REKLAMA

Pierwsza duża ofiara zmian w fotowoltaice? Stilo Energy chce układu z wierzycielami

2022-06-06 08:10
publikacja
2022-06-06 08:10
Pierwsza duża ofiara zmian w fotowoltaice? Stilo Energy chce układu z wierzycielami
Pierwsza duża ofiara zmian w fotowoltaice? Stilo Energy chce układu z wierzycielami
fot. Los Muertos Crew / / Pexels

Jeden z największych instalatorów domowej fotowoltaiki chce restrukturyzacji i układu z wierzycielami. Zarząd Stilo Energy podjął taką decyzję po dwóch miesiącach obowiązywania net-billingu - mniej korzystnego i bardziej skomplikowanego systemu wsparcia nowych prosumentów niż wcześniejszy system opustów.

W czwartek akcje notowanej na rynku NewConnect spółki zostały przecenione o ponad 40 proc. Inwestorzy sprzedawali papiery Stilo w reakcji na komunikat, który spółka ogłosiła w środę wieczorem. W nim poinformowała, że Bank Pekao nie zamierza przedłużać obowiązującej do końca maja umowy o zawieszeniu dochodzenia roszczeń (tzw. umowa standstill).

– Powyższe oznacza, że Bank będzie uprawniony do wszczęcia działań windykacyjnych i dochodzenia od Spółki spłaty zaciągniętego kredytu w kwocie 6 mln zł, którego wykorzystanie na dzień sporządzenia niniejszego raportu bieżącego wynosi ok. 3,36 mln zł – podało Stilo Energy.

– Wobec powyższego w tym samym dniu Spółka podjęła decyzję o rozpoczęciu działań zmierzających do otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu w oparciu o znowelizowane przepisy Prawa restrukturyzacyjnego, w tym dokonaniu przez doradcę restrukturyzacyjnego w imieniu Spółki obwieszczenia o otwarciu postępowania o zawarcie układu we właściwym rejestrze – dodało.

Od debiutu w kwietniu 2021 r. na zapleczu rynku głównego GPW firma straciła przeszło 90 proc. wartości.

Załamanie rynku

W środę rano Stilo Energy publikowało pełne wyniki finansowe za 2021 r. Możliwe, że w połączeniu z danymi dotyczącymi pierwszego kwartału tego roku, publikowanymi w połowie maja, stanowiły one już dostateczny zasób wiedzy dla Pekao, skutkującej negatywnymi decyzjami banku wobec fotowoltaicznej firmy.

Ubiegły rok Stilo zakończyło stratą netto w wysokości prawie 8 mln zł. W pierwszym kwartale 2022 r., w którym trwało jeszcze inwestycyjne wzmożenie związane ze starym systemem wsparcia prosumenckiej fotowoltaiki, spółce udało się wypracować niespełna 0,7 mln zł zysku netto – mimo ponad dwukrotnie wyższych przychodów niż rok wcześniej.

PTPiREE

W zamieszczonym w raporcie kwartalnym liście do akcjonariuszy zarząd podkreślał w kontekście programu „Mój Prąd 4.0”, że nie można oczekiwać odbudowy popytu na mikroinstalacje w stosunku do pierwszego kwartału tego roku i prognozować, kiedy może to nastąpić.

Co planuje zrobić zarząd? Czy Net-billing jest zabójstwem dla fotowoltaiki? Czy taka sytuacja może spotkać pozostałych dużych graczy z branży? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Tomasz Elżbieciak

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (11)

dodaj komentarz
antek10
Pisie rządy, powrót do wungla i jaskini
zoomek
Jaki powrót? To nie było węgla? Ty wiesz że fotowoltaika nie działa w nocy?
No ludzieeee...
pjb
Debiut kwiecień 21 in kasa , strata za 21 gdy było wsparcie 8mln. Jakieś pytania?
pozhoga
Właśnie widać jak na dłoni bezsens ekoparanoi - bez wsparcia publicznymi pieniędzmi toto nie ma racji bytu...
1984
Są opłacalne ale opusty rozwydrzyły inwestorów. Wraz z masa dopłat czas zwrotu z inwestycji wynosił 5-7 lat. To było szaleństwo bo normalnie PV powinna zwracać się w 11-15 lat. Wiem o czym piszę bo założyłem PV na długo przed opustami, "moim prądem+, ulgami termomodernizacyjnymi i co tam jeszcze waadza centralna i lokalna wymyśliły.Są opłacalne ale opusty rozwydrzyły inwestorów. Wraz z masa dopłat czas zwrotu z inwestycji wynosił 5-7 lat. To było szaleństwo bo normalnie PV powinna zwracać się w 11-15 lat. Wiem o czym piszę bo założyłem PV na długo przed opustami, "moim prądem+, ulgami termomodernizacyjnymi i co tam jeszcze waadza centralna i lokalna wymyśliły. I już mi się zamortyzowały.
arzab odpowiada 1984
A dlaczego niby " normalnie PV powinna zwracać się w 11-15 lat " ? Dlaczego możemy przez dziesiątki lat dopłacać do górnictwa a nie możemy przez parę lat do PV ?
brazylianwisnia
Jaka ekonomiczna rację bytu ma sprzątanie ulic? Albo włączanie latarni w nocy? Jaka rację miało usunięcie ołowiu z paliwa? Moze właśnie ten ołów za bardzo Ci zaszkodził że nie rozumiesz ze higieniczne życie, oddychanie czystym powietrzem to zysk i cel sam w sobie?
lancealot
Kolejny "sukces" polityki energetycznej rządu, a raczej jej braku. Kolejne kompletnie nieprzemyślane ustawy pisane na kolanie i, w efekcie, kolejne firmy padają. Tak jak po ustawie antywiatrakowej kilka lat temu.
lebski_gosc
To są problemy krajów kolonialnych i ich tubylców którzy nie chcą zrozumieć że jakby kraj był niezależny to jaki interes mieli by jego politycy w tym żeby się nie rozwijał?
1984
Są granice rozwoju PV. Proszę zajrzeć na stronę PSE i zapoznać sie z działaniem systemu energetycznego. Następnie zobaczyć ile mocy potrzebujemy i ile jej jest w PV. Jak przy ponad 3 GW wzroście rdr można zbilansować system? To fizycznie niemożliwe ale wiem, że dostanę masę minusów. Kliknięcie w czerwoną łapkę jest łatwiejsze od Są granice rozwoju PV. Proszę zajrzeć na stronę PSE i zapoznać sie z działaniem systemu energetycznego. Następnie zobaczyć ile mocy potrzebujemy i ile jej jest w PV. Jak przy ponad 3 GW wzroście rdr można zbilansować system? To fizycznie niemożliwe ale wiem, że dostanę masę minusów. Kliknięcie w czerwoną łapkę jest łatwiejsze od przejrzenia strony PSE i zrozumienia skali problemu.

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki