REKLAMA

Kolejna manifestacja w obronie górników mimo porozumienia

2020-09-29 14:00
publikacja
2020-09-29 14:00
fot. Maciej Jarzebinski / FORUM

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych organizuje 2 października manifestację w obronie miejsc pracy. Jak mówi, porozumienie zawarte między rządem i górnikami ma charakter wyłącznie lokalny. 

"Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych raz jeszcze podkreśla, że obecna polityka rządu w sektorze górniczym i energetycznym w Polsce jest nie do zaakceptowania. Przedstawiony dokument PEP2040 oznacza cichy wyrok śmierci dla górnictwa węgla kamiennego, brunatnego, paliw kopalnych, sektora energetycznego, przemysłu chemicznego, cementowego, hutniczego, stalowego i transportu", czytamy w komunikacie na stronie związku zawodowego. 

OPZZ oczekuje zweryfikowania przez rząd polityki energetycznej, która, ich zdaniem, wykluczy wiele regionów przemysłowych, uzależni energetycznie Polskę od importowanych surowców i doprowadzi do drastycznego wzrostu bezrobocia. 

"Niebawem tysiące pracowników może stracić pracę i to nie przez pandemię, a szkodliwe decyzje rządzących! Razem będziemy walczyć o każde miejsce pracy, o każdego pracownika i jego rodzinę. Po raz kolejny mówimy mamy dość obietnicom rządzących", czytamy na stronie OPZZ. 

 Manifestacja rozpoczyna się o godz. 11.00 przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie. Planowana trasa przejścia zgromadzenia to: ul. Nowogrodzka – ul. Koszykowa – ul. St. Nowakowskiego – Pl. Politechniki – ul. Nowowiejska – Pl. Zbawiciela – ul. Marszałkowska – ul. Litewska – Al. J. Ch. Szucha – KPRM – Al. Ujazdowskie.

Głosy niezadowolenia płyną również od innych związków zawodowych. ZZ Sierpień 80 na łamach serwisu Nettg.pl mówi o tym, że nie ma powodów do świętowania. 

- Sierpień 80 to porozumienie podpisał, bo musiał. Inaczej zostalibyśmy oskarżeni o zablokowanie rzeczy, których blokować nie chcemy. Chodzi tutaj o gwarancje, że górnicy będą mogli dopracować do emerytury, a także o system osłon socjalnych, system dopłat do wydobycia węgla. Podpisaliśmy to porozumienie bez entuzjazmu i nie uważamy, że jest co świętować. Mówiąc najkrócej – w ciągu jednego dnia zlikwidowaliśmy polskie górnictwo. Co prawda, jest to likwidacja nie taka, jaka mogłaby nastąpić bez tego porozumienia, czyli w sposób chaotyczny, w którym upada jedna czy druga spółka węglowa – powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący ZZ Sierpień 80 w rozmowie z serwisem Nettg.pl.

WS

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (22)

dodaj komentarz
mordad_
"Głosy niezadowolenia płyną również od innych związków zawodowych"..... cała prawda o Związkach Zawodowych i to że żyją z biednych górników... skonczą się imprezki, barbórki, wyjazdy integracyjne, wczasy, właty na konto za nic.... nie wiem ilu jest związkowców, ale jak zminiejszy się ilość górników "Głosy niezadowolenia płyną również od innych związków zawodowych"..... cała prawda o Związkach Zawodowych i to że żyją z biednych górników... skonczą się imprezki, barbórki, wyjazdy integracyjne, wczasy, właty na konto za nic.... nie wiem ilu jest związkowców, ale jak zminiejszy się ilość górników to ich też wywalą.... a taki związkowiec to raczej roboty na mieście nie znajdzie... chyba że to polityki pójdzie...
tomako_lunatic
Nic się nie skończy, bo od wielu, wielu lat nie ma człowieka z jajami, który powiedziałby.. dość!
wolo45
Mam nadzieję, że Unia nie zgodzi się na dalsze dotowanie nierentownego górnictwa.
meryt
Cena węgla rośnie.

https://stooq.pl/q/?s=lu.f&c=5m&t=l&a=lg&b=0
wektorwg odpowiada meryt
A dolar tanieje.... Coś jeszcze
meryt odpowiada wektorwg
wektorwg "A dolar tanieje.... Coś jeszcze"

Cena w PLN też rośnie.
Powyżej 230 PLN

https://stooq.pl/q/?s=lu.f:plnusd&c=5m&t=l&a=lg&b=1
wektorwg odpowiada meryt
Kupuj.. Pełno węgla na przykopalnianych zwałach, oraz duży magazyn w Ostrowie...
masekrut555
Ta niech odkupują za 5 zł i potem jednak stwierdzą, że panele i wiatraki szkodzą środowisku, wracamy do węgla
meryt odpowiada wektorwg
Do kupna nie potrzebna fizyczna dostawa :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki