REKLAMA

Klienci Twisto wpisani do BIK. „Nieumyślnie przesłaliśmy dane”

Michał Kisiel2023-06-09 10:21, akt.2023-06-09 10:35analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-09 10:21
aktualizacja
2023-06-09 10:35

Część klientów fintechu Twisto otrzymała w ostatnich dniach wiadomość o pojawieniu się na ich temat nowych danych w Biurze Informacji Kredytowej. Firma skontaktowała się z użytkownikami, informując o incydencie naruszenia danych osobowych, który poskutkował wpisem do bazy.

Klienci Twisto wpisani do BIK. „Nieumyślnie przesłaliśmy dane”
Klienci Twisto wpisani do BIK. „Nieumyślnie przesłaliśmy dane”
/ Bankier.pl

Na skrzynki mailowe niektórych klientów Twisto, firmy oferującej płatności odroczone, trafiły w środę wiadomości od tej instytucji. W informacji wskazano, że 2 czerwca w Twisto doszło do naruszenia ochrony danych osobowych. „Nieumyślnie przesłaliśmy informacje o Twojej umowie Twisto do Biura Informacji Kredytowej” – czytamy w komunikacie.

W dniu 02.06.2023 r. jeden ze współpracowników Twisto zauważył błąd polegający na przesłaniu do BIK informacji o klientach, które nie powinny zostać przesłane. W następstwie tego zdarzenia, współpracownik skontaktował się ze Spółką z prośbą o wyjaśnienie zdarzenia i w celu przeprowadzenia dalszych ustaleń. Po potwierdzeniu powyższego zdarzenia Spółka skontaktowała się z BIK, w celu pozyskania informacji o tym, w jaki sposób Spółka może cofnąć swoje działanie. Po oficjalnie przesłanej prośbie Spółka otrzymała potwierdzenie, że niewłaściwie wprowadzone dane zostaną trwale usunięte z BIK w ciągu 2-3 dni roboczych” – wskazano w wiadomości.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane o historii i terminowości spłat różnego typu zobowiązań kredytowych. Raporty BIK wykorzystują w ocenie ryzyka banki i instytucje pożyczkowe. Przypomnijmy, że od 18 maja te ostatnie mają obowiązek dzielić się informacjami o udzielonych pożyczkach z biurem.

Reklama

BIK: Już usunęliśmy wpisy

Biuro Informacji Kredytowej w komentarzu przekazanym Bankier.pl wskazuje, że błędne dane nie są już odnotowane w bazie. „Firma Twisto przekazała do bazy BIK dane na podstawie umowy o współpracy z BIK. Następnie firma Twisto zgłosiła się do BIK o wycofanie tych danych, a BIK natychmiast usunął je ze swojej bazy. Po wycofaniu danych stan kont klientów wrócił do stanu sprzed zdarzenia” – informuje biuro.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
kara dla firmy, odszkodowania dla pokrzywdzonych.
tyle by wystarczyło.
ale komu zależy by to ujarzmić?
państwu które samo gubi dane ???
chyba nie.
tomitomi
Twoje dane w necie są bezpieczne !!!!!

buuuuu ha,ha,ha,ha,aaaaa ,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki