REKLAMA

Kolejne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Są ranni

2023-02-20 19:02, akt.2023-02-21 07:09
publikacja
2023-02-20 19:02
aktualizacja
2023-02-21 07:09

Na pograniczu Turcji i Syrii wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzei 6,4 - poinformowało w poniedziałek Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy dokonały dalszych zniszczeń w zrujnowanym po przednich trzęsieniach ziemi regionie. W trzęsieniu ziemi zginęło sześć osób, a 294 doznały obrażeń - powiadomiła we wtorek rano agencja Reutera za stacją telewizyjną CNN Turk.

Kolejne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Są ranni
Kolejne trzęsienie ziemi na pograniczu Turcji i Syrii. Są ranni
fot. Bluemoon 1981 / / Shutterstock

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 km, 70 km na północ od syryjskiego portu Latakia i 14 km na południowy zachód od tureckiego miasta Antiochia - przekazało EMSC. Do wstrząsów doszło w poniedziałek o godz. 20.04 czasu lokalnego (godz. 18.04 w Polsce).

Centrum poniedziałkowych wstrząsów znajduje się w tureckiej prowincji Hatay, najbardziej dotkniętej przez tragiczne trzęsienia ziemi, które nawiedziły ten sam region dokładnie dwa tygodnie temu, 6 lutego. Doszło wówczas do dwóch silnych trzęsień o magnitudzie - odpowiednio - 7,8 i 7,5, po których nastąpiło kilka tysięcy słabszych wstrząsów wtórnych.

W Turcji i Syrii zginęło ponad 46,8 tys. osób - wynika z najnowszego bilansu ofiar.

Poniedziałkowe wstrząsy były silnie odczuwane w Antiochii, a także w oddalonym o ponad 100 km tureckim mieście Adana - relacjonuje agencja AFP. Dodaje, że kolejne trzęsienie wywołało panikę wśród mieszkańców zrujnowanych poprzednim kataklizmem miast. Zawaliły się fragmenty ocalałych budynków, słychać było wołających o pomoc rannych - informuje AFP.

Trzęsienie wyrządziło dalsze zniszczenia w centrum Antiochii, było też odczuwalne w Egipcie i Libanie - dodaje agencja Reutera, powołując się na świadków.

Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, ponieważ stan 18 rannych jest oceniany jako ciężki. Ewakuowano część osób hospitalizowanych w wyniku poprzedniego trzęsienia, bowiem placówki medyczne, w których znajdowali się ci ludzie, zostały w poniedziałek uszkodzone - oznajmił minister zdrowia Turcji Fahrettin Koca.

W Turcji kataklizm z 6 lutego pozbawił dachu nad głową ponad 1,5 mln osób, które żyją w tymczasowych schroniskach.

(PAP)

adj/ mal/ szm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki