ZAPISZ SIĘ

Brickit pokaże, co zbudować z klocków Lego, które już mamy w domu

Agata Wojciechowska2022-11-20 06:00redaktor
publikacja
2022-11-20 06:00

Co można zbudować z klocków Lego, które tworzą na podłodze niemal Himalaje? Jeśli dodamy do tego pogubione instrukcje i małolata, który się nudzi - to rzeczywistość długich jesienno-zimowych wieczorów może być trudna do przetrwania. Aplikacja Brickit przybywa z pomocą. Jednym przyciskiem smartfona można zeskanować elementy, a ona podsunie pomysł, co można z nich zbudować. 

Brickit pokaże, co zbudować z klocków Lego, które już mamy w domu
Brickit pokaże, co zbudować z klocków Lego, które już mamy w domu
fot. Brickit / / Materiały prasowe

Co zbudować z klocków Lego? Odwieczny problem, gdy mamy dużo pomieszanych ze sobą zestawów, a te z instrukcji już nam się "przejadły". Na scenę wkracza aplikacja Brickit. Jak wyjaśnia portal PetaPixel, Brickit używa uczenia maszynowego, aby z prędkością niemal światła zeskanować klocki za pomocą kamerki, rozpoznać ich jak największą liczbę, przeprowadzić inwentaryzację, by następnie przedstawić speronalizowane projekty budowli, korzystając z AI. Z kolei uczenie maszynowe spowoduje, że aplikacja będzie coraz lepiej rozpoznawać pojedyńcze klocki, by finalnie podsuwać trafniejsze rekomendacje. Brzmi jak science-fiction. 

Na początek trzeba ją pobrać i po krótkim samouczku można przystąpić do zabawy. Następnie aplikacja prosi o rozsypanie klocków na podłodze, ale "na płasko", a więc w taki sposób, by elementy były widoczne z góry, a program mógł przeanalizować ich kształt. Skaner najlepiej działa, gdy ustawi się aparat z włączoną aplikacją od 50 do 70 cm nad lego.

Brickit skanuje z góry klocki rozsypane na płaskiej powierzchni. Najlepiej, by cały stos znalazł się w "oku" aparatu. (fot. Brickit / Materiały prasowe)

Użytkownik może zostać poproszony o zabranie największych klocków - a więc tych używanych do budowania podłóg czy kolejnych pięter. Tak zaczyna się skanowanie. 

Następnie aplikacja pokazuje możliwe opcje. Wśród propozycji pojawiają sie budowle, zwierzęta, pojazdy, roboty, rośliny, samoloty itd., które można stworzyć z dostępnych klocków. Dodatkowo jeszcze zasugeruje takie, co do których kilku brakuje, a więc można je spróbować zastąpić innymi. 

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Liczba pokazanych opcji zależy nie tylko od liczby klocków, ale ich różnorodności. Przy około 300 klockach może pokazać albo 2 albo 7 pomysłów, o ile np. dodamy klocki o niestandardowych (a więc prostokątnych) kształtach. (fot. Brickit / Materiały prasowe)

To jednak nie wszystko. Do każdego proponowanego "dzieła" z klocków aplikacja dostarcza także instrukcję, jak zbudować odpowiedni model.

Aplikacja Brickit prowadzi użytkowników krok po kroku jak "tradycyjna" instrukcja dołączona do lego. (fot. Brickit / Materiały prasowe)

- Ale gdzie jest taki mały klocek okrągły - jak przy każdej budowie rozlega się płacz, bo tego jedynego, najbardziej potrzebnego znaleźć nie można. Tutaj także należy użyć smartfona, bo Brickit sam wskaże w stosie naszego lego, gdzie znajduje się ten poszukiwany (czasami się myli, ale przy innych możliwościach, jakie daje, można to aplikacji wybaczyć). 

Brickit wyszuka klocki, które znalazła podczas skanowania, a które będą potrzebne na kolejnym etapie budowy. (fot. Brickit / Materiały prasowe)

ABC klocków Lego

 1. Klocki stworzył Duńczyk Ole Kirk Christiansen (był wdowcem, który sam wychowywał dzieci, dlatego chciał stworzyć zabawkę, która dałaby mu chwilę dla siebie). Obecnie rodzina Christansen posiada 70 proc. udziałów w spółce. 
 2. Stąd też nietypowa nazwa od "leg godt", a więc "baw się dobrze". Wymyślił ją jeden z pracowników firmy i dostał za to nagrodę - butelkę wina.
 3. Jeśli podzielimy wszystkie klocki między mieszkańców kuli ziemskiej, każdy z nas miałby po 62 sztuki (wciąż o 2 mld jest mniej minifigurek niż ludzi).
 4. Najwyższą budowlę - wieżę - zbudowano w Mediolanie z 550 tys. klocków i mierzy ona aż 35,05 metra. 
 5. Wszystkie wyprodukowane po 1958 roku klocki do siebie pasują. Ich system łączenia nie zmienił się od ponad 50 lat. 
 6. Firma nagrodziła pracowników, których staż wynosił ponad 25 lat, złotym klockiem (14-karatowym). Jeden z nich został sprzedany na aukcji za 15 tys. euro.
 7. Certyfikowany Profesjonalista Lego to praca marzeń. Na świcie jest tylko 21 takich osób - na spotkaniach układają z klocków różne rzeczy. Firma dostarcza im niezbędne "narzędzia pracy".
 8. Obecnie klocki Lego są produkowane z tworzywa ABS, czyli takiego, z którego powstają walizki do samolotów. Firma stopniowo przechodzi na bardziej ekologiczne tworzywo - figurki drzew i roślin są robione z trzciny cukrowej. Do 2030 roku wszystkie klocki będą z niej produkowane. Z kolei do 2025 roku wycofane zostaną woreczki, w których pakowane są lego. 
 9. Kontener wypełniony milionami klocków Lego wpadł do morza u wybrzeży Kornwalii w 1997 roku. Co ciekawe, w większości znajdowały się w nim klocki związane z żeglarstwem i morzem. Wkrótce na pobliskich plażach turyści zaczęli znajdować miniaturowe płetwy, ośmiornice, szable pirackie, stokrotki czy smoki. 
 10. W 2012 roku wpisano firmę Lego do Księgi Rekordów Guinnessa jako największego producenta opon na świecie. W zestawieniu opublikowanym w 2014 roku podano, że ich liczba wyniosła 650 mln. 

Na samym końcu aplikacja daje także szansę na podzielenie się z jej społecznością powstałymi konstrukcjami. 

Można sprawdzić, co dzięki aplikacji stworzyli inni. (fot. Brickit / Materiały prasowe)

Mankament Brickita jest jeden i poważny - nie rozpoznaje zestawów Lego Duplo, ani Lego Technic. Ma za to zastosowanie do standardowych klocków.

Do wad można też zaliczyć fakt, że jeśli klocki będą przyczepione do innych lub odwrócone, może mieć problem z ich rozpoznaniem, a co za tym idzie - z przedstawionymi pomysłami na nowe konstrukcje. Brickit nie rozróżnia także kolorów klocków, dlatego budowle czy postacie mogą w rzeczywistości wyglądać inaczej, niż sugeruje instrukcja przedstawiona w aplikacji.

W podsuwanych pomysłach raczej nie znajdziemy szalonych propozycji, jak próby zbudowania repliki zamku Czocha czy Spidermana wspinającego się po ścianie, a jedynie takie najprostsze, tj. pies, latarnia morska czy kwiatek w doniczce. Ale najwyraźniej wszystko jeszcze jest kwestią czasu, skoro aplikacja wykorzystuje uczenie maszynowe. 

Zbawienie rodziców czy morderca kreatywności - aplikacja Brickit podzieliła fanów klocków Lego. Wszystko zależy od sposobów użycia. Jeśli zostawimy dziecko samo ze smartfonem i lego, to rzeczywiście przygoda z najsłynniejszymi klockami tak właśnie może się zakończyć. Z drugiej jednak strony aplikacja może wskazać nam zupełnie nowy aspekt zabawy, tj. zbudowanie zielnika czy armii robotów. Możliwości są przecież nieograniczone. 

Brickit to aplikacja darmowa. 

Najnowsze zestawy klocków Lego:

Do 100 zł:

1. Laboratorium Shuri - 45,99 zł

Shuri testuje rękawice mocy, a Czarna Pantera śmiga na swojej deskorolce. Młodzi konstruktorzy mogą się przenieść do świata superbohatera Marvela. W skład zestawu wchodzą dwie figurki. 

2. Pocztówka z Pekinu - 69,99 zł

Trójwymiarowa pocztówka z Pekinu przedstawia najsłynniejsze zabytki: Wielki Mur Chiński i Pałac Letni, Otaczają je znane kwiaty oraz tabliczka z chińską i angielską nazwą miasta. Z serii ukazały się także pocztówki z:

 • Nowego Yorku ze Statuą Wolności, Empire State Building i mostem brooklińskim;
 • Londynu z Big Benem, piętrowym autobusem i Diabelskim Młynem
 • Paryża z wieżą Eiffla, Łukiem Triumfalnym i Sekwaną

3. Wyzwanie kaskaderskie: ostrze - 79,99 zł

W skład zestawu wchodzi motocykl napędzany kołem zamachowym do wykonywania prawdziwych sztuczek kaskaderskich (motocykl może przebić bariery i włączyć opadające giganoże). W pudełku znajdziemy dwie figurki z serialu telewizyjnego Lego City Adventures: Shirley Keeper i kaskader Stuntz. 

4. Jake Sully i jego avatar - 89,99 zł

Fani filmu Avatar i serii Lego BrickHeadz powinni być zainteresowani tym zestawem. Można z niego zbudować Jaka Sully'ego w ludzkiej postaci na wózku inwalidzkim i jego awatara z włócznią Na'vi. 

Z serii BrickHeadz ukazały się m.in. Jedynastka i Demogorgon ze "Stranger Things", Spice Girls, Struś Pędziwiatr i Kojot, Chip i Dale, Mandalorianin i Yoda Junior, Statua Wolności, Obi -Wan Kenobi i Darth Vader, Goofy i Pluto, Gru i Minionki, 

5. Punkt handlowy z Minecraft - 99,99 zł

Na zestaw składają się: wybuchająca kopalnia, wrogi szkielet, tajemniczy handlarz i lamy razy dwa. Do tego można zbudować schowek, który otwiera się za pomocą dźwigni. 

Do 500 zł:

1. Świąteczna ulica główna - 479,99 zł

Te kilka domów przeniesie nas już do końcówki grudnia z jej świąteczną atmosferą. Pozwoli zbudować uroczą świąteczną wioskę ze sklepem muzycznym, sklepem z zabawkami, klientami, czekającymi na tramwaj i właścicielami, którzy mieszkają nad swoimi lokalami. W zestawie 6 figurek.

2. Czarna Pantera: wojna na wodzie - 429,99 zł

Statek Royal Sea Leopard z kultowego filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu". Z zestawu można zbudować nie tylko jednostkę, ale także wiele pomieszczeń okrętowych tj. więzienie czy magazyny na broń i amunicję. W zestawie jet pięć postaci, w tym Czarna Pantera czy M'Baku. 

3. Dom na rafie klanu Metkayina - 379,99 zł

Gratka dla każdego fana "Avatara". Dzięki klockom można zbudować dom klanu Metkayina nad kolorową rafą koralową Pandory wśród kosmicznych drzew namorzynowych. Zestaw zawiera cztery minifigurki. W ramach aplikacji Lego Builder można przybliżać i obracać model, co pomaga zwizualizować gotową budowlę ze wszystkich perspektyw. 

4. Fantastyczny pakiet prezentowy Disney Princess - 379,99 zł

Pakiet obejmuje zestaw konstrukcyjny Lego Królewskie stajnie Belli i Roszpunki, breloczki Lego z Elzą i Anną, zawieszkę z jednorożcem z Lego Dots, zawieszkę z pandą z Lego Dots, bransoletkę z kaktusem i muzyczną bransoletkę. Komplet uzupełniają dwa limitowane plakaty z Bellą i Roszpunką. 

5. Kalendarz adwentowy Harry Potter - 159,99 zł

Zaczynając od 1 grudnia każde okienko to nowa zabawka związana z klockami Lego, którą możemy się cieszyć co dzień. W zestawie znajdziemy nie tylko figurki, tj. Harry Potter, Syriusz czy Lord Voldemort, ale i akcesoria z filmów. Co trzy dni można z zebranych elementów odtworzyć scenkę z filmów.

Kalendarze adwentowe są dostępne także w innych wersjach: Lego Friends, Lego City oraz z serii filmowych: "Strażnicy Galaktyki", "Star Wars", "Avengers". Ich ceny wahają się od 109,99 zł do 159,99 zł. 

Bez granic:

1. Brzeszczot z "Gwiezdnych Wojen" - 2849,99 zł

Galaktyczny łowca nagród nie może się obyć bez swojego pojazdu. Ten zbudowany z klocków Lego ma ponad 72 cm długości i pełne wyposażenie w środku. Dodatkowo zestaw zawiera pięć postaci. 

2. Hulkbuster - 2599,99 zł

Marvelowski klasyk z filmu "Avengers: Czas Ultrona". Zbroja Iron Mana ma ponad 52 cm wysokości i składa się z ponad 4 tys. klocków. 

3. Piłkarzyki - 1199,99 zł

Popularna gra piłkarzyki, której stół jest zawsze oblegany na wszystkich wyjazdach. Model wymyślił kibic piłki nożnej i fan klocków Lego z Węgier - Donat Fehervari. To zestaw z dwiema 11-osobowymi drużynami minifigurek.

4. Monkey King w ultramechu - 649,99 zł

Oryginalny bojowy Małpi Król z klasycznej już opowieści "Wędrówka na Zachód", ale wyposażony w nowe cechy m.in. dopalacze rakietowe, złoty wzrok z podświetlanym klockiem i nowe bronie, które można zamienić w odrzutowiec.

5. The Office - 569,99 zł

Amerykańskie biuro zainspirowane mockumentem "The Office", w skład którego wchodzi gabinet szefa Michaela Scotta, sala konferencyjna i wiele innych. Zestaw zawiera ponad 15 minifigurek i złożony ma około 30 cm długości. 

Ceny podane przy zestawach są oficjalnymi cenami katalogowymi i mogą się różnic w poszczególnych sklepach

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl...
...czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windosorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
peluquero
"Jeśli zostawimy dziecko samo ze smartfonem i lego" to chyba oczywiste, że dziecko po chwili wyłączy te aplikacje a co za tym idzie także zabawe klockami. Jedyna szansa to dać klocki i zabrać smartfon, ale to już było....
bt5
Takie skanowanie i aplikacje do klocków Lego to miałem ale w głowie już 40 lat temu bo w paczkach zza granicy przychodzuły zdekompletowane zestawy i siła rzeczy trzeba było składac coś innego. A jesli chodzi o himalaje klocków to za PRL były autentyczne himalaje klocków z zestawów "Duże budownictwo" i "Małe budownictwo",Takie skanowanie i aplikacje do klocków Lego to miałem ale w głowie już 40 lat temu bo w paczkach zza granicy przychodzuły zdekompletowane zestawy i siła rzeczy trzeba było składac coś innego. A jesli chodzi o himalaje klocków to za PRL były autentyczne himalaje klocków z zestawów "Duże budownictwo" i "Małe budownictwo", to się budowało osiedla wysokościowców na cały pokój. Nawiasem mówiac do ich bombardowania idealnie sie nadawały naboje od syfonu. A jeszcze w kioskach ruchu był szeroki wybór plastikowych zołnierzyków.
szprotkafinansjery
Bakier zmienia target?

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki