinują cały czas pod górkę. Przecież stroną umowy na wywóz śmieci jest spółdzielnia, wspólnota lub osoba fizyczna (lokale użytkowe, domy jednorodzinne). Co ma do tego zwykły człowieczek, mieszkający gdzieś tam na X piętrze? I zmuszać go jakąś tam uchwałą znużonych radnych do płacenia za śmieci od jego 32 m mieszkania 80 zł, gdy 6 osobowa rodzina w wielkim, ponad 100 m apartamencie zapłaci o 10 zł więcej. ??? To lokalne zarządy wspólnot i spółdzielni powinni wiedzieć ile osób i gdzie mieszka, niech oni obciążają poszczególne lokale, tak jak to robią za pozostałe usługi.

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki