Kluzik-Rostkowska: nie wyobrażam sobie religii na maturze

Kandydatka na ministra edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska jest przeciwna wprowadzeniu religii do egzaminu maturalnego. "Nie wolno mieszać nauki z wiarą" - powiedziała w środę w TVN24.

"Religia jest sferą ducha i wiary i absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby była przedmiotem maturalnym" - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. "Jestem w stanie sobie wyobrazić (na maturze - PAP) przedmiot taki jak historia religii, religioznawstwo, bo to jest jakaś wiedza, ale jak ocenić kwestie wiary? To są bardzo indywidulane sprawy" - podkreśliła w programie "Kropka nad i".

Jednocześnie zdaniem Kluzik-Rostkowskiej zajęcia z etyki w szkole powinny stać się "bardziej realnym przedmiotem niż dotychczas". "Teoretycznie jest wybór pomiędzy religią a etyką, a często bywa tak, że etyki albo nie ma albo jest gdzieś spychana" - zaznaczyła.

Odnosząc się do problemu edukacji seksualnej w szkołach, Kluzik-Rostkowska powiedział, że młodzi "czerpią wiedzę o edukacji seksualnej z internetu w bardzo zwulgaryzowanej formie". "Byłoby, więc dobrze, żeby ta zwulgaryzowana wiedza została uzupełniona o coś, co jest po prostu kompletem informacji" - uzasadniała.

Jej zdaniem dorosły człowiek, który wchodzi w życie, powinien być "wyposażony w taką wiedzę, która pozwoliłaby mu nie popełniać błędów, które będą go wiele kosztowały". Jak dodała, ma na myśli np. niechciane ciąże. "To jest bardzo poważny problem. Dobra edukacja seksualna jest metodą, aby tych błędów nie popełniać" - podkreśliła.

Nowa minister edukacji pytana była także o to, od kiedy w szkołach należy wprowadzić edukację seksualną. Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że najpierw należy określić, kto miałby taką edukację prowadzić. "Wcale nie jestem przekonana, że powinni to robić nauczyciele. Bywają czasami takie sytuacje, że do szkoły przychodzą osób z zewnątrz, które są kompetentne w tej dziedzinie i są lepiej przyjmowane przez młodzież" - zaznaczyła.

Podkreśliła, że trzeba także "uszanować te rodziny, które nie życzą sobie takiej edukacji". "Ja bym bardzo chciała się dowiedzieć, z pomocą badań, skąd dzisiaj młodzież czerpie wiedzę na temat seksualności" - powiedziała.

Kluzik-Rostkowska powiedziała także, że chciałaby po swojej nominacji "bardzo poważnie" przyjrzeć się projektom, nad którymi pracuje MEN.

Dodała, że z nauczycielami, którzy w sobotę przyjadą na manifestacje do Warszawy, spotka się jeszcze obecna minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie zaprzysiężona na nowego ministra edukacji narodowej 27 listopada.(PAP)

krm/ ls/ ura/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Anonim

Jak dla mnie, to tego pseudo egzaminu życia mogło by nawet nie być.

! Odpowiedz
0 0 ~ewa

,,, ja sobie tez nie wyobrazam religii na maturze,moim zdanie sa wazniejsze przedmioty ktore sa w zyciu czlowieka potrzebne bardziej niz religia.Religia powinna byc "sprawa"prywatna a nie tak jak u nas w Polsce ciagle sie kosciol miesza do zycie prywatnego Polakow!!!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil