REKLAMA

Kobieta na banknocie 20 zł

2016-03-17 14:37
publikacja
2016-03-17 14:37

Narodowy Bank Polski w 1050. rocznicę chrztu Polski wyemituje banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. Na stronie przedniej banknotu przedstawiono stylizowane portrety Mieszka I i Dobrawy. Na odwrocie znalazł się wizerunek katedry gnieźnieńskiej.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł / NBP

Pojawienie się wizerunku Mieszka I i Dobrawy to nawiązanie do chrztu Polski. Według źródeł Dobrawa nakłoniła swojego męża do przyjęcia chrztu w 966 roku. Ponadto małżeństwo Dobrawy i Mieszka utwierdziło sojusz polsko-czeski.

Planowany termin wejście do obiegu to 12 kwietnia 2016 roku. Na zlecenie NBP banknoty wyprodukowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Za projekt nowego banknotu odpowiadał Krystian Michalczuk. Był on także (wraz z Przemysławem Krajewskim) autorem rytów. Nowe 20 zł zostanie wyemitowane w nakładzie nieprzekraczającym 35 tys. sztuk.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 zł / NBP

W lutym Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknoty o nominale 200 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Bank centralny pracuje też nad banknotem 500-złotowym - trafi on do naszych portfeli jednak nie wcześniej niż w 2017 r. O sensie wprowadzenia nowego nominału pisaliśmy w artykule "500 zł się w Polsce przyda. Banknot 500 zł".

NBP, sk

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (43)

dodaj komentarz
~elzbieta
MONARHIA ABSOLUTNA I KRÓLOWA ELŻBIETA KRÓLUJE NIE TYLKO NA BANKNOCIE ALE TEŻ RODZINA + DOM + HIERARHIA DYNASTII PAŃSTWOWA !! CAŁA SZTUKA TO MIŁOŚĆ, WIARA I NADZIEJA !!
~adolf
glupi ten kraj jako polska
~spostrzegawczy
NBP wielkimi nakładami zabija rynek kolekcjonerski. Tylko głupi to kupi za więcej niż 20 zł.
~as
Można się zapisać na ten kwit? 35 tys. to b. mały nakład, będzie w cenie...
~polskigupek
....a , co ona taka, ....taka , młoda !?? , przecież Dobrawa była starą dooopą.....,
~as
To Herod nigdy nie był młody? :)
~endi
W kontekście tego co wszyscy napisali poniżej nasuwa się zasadnicze pytanie - kto jest na banknocie Król czy zdrajca ? odkąd to prawo do wyboru Króla mieli chłopi ? jeśli Król Popiel z synami zginął tron powinien odziedziczyć ktoś z jego najbliższej rodziny tymczasem Mieszko I wszystkich , którzy słusznie upominali W kontekście tego co wszyscy napisali poniżej nasuwa się zasadnicze pytanie - kto jest na banknocie Król czy zdrajca ? odkąd to prawo do wyboru Króla mieli chłopi ? jeśli Król Popiel z synami zginął tron powinien odziedziczyć ktoś z jego najbliższej rodziny tymczasem Mieszko I wszystkich , którzy słusznie upominali się o władzę po prostu likwidował , przykład wyprawa wojenna na Kaszubów . Mam poważne wątpliwości czy ten banknot w ogóle powinien się ukazać
~StanRS
A w Warszawce ukaże się nowy banknot 10 szekli z gębą Bufetowej.
~tak_jest
A na odwrocie będą słoiki.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki