REKLAMA

Klub PiS stracił większość w Sejmie

2021-06-25 13:38, akt.2021-06-25 14:53
publikacja
2021-06-25 13:38
aktualizacja
2021-06-25 14:53
Klub PiS stracił większość w Sejmie
Klub PiS stracił większość w Sejmie
fot. Andrzej Hulimka / / Forum

Posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili w piątek, że opuszczają klub PiS i poinformowali, że powołają w Sejmie koło "Wybór Polska". Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości liczy zatem 229 posłów. W Sejmie zasiada 460 posłów. Ostatnie głosowania pokazały, że mamy większość, powiedziałabym, że całkiem niezłą" - komentuje rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

"Postanowiliśmy opuścić klub parlamentarny PiS i powołać własne, niezależne koło parlamentarne pod nazwą +Wybór Polska" - poinformował Girzyński na konferencji prasowej.

Posłanka Janowska oświadczyła, że jednym z powodów ich decyzji jest niezadowolenie z polityki energetycznej prowadzonej przez tę partię.

"PiS szło do wyborów z informacją, że energetyka konwencjonalna jest najważniejszą energetyką, że jest to polskie złoto, jest to bezpieczeństwo narodowe - w tej chwili odchodzimy od tego. To jest rzecz, z którą się nie zgadzam, nie chcę w tym uczestniczyć. Dalej chcę walczyć o energetykę" - oświadczyła.

Morawiecki: Liczę na dalszą współpracę

O decyzję trojga posłów premier został zapytany na konferencji prasowej w Brukseli.

"Mam nadzieję na przekonanie wszystkich tych, którzy na skutek różnego rodzaju animozji i problemów znaleźli się w osobnym kole, liczę na dalszą współpracę" – powiedział Morawiecki.

Dodał, że jakiś czas temu rozmawiał z dwiema z tych trzech osób. Wyraził przekonanie, że wszyscy troje będą skłonni do współpracy i poparcia programu Polski Ład.

"To są osoby, które wspierają ideę Polskiego Ładu, ideę Zjednoczonej Prawicy" - powiedział premier. "Po prostu na skutek różnego rodzaju konfliktów, również konfliktów personalnych, zdarzają się takie sytuacje, nie sądzę, żeby to powodowało jakieś poważniejsze problemy" – dodał.

Czerwińska: Decyzja byłych posłów PiS była "nagła"

Do decyzji trojga posłów odniosła się również rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Zwróciła ona uwagę, że ta decyzja byłych posłów PiS była "nagła".

Oceniła, że w przypadku posła Girzyńskiego ma ona "związek ze sprawą, która była parę dni temu bardzo szeroko komentowana". "Chodzi o to, co wydarzyło się w biurze Adama Hofmana (jest on partnerem w agencji R4S - PAP). Państwo wiedzą, jest taki związek, nie jest tajemnicą, że panowie są w relacjach towarzyskich, czy wcześniej zawodowych" - powiedziała.

Mówiąc o decyzji posła Czartoryskiego, rzeczniczka PiS zasugerowała - choć, jak zauważyła, sam Czartoryski o tym nie mówił, ogłaszając odejście z klubu PiS - że "toczy się sprawa". "Nie wiemy, jaki będzie finał tej sprawy, natomiast poseł formułował takie oczekiwanie wobec szefostwa partii i klubu, żeby tę sprawę omawiać. Niestety politycy nie mogą ingerować w niezależne postępowanie" - powiedziała.

"Jeśli chodzi o poseł Janowską wydaje się, że doszło tutaj do nieporozumienia i będziemy starali się to wyjaśnić" - powiedziała.

Dopytywana, czy tym samym sugeruje, że odejście posłów z klubu PiS, jest ucieczką przed konsekwencjami prawnymi i ewentualnymi zarzutami ze strony prokuratury, Czerwińska odpowiedziała: "Nie wiem tego. My nie znamy szczegółów tych postępowań. Natomiast ta nagła reakcja - jesteśmy pewni - ma z tym związek".

Czerwińska: Ostatnie głosowania pokazały, że rząd ma stabilną większość

Na konferencji prasowej na uwagę, że formalnie rząd nie ma w Sejmie już większości, rzeczniczka PiS odparła: "Formalnie nie mamy, natomiast liczy się to, jak posłowie zagłosują".

Podkreśliła, że "to jest decyzja posłów, jak zagłosują". "Ostatnie głosowania pokazały, że mamy większość, powiedziałabym, że całkiem niezłą" - powiedziała Czerwińska.

"Natomiast przyszłe głosowania - te najważniejsze dla nas, czyli Polski Ład, to, co proponujemy, jesteśmy przekonani, że znajdzie to akceptację także poza Zjednoczoną Prawicą. Bo nie wyobrażam sobie, by ktoś głosował np. przeciwko rozwiązaniu związanemu z kwotą wolną od podatku" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Na uwagę, że to oznacza konieczność dyskutowania z konkretnymi posłami przy każdym głosowaniu, odparła, że "nie ma w tej chwili takiej sytuacji". "Jest stabilna większość, tak, że ta sprawa jakoś nie powinna w żaden sposób odbić się" - oceniła.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski/reb/ gb/ mok/BPL

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (33)

dodaj komentarz
pogo0
Jak czytam o powodzie odejścia, to odnoszę wrażenie, że odeszli ludzie jeszcze bardziej zaściankowi niż cała ta partia...
ja3
I tak będą głosować razem z PiSem, więc nic to nie zmienia. Działali razem przez tyle czasu i nagle mieliby przejrzeć na oczy, posypać głowę popiołem i zacząć wszystko od nowa? ;-)
ja3
15 czerwonych też czyta Bankiera. Życzę wam miłej niedzieli :-)
majmun
Nasza Elyta polityczna jest tak rozeznana w tym co się dzieje na świecie że sam już nie wiem na których mędrców mam głosować...aż żal patrzeć co tam się wyprawia...
kris74keh
Spokojnie , nic się nie zmienia. Tych troje nie będzie głosować innaczej niż dotychczasowa większosć, tylko trzeba będzie się niekiedy z nimi układać.
pstrzezek
Zabawne jak rzecznik partii PiS dyskredytuje tych co odeszli. A tacy byli super do dziś ;) Trolle na bankierze też mają dylemat. Czy dawać like'a jak ktoś krytykuje te przekupne sieroty które właśnie odeszły czy nie ;))) Swoi czy nie swoi. Co mówi przekaz z Nowogrodzkiej a co z Woronicza. Można się pogubić
stefanw
ale beka - państwo w rękach Kukiza :)
volksempfanger
Spoko loko, Jaruś postawi flaszkę i będzie git.
300_pala odpowiada volksempfanger
Będzie taniej
jan888
Jest szansa na nowe wybory, przywrócenie normalności w rozchwianej przez PIS gospodarce, zatamowanie gigantycznej inflacji i wzmocnienie złotego.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki