Kogo dzisiaj stać na drukarkę 3D?

Działają na rynku od kilku miesięcy, a już mają kilkaset tysięcy przychodu. Omni3D to firma produkująca drukarki 3D - biznes przyszłości, który w ciągu kilku lat może zmienić pozycję producentów i zrewolucjonizować niemal każdą branżę. W rozmowie dla Bankier.pl o druku 3D opowiada Konrad Sierzputowski, współzałożyciel Omni3D.

Ekipa Omni3D, Konrad Sierzputowski czwarty od lewej
Ekipa Omni3D, Konrad Sierzputowski czwarty od lewej (Omni3D)

Katarzyna Jeznach: Kogo dzisiaj stać na drukarkę 3D?

Konrad Sierzputowski: Każdego, kogo stać na dobrej klasy komputer, laptopa, bo zakup drukarki 3D to podobny wydatek - w granicach 5,5 tysiąca netto.

A czy kupno takiej drukarki sprawia jakiś kłopot?

Jest problem z dostępnością takich urządzeń. Używaną drukarkę można trafić na Allegro. My mamy problem z opanowaniem popytu na nasz sprzęt, dzisiaj na zamówienie czeka się około 4 tygodni. Staramy się nadążać ze skalowaniem produkcji, ale zainteresowanie jest takie, że i tak ten czas się wydłuża. Jeszcze parę tygodni temu na MakerBota czekało się osiem tygodni, więc chyba po prostu tak ta branża działa. Niestety, te urządzenia to jest manufaktura, to nie jest seryjna produkcja, więc siłą rzeczy nie produkuje się miliona egzemplarzy.

Wiem, że zrezygnowałeś z prowadzenia kilku innych start-upów na rzecz drukarek 3D, dlaczego?

Umowa inwestycyjna z funduszami, które zdecydowały się na wejście kapitałowe, zobowiązała mnie do odstąpienia od wszelkich stanowisk operacyjnych w tamtych firmach. Tych spółek jest kilka, razem z Omni3D siedem, wszystkie działają w ramach sieci. Jedyne co mogę powiedzieć, to że rynek start-upów jest bardzo nasycony, liczba powstających firm jest ogromna, jest relatywnie trudno się przebić.

Mam wrażenie, że rynek druku 3D będzie przedmiotem bańki, tylko my jesteśmy jeszcze przed tym. Dla takiej firmy jak nasza dobrze być w takim momencie. Dlatego zachęcam wszystkich - nie do tego, żeby otwierali produkcję drukarek 3D, bo muszę z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że to nie jest łatwy biznes - ale do tego, by zrobić coś innego w ramach tej branży.

W biznesie opartym o druk 3D relatywnie łatwo znaleźć inwestora. My mieliśmy ten komfort, że mogliśmy wśród funduszów wybierać, a to jest wymarzona sytuacja dla start-upu, zwłaszcza takiego, który jest na etapie Power Pointa. Fundusze są raczej ostrożne. My mieliśmy prezentację, własną drukarkę, którą pokazywaliśmy, ale to nie był gotowy model biznesowy, potrzebowaliśmy jeszcze kilku tygodni.

Drukarki 3D - czy wkrótce trafią do naszych domów?

Drukarki 3D - czy wkrótce trafią do naszych domów?

Drukarki 3D właśnie mają swoje pięć minut. Mówi się o coraz szerszym zastosowaniu technologii druku. Poza medycyną i budownictwem na drukarkę 3D podobno może sobie również pozwolić przeciętny obywatel. Czy taki sprzęt wkrótce będzie musiał zagościć w każdym domu?

Co jeszcze ciekawego możesz powiedzieć o rynku drukarek 3D?

Na świecie jest tylko 50 tysięcy drukarek 3D. To pokazuje, na jak wczesnym etapie rozwoju jest rynek - jest jeszcze dużo czasu, żeby znaleźć niszę i zacząć zarabiać. Dzisiaj mamy raptem kilka modeli biznesowych, które dzięki drukowi 3D pozwalają na zarabianie pieniędzy już teraz. Niektóre z nich nawet w jednoosobowym przedsiębiorstwie mogą przynosić naprawdę sensowne przychody.

Od początku działania firmy mamy już kilkaset tysięcy złotych przychodu, co dla start-upu utworzonego na przełomie kwietnia i maja jest rewelacyjnym wynikiem. Robiłem już kilka start-upów i wiem, że nie jest łatwo rozpędzić się i zacząć sprzedawać.

Jeśli drukarki 3D staną się rzeczywiście bardzo popularne, to czy rzeczy łatwe do wydrukowania będziemy tworzyć sami, a nie będziemy ich kupować? Co z firmami, które teraz zajmują się ich produkcja?

Myślę, że przedmioty o niskiej wartości to nie jest najlepszy przykład wykorzystania drukarki 3D. Staramy się robić projekty takich przedmiotów, których wartość jest równa wartości drukarki. Takim przykładem jest drukowana elektrownia wiatrowa. Około 90 procent tworzymy na drukarce, trwa to dwa, trzy tygodnie, a po tym czasie otrzymujemy wartość samej drukarki. Czyli inwestycja się zwróciła, możemy wydrukować nową elektrownię dla sąsiada, kolejną dla siebie, albo dla rodziny i urządzenie dla nas zarabia.

(Omni3d)

Niedawno obserwowaliśmy ciekawe zastosowania druku 3D w medycynie.

To tylko pokazuje, jak wielu branż dotyczą zmiany. Tu naprawdę trzeba mieć oczy szeroko otwarte, bo jeśli dzisiaj ktoś, kto robi biznes od 30 lat i na przykład sprzedaje protezy za 100 tys. dolarów, nie zobaczy, że teraz świat się bardzo zmienia, w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat będzie w opałach.

Wiemy o tym, że dzięki drukarce 3D można wyprodukować broń. Czy wobec tego produkcja drukarek niesie ze sobą zagrożenia?

Produkcja noży też niesie zagrożenie, można kogoś zabić nożem, widelcem, pałką czy deską - tartaków się z tego powodu nie zamyka. Ja myślę, że jeśli ktoś jest bardzo zdolny i ma obrabiarkę w garażu, to też tę broń zrobi, z metalu, jeszcze groźniejszą. Jeżeli ktoś bardzo chce być posiadaczem broni, to zakaz druku 3D go nie powstrzyma.

Słyszałem, że są takie kraje, w których druk 3D może zostać zakazany ze względu na możliwość wydrukowania broni, ale wystarczy spojrzeć na taki kraj jak USA, gdzie tam przekazano 4 miliardy dolarów na rozwój parków technologicznych, poświęconych tylko drukowi 3D. Jak ktoś widzi tego typu technologię w kraju, który jest rozwinięty, to jej nie sankcjonuje, tylko jeszcze bardziej pobudza. Każda technologia niesie ze sobą zagrożenia, komputery i internet też, bo są wykorzystywane zarówno przez Al Kaidę, jak i w codziennym biznesie. Czy powinno się zakazać internetu? Nie sądzę.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Katarzyna Jeznach

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~paweł

raczej zabawka prawdziwa drukarka 3D to koszt conajmniej 100 tys złotych firmy takiej jak connex objet ,stratsys. Powielają patenty które już wychodzą bo ktoś opatentował wcześniej ta technologie. Po za tym mało jest firm w Polsce które są wyposarzone w profesjonalny sprzęt.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.